Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Samit za Ukrajinu u Parizu; Naredba bh. suda o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom


Samit "Koalicije voljnih" za Ukrajinu u Parizu, 27. mart 2025.
Samit "Koalicije voljnih" za Ukrajinu u Parizu, 27. mart 2025.

Na početku svakog radnog dana, Dnevno@RSE vam donosi pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox.

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Jutros smo za vas izabrali:

Važno za danas

  • Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine tog entiteta Nenadom Stevandićem. "Raspisivanje potjernice u nadležnosti je Nacionalnog centralnog biroa Interpola", potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa iz Suda BiH 27. marta. Iz ovog suda su naveli da je raspisivanje međunarodne potjernice 26. marta zatražilo Tužiteljstvo BiH koje Dodika i Stevandića kao i premijera Republike Srpske Radovana Viškovića "i druga lica" tereti za napad na ustavni poredak BiH.
  • U Parizu samit 'koalicije voljnih' o ratu u Ukrajini - Samit je organizovao francuski predsjednik Emmanuel Macron, a lideri iz Evrope, kao i predstavnici Kanade i Turske, diskutuju i o formatu buduće sigurnosne garancije koju bi mogli ponuditi Kijevu, ali i kako bi koordinirali aktuelna pitanja koja se razmatraju u pregovorima koje vode Sjedinjene Države, uključujući sporni zahtjev Rusije za ublažavanje sankcija.


Balkan na RSE

Ko odlučuje o međunarodnoj potjernici za Dodikom i Stevandićem? - Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine tog entiteta Nenadom Stevandićem. Ipak, zvanično raspisivanje ove potjernice je u nadležnosti INTERPOL-a.

Neustavno isticanje zastave i emitiranje himne Srbije u institucijama RS, odlučio Ustavni sud BiH - Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je 27. marta konačnu odluku prema kojoj su neustavne dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske kojima je bilo omogućeno isticanje zastave i emitovanja himne Srbije u institucijama ovog entiteta.

Mađarska i Hrvatska u jednačini oko rješavanja sudbine Naftne industrije Srbije i sankcija SAD - Sa ponovljenim zahtjevom američkoj Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC), Naftna industrija Srbije (NIS) nada se još jednom odlaganju primjene sankcija zbog ruskog vlasništva, na 30 dana. Rok za odluku OFAC-a na ponovljeni zahtjev NIS-a, koji su podržale vlade Srbije i Mađarske, ističe 28. marta. U slučaju negativnog odgovora OFAC-a, prema NIS-u bi od tada počele da se primjenjuju sankcije, koje bi otežale poslovanje tog preduzeća.

Neizvjesno da li je projekat Jadar među evropskim strateškim projektima - Evropska komisija primila je 46 prijava za strateške projekte koji se nalaze u zemljama van EU, potvrđeno je u Evropskoj komisiji za Radio Slobodna Evropa (RSE), ali u odgovoru EK nije precizirano da li se među prijavama nalazi i projekat iskopavanja litijuma "Jadar" kompanije Rio Tinto u zapadnoj Srbiji. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uvjeren je da će se Jadar naći na toj listi.

Iz kompanije Rio Tinto za RSE navode da su prijavili projekat Jadar na konkurs za strateške projekte. Ova međunarodna rudarska kompanija je 2004. na zapadu Srbije otkrila rudu jadarit, kombinaciju litijuma i bora.

Crna Gora između optimizma Brisela i sopstvenih limita - "Crna Gora predvodnik u pristupanju EU", "Članstvo Crne Gore 2028 – ambiciozan, ali ostvariv cilj", "Crna Gora ima istorijsku priliku da postane prva naredna članica EU"... najčešći su naslovi na temu Crne Gore i evropskih integracija. Ni evropski zvaničnici ne štede komplimente, nazivajući Crnu Goru liderom pristupnih pregovora. Crnogorske vlasti najavljuju članstvo do 2028. godine. Međutim, politička nestabilnost, povremena blokada parlamenta, trzavice u odnosima sa susjedima, neusaglašenost sa viznom politikom EU, zaduživanje zemlje... realno je stanje "na terenu".

