Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske, Miloš Lukić, potvrdio je u srijedu da su objavljeni ukazi predsjednika Milorada Dodika o proglašenju neustavnih zakona, usvojenih u Skupštini RS, koji zabranjuju djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji RS. Zakoni stupaju na snagu dan nakon objave u Službenom glasniku, dok su mogućnosti za njihovo osporavanje prepuštene Ustavnom sudu BiH ili visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
- Francuski predsednik Emmanuel Macron izjavio je u srijedu da želi da otvori debatu o proširenju francuskog nuklearnog odvraćanja na druge evropske zemlje, pošto su povećani bezbjednosni rizici poslije ruske invazije na Ukrajinu. Prethodno je portparolka Vlade Francuske izjavila da je planiran zajednički put u Vašington francuskog i ukrajinskog predsjednika i britanskog premijera, ali nije navela datum. Za 6. mart je zakazan posebni samit evropskih lidera posvećen odbrani Ukrajine.
- Sjedinjene Države su "suspendovale" razmjenu obavještajnih podataka s Ukrajinom, potvrdio je direktor CIA-e John Ratcliffe. Odluka dolazi nakon pogoršanja odnosa između Kijeva i Washingtona, te obustave ključne vojne pomoći Ukrajini.
RSE Intervju
Nema nikakvih ozbiljnih narušavanja bezbjedonosne situacije, niti čelnici policijskih i obavještajnih agencija imaju negdje na vidiku da bi moglo biti nešto da je ozbiljno ugroženo, ustavno-pravni poredak BiH ili sigurnost građana, kazao je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, ocjenjujući trenutnu sigurnosnu situaciju u BiH. Helez za postojeću političku situaciju krivi Milorada Dodika, predsjednika RS-a i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Intervju možete pogledati na linku.
Balkan na RSE
Politički odnosi između Mađarske i Bosne i Hercegovine dosegnuli su najniži nivo, smatraju stručnjaci za međunarodne odnose i vanjsku politiku. Srž problema vide u nizu političkih poteza vlade u Budimpešti, na koje je uveliko utjecalo blisko savezništvo mađarskog premijera Viktora Orbana s Miloradom Dodikom, proruskim predsjednikom entiteta Republike Srpske.
Predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić sastao se s Dodikom, što je otvorilo pitanje da li je u Banja Luci bio u ime države ili svoje partije. Koalicioni partneri Vlade Crne Gore jasno su se distancirali od ovog poteza, dok kritičari upozoravaju na nerazgraničavanje državnih i partijskih interesa u javnom djelovanju crnogorskih funkcionera.
Usred nereda u Skupštini Srbije, dok su se salom širili dim od pirotehničkih sredstava i zvižduci opozicije, sjednica nije prekinuta. Poslovnik predviđa pauzu kada nije moguće održati red, ali vladajuća većina je nastavila rad, ignorišući haotične uslove. Da li je time prekršen poslovnik, i šta to znači za legitimitet donesenih odluka? Sjednica Skupštine Srbije je nastavljena u srijedu uglavnom bez prisustva opozicije, raspravom u pojedinostima o više desetina tačaka dnevnog reda, među kojima su i izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju.
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić s govornice parlamenta tokom incidentne sjednice više puta je upotrijebila uvredljiv termin za Albance kritikujući poslanike opozicije. To nije prvi put da Ana Brnabić vrijeđa albanski narod, a nije ni jedina zvaničnica Srbije koja ih je nazvala pogrdnim imenom.
Ekspertska grupa je u izvještaju dostavljenom plenumima studenata ukazala na nedostatak objavljene dokumentacije vezane za rekonstrukciju Željezničke stanice u Novom Sadu i neidentifikovane napadače na studente, dok akademci već tri mjeseca blokiraju fakultete, naveo je u srijedu portal "Danas". Istraga sugeriše sumnju u korupciju i pranje novca u vezi s radovima na pruzi Novi Sad – Subotica, gdje je u obrušavanju nadstrešnice poginulo 15 osoba.
Dok EU ponavlja svoj stav da pregovori o pristupanju formalno počinju tek nakon izmjene Ustava, premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski pojačava diplomatske aktivnosti van Brisela. U samo sedam dana osigurao je blisku saradnju s Mađarskom i Turskom te podržao američki nacrt rezolucije o okončanju rata u Ukrajini – bez pominjanja Rusije kao agresora.
Direktor kosovske laboratorije za analizu vode tvrdi da u izvorskoj vodi "Rugove" nikada nisu pronađene štetne bakterije, uprkos testovima makedonskih vlasti koji su navodno pokazali prisustvo koliformnih bakterija. Dok se u Sjevernoj Makedoniji pojačava kontrola uvoznih pošiljki, kosovska kompanija insistira da je njen proizvod ispravan i da prodaja nesmetano traje. Zvanične institucije u Prištini za sada ne komentarišu slučaj.
Rat u Ukrajini
Nakon burne sedmice diplomatskih obrta u vezi s ratom u Ukrajini, odnosi između Vašingtona i Kijeva ostali su neizvjesni. Od neuspjelog sastanka predsjednika Volodimira Zelenskog i Donalda Trumpa u Bijeloj kući, preko privremene obustave u američkoj vojnoj pomoći Ukrajini, do Trumpovih signala o mogućem mirovnom sporazumu – niz preokreta oblikovao je novu realnost za Ukrajinu, Evropu i Rusiju. Šta je sljedeće, i na šta obratiti pažnju u nastavku političke igre?
Ukrajinski tužioci, zapadni pravni stručnjaci i novinari uložili su napore u prikupljanje, dokumentovanje i katalogizaciju dokaza koji ukazuju na moguće ratne zločine koje je počinila ruska vojska. Tri godine nakon početka sveobuhvatne invazije Moskve, zvaničnici kažu da su dokazi obimni.
Svijet
U jeku pojačanih tenzija na Bliskom istoku, visoki ruski stručnjaci za raketnu i vazduhoplovnu odbranu dvaput su prošle godine posjetili Iran, otkriva Reuters. Zvaničnih komentara o svrsi posjeta nema, ali analitičari ističu da one ukazuju na produbljivanje vojne saradnje dvije zemlje u trenutku kada je Iran u sukobu sa svojim vječitim neprijateljem Izraelom. Ističu da, iako su posjete vrijedne pažnje, nisu iznenađujuće.
Žene u Afganistanu, kojima je zabranjen pristup mnogim javnim prostorima, ogorčene su nakon što su se pojavile fotografije i videozapisi američke porno glumice koja je posjetila njihovu zemlju. "To je u osnovi licemjerno", izjavila je afganistanska aktivistica za prava žena i obrazovanje Wazhma Tokhi. Zvijezda filmova za odrasle Whitney Wright je prethodnih godina također posjetila većinski muslimanske zemlje poput Irana, Iraka, Sirije i Libana.
Šta ima još…
- Makedonske vlasti potpisale ugovor o grantu za zajednički željeznički prelaz sa Srbijom
- Priština potvrdila da je zahtjev Kosova u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope skinut sa dnevnog reda
- Albanska policija spriječila šverc oružja u Sjevernu Makedoniju
- Nastavak akcije protiv korupcije u Srbiji, hapšenja u katastru i raznim firmama
- Sindikati pitaju zašto je policija više od mjesec dana u zgradi Radio-televizije Vojvodine
- Kineski državljanin negirao krivicu po optužbi za trgovinu ljudima u Boru, na istoku Srbije
- Vrