Dostupni linkovi

Krivična prijava u RS-u protiv pripadnika državne policije zbog pokušaja privođenja Dodika


Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH na ulazu u zgradu Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu, 23. aprila 2025.
Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH na ulazu u zgradu Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu, 23. aprila 2025.

Policijska uprava Istočno Sarajevo podnijela je krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu entiteta Republika Srpska protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), potvrđeno je 6. maja za Radio Slobodna Evropa iz te policijske uprave.

Policajci SIPA-e prijavljeni su za, kako navode iz policijske uprave, "protupravno lišenje slobode, u vezi sa zloupotrebom službenog položaja".

Nekoliko inspektora SIPA-e došlo je 23. aprila pred Administrativni centar Vlade RS u Istočnom Sarajevu, gdje je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik držao sastanak.

Maskirani policajci Ministarstva unutrašnjih poslova RS, naoružani dugim cijevima, nisu im dopustili da uđu u zgradu, nakon čega su se pripadnici SIPA-e povukli.

Bh. pravosuđe već sedmicama pokušava da privede Dodika, koji je osumnjičen za napad na ustavni poredak.

On se, zajedno sa predsjednicima Skupštine RS i Vlade RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem tereti za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana i centralna potjernica u BiH, nakon što se nisu odazvali pozivu Tužilaštva BiH na saslušanje.

To znači da bi svaka od 15 policijskih agencija u BiH trebalo da ih privede, ali do toga do dana nije došlo.

Dodik je krajem februara pred Sudom BiH prvostepeno osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Nakon presude, vlasti u RS-u su usvojile niz neustavnih odluka među kojima je zakon kojima se zabranjuje rad Suda BiH, Tužilaštva BiH, SIPA-i i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) na teritoriji tog entiteta.

Vlasti RS ne odustaju od ovog zakona iako je Ustavni sud BiH 7. marta privremeno zaustavio njegovu primjenu.

XS
SM
MD
LG