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) potvrdila je u četvrtak, 27. marta rezultate parlamentarnih izbora održanih 9. februara, čime je otvoren put za formiranje novih institucija. CIK je na sjednici održanoj u četvrtak sa 9 glasova za i 2 protiv potvrdio konačne rezultate izbora. Dva člana CIK-a ispred Pokreta Samoopredeljenja, Sami Kurteši i Aljban Krasnići, usprotivili su se potvrđivanju rezultata iako je Vrhovni sud odbio njihovu žalbu da se ponište glasovi putem pošte i ponovi glasanje.

Željeznički saobraćaj u Bosni i Hercegovini datira od polovine 19. vijeka i u prošlosti je imao značajnu ulogu. O tome mnogo zanimljivih priča i podataka ima Srećko, bivši željeznički radnik, nezavisni istraživač, kolekcionar. U videu pogledajte Srećkovu kolekciju, svojevrstan muzej i vremeplov kroz istoriju željeznica u Bosni i Hercegovini.

Obilne padavine uzrokovale povećanje vodostaja rijeka u pojedinim dijelovima BiH - Trenutno je situacija u Bosni i Hercegovini prilično ozbiljna zbog obilnih padavina koje su izazvale poplave i odrone u nekoliko dijelova zemlje, jer se obilna kiša očekuje i narednih dana. U općini Kakanj proglašeno je stanje prirodne nesreće, dok je u općini Olovo proglašen prvi stepen odbrane od poplava1. Rijeka Bosna se izlila na nekoliko mjesta, uključujući ulaz u Sarajevo. Meteorolozi najavljuju nastavak padavina, što može dodatno pogoršati situaciju. Građani su pozvani na oprez, posebno u blizini vodotoka. Pogledajte kakvo je stanje u naseljima Rajlovac i Reljevo u okolini Sarajeva.

Rijeke u Bosni i Hercegovini su se izlile na nekoliko mjessta. Kuća u naselju Rajlovac u Sarajevu, 27. marta 2025.
Rijeke u Bosni i Hercegovini su se izlile na nekoliko mjessta. Kuća u naselju Rajlovac u Sarajevu, 27. marta 2025.

Rat u Ukrajini

Iranski novinar mikrofon zamijenio puškom kako bi branio Ukrajinu - Kouroš Sehati radio je za britansku televiziju Iran International kada je Rusija pokrenula punu invaziju na Ukrajinu 2022. godine. Danas se Sehati bori na frontovima u Ukrajini, istočnoevropskoj zemlji koju naziva "drugim domom". Sehati je prvi Iranac koji se pridružio Ukrajinskoj stranoj legiji, vojnoj jedinici oružanih snaga sastavljenoj od stranih dobrovoljaca. U intervjuu za Radio Farda, Iranski servis RSE, Sehati je rekao da brani Ukrajinu od onoga što je nazvao "klubom diktatora i osvajača".

Pogledajte video o evakuaciji posljednjeg mještanina uništenog sela u Ukrajini. Henadij Ščipakin i njegova supruga bili su posljednji stanovnici u selu Kalinove, u ukrajinskoj oblasti Donjeck, uz liniju fronta. Kada mu je supruga umrla nakon što ju je ubila eksplozivna naprava, zakopao ju je u šupu, a zatim otišao u obližnje selo kako bi čekao evakuaciju.

Svijet

Trump Kanadi i EU zaprijetio većim carinama ukoliko 'ekonomski naštete' SAD - Američki predsjednik Donald Trump rekao je u četvrtak da bi mogle biti uvedene veće carine za Evropsku uniju i Kanadu ako budu zajedno radile na "nanošenju ekonomske štete Sjedinjenim Državama".

"Ukoliko Evropska unija bude radila sa Kanadom kako bi nanijela ekonomsku štetu SAD, biće im uvedene carine velikih razmjera, daleko veće od trenutno planiranih, kako bi se zaštitio najbolji prijatelj kojeg je svaka od te dvije zemlje ikada imala", objavio je Trump na društvenoj mreži Truth Social.

Trump je najavio u srijedu planove za dugo obećane carine do 25 odsto na uvoz automobila.

Šta ima još...


Za kraj pogledajte video o nastavku potraga za četiri američka vojnika koja su nestala tokom vojne vježbe 25. marta u Litvaniji.


Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav,

Asja Hafner

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG