Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Jutros smo za vas izabrali:
Naslovi vijesti
- Prioriteti BiH su stabilnost i evropski put, ocijenio britanski šef diplomatije u Predsjedništvu BiH
- Tonino Picula u Evropskom parlamentu: Pad nadstrešnice je tragični simbol sistemske korupcije
- Propao i dvanaesti pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
Balkan na RSE
Više puta najavljivana posjeta Moskvi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića pod lupom je zbog mogućih posljedica po evropski put Srbije. Svoju odluku da će prisustvovati paradi povodom Dana pobjede nad fašizmom 9. maja, Vučić je saopštio početkom marta, nakon telefonskog razgovora sa Putinom. U slučaju da Vučić otputuje u Moskvu, gdje bi trebalo da se prvi put lično sastane sa Putinom od početka ruske invazije na Ukrajinu, to bi imalo ozbiljne implikacije po evropski put Srbije, ocijenjuje za Radio Slobodna Evropa Srećko Đukić, bivši diplomata. Kolika bi po Srbiju bila cena Vučićevog odlaska u Moskvu?
Vlast i opozicija na ispitu poslije zahjteva studenata u protestu za vanrednim izborima - Ukoliko izbori u Srbiji budu raspisani, studenti u blokadi neće imati listu kandidata za poslanike, već će svoju podršku na izborima dati onim strankama i listama, za koje vjeruju da mogu formirati vlast koja će ispuniti njihove zahtjeve.
Stranke oba entiteta zaobilaze Dodika u potrazi za kompromisom - Treći je mjesec kako je državna vlast Bosne i Hercegovine praktično paralizirana. Uzroci takvog stanja su kako u neriješenim odnosima između vodećih stranaka entiteta Federacija BiH i entiteta Republika Srpska (RS), tako i odnosa između vladajućih partija u Federaciji. U potrazi za izlazom tri vodeće stranke iz Federacije BiH i tri opozicijske iz Republike Srpske, nude dogovor o dokumentu u kojem bi definirali stavove o ključnim pitanjima. Za sada su se dogovorili da bi cilj treba biti funkcioniranje države, uz zaobilaženje blokade koju je postavio Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), vodeća stranka u RS-u.
Pismo Marte Kos o Sporazumu Crne Gore i Emirata svi 'čitaju' na svoj način - Stavom Evropske unije o Sporazumu Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata zadovoljni su i protivnici i potpisnici ovog dokumenta iako o njemu imaju suprotstavljene stavove. Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Emiratima potpisao je premijer Milojko Spajić krajem marta, a 23. aprila ga je na njegov zahtjev, i po hitnom postupku, usvojila Skupština. Ali moraće ponovo o njemu da glasaju jer ga je 29. aprila šef države Jakov Milatović "vratio parlamentu" na ponovno odlučivanje.
Rus sa pasošem Izraela ne plaća zakupninu Željezare u Nikšiću, Vlada ćuti - Švajcarska kompanija "8B Capital" prekršila je Ugovor o zakupu nikšićke Željezare jer pola godine ne plaća zakupninu od 31.000 eura, mjesečno. Uz to, u istom periodu nije preuzela ni 150 radnika, što je bila u obavezi. Željezara je kćerka državne Elektroprivrede koja je jula 2024. sklopila ugovor o zakupu sa ruskim biznismenom, sa izraelskim pasošem, Igorom Shamisom vlasnikom "8B Capital". Ugovor o zakupu na 50 godina odnosi se na dva Željezarina pogona, za proizvodnju i preradu čelika. Shamis se obavezao da u prvoj godini pokrene proizvodnju i investira oko sedam miliona eura, odnosno 37 u prvih pet godina. Od toga ništa nije urađeno, kaže Ivan Vujović predsjednik Sindikata Željezare za Radio Slobodna Evropa. "Mi njega više ne smatramo zakupcem, od novembra ne plaća zakup", kaže Vujović.
Barduani: KFOR nije zabrinut zbog institucionalnog vakuuma na Kosovu - Komandant mirovne misije KFOR-a pod rukovodstvom NATO-a na Kosovu- generalmajor Enrico Barduani, izjavio je da, uprkos političkoj blokadi koja se nastavlja na Kosovu, KFOR nije zabrinut zbog neposredne prijetnje po bezbjednost i ostaje potpuno spreman da se suoči sa svakim pokušajem destabilizacije. U intervjuu za RSE, Barduani je naglasio da izborni periodi mogu stvoriti prostor za vanjske aktere sa lošim namjerama, ali da KFOR vidi trenutnu situaciju na Kosovu kao dio normalnih demokratskih procesa.
Milanović: Dok god je neko protiv toga, Sjeverna Makedonija ne može naprijed - Nisam došao da vam dajem savjete i sijem ih kao sjeme okolo, ali nemojte dozvoliti da budete žrtva ucjene kada je u pitanju članstvo u Evropskoj uniji, rekao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović 7. maja, tokom službene posjete Sjevernoj Makedoniji. Šef hrvatske države kaže da je jasno u kojem smjeru Sjeverna Makedonija treba da se kreće, ali da je to na kraju odluka koju treba da donesu država i njeni građani.
Rat u Ukrajini
Kada se ministri inostranih poslova EU okupe ove nedelje u Varšavi i Lavovu, očekuje se da će biti doneseno malo konkretnih odluka. Ali se očekuje da će odobriti osnivanje specijalnog tribunala za zločine u agresiji na Ukrajinu. Novi tribunal bi se bavio ispitivanjem takozvanih zločina agresije, nad kojima Međunarodni krivični sud (ICC) nema nadležnost. Može li novi tribunal pozvati Rusiju na odgovornost zbog zločina u Ukrajini?
'Volim te. Pronašao sam te': Pomoć ruskim porodicama da pronađu svoje među ratnim zarobljenicima u Ukrajini - Irina Krinina kaže da joj ruske vlasti nisu dale nikakve informacije kada je njen mladić navodno nestao boreći se u Ukrajini. Uz pomoć ukrajinskih dužnosnika saznala je da je ratni zarobljenik, te je otputovala tamo kako bi se ponovno susrela s njim. Krinina je odlučila da ostane u Ukrajini i pokre nevladinu organizaciju s ciljem ponovnog povezivanja vojnika s njihovim porodicama i pomoći zarobljenicima s obje strane da se vrate kući.
Svijet
Indija pokrenula vojnu operaciju protiv Pakistana - Indijske oružane snage lansirale su rakete na više lokacija u Pakistanu i na Džamu i Kašmir pod okupacijom Pakistana, saopštila je vlada 6. maja. U saopštenju se akcija naziva Operacija Sindoor i navodi se da je pogođeno devet lokacija. Nije bilo ciljanih pakistanskih vojnih objekata, navodi se u saopštenju. Više glasnih eksplozija čulo se u planinama oko grada Muzaffarabada, glavnog grada pakistanskog Kašmira, kao i na drugim mjestima u regionu, prema izvještajima Reutersa i pakistanskog TV kanala. Jedna raketa je ispaljena na područje Muridke blizu Lahorea. Razvoj događaja dolazi usred pojačanih tenzija između nuklearno naoružanih susjeda nakon napada na hinduističke turiste u indijskom Kašmiru prošlog mjeseca.
Indija je saopštila da su sedam meta koje su ciljale indijske snage koristili Laškar-e-Taiba i Džaiš-e-Mohammed, obje islamističke grupe koje je Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija označio kao "terorističke" organizacije. Indija, u kojoj većinu čine hindusi, decenijama optužuje Pakistan da podržava islamističke militante u napadima na indijske interese, posebno u Kašmiru. Pakistan negira takvu podršku, a zauzvrat optužuje Indiju da podržava separatističke pobunjenike u Pakistanu, što Njudelhi negira. Ko su pakistanske grupe LeT i JeM, mete indijskih napada?
Kašmir: Himalajska regija u srcu neprijateljstva Indije i Pakistana - Himalajska regija Kašmir, s većinskim muslimanskim stanovništvom, na koju polažu pravo i Indija i Pakistan, bila je mjesto više ratova, pobuna i diplomatskih sukoba.
Kakva je istorija ove regije i zbog čega je i dalje izvor napetosti između dvije zemlje?
***
Za kraj poslušajte podcast - 'Ako je neko mogao razumjeti dijete prije 30 godina, može i danas' - Koliko društvene mreže kreiraju percepciju mladih? Da li mladi danas žive dvostruki život, jedan u realnosti, drugi u prostorima interneta i društvenih mreža? Ova pitanja otvorila je Netflixova serija "Adolescence", a u podcastu Glasom mladih slušajte o savremenim izazovima adolescencije.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav,
Asja Hafner
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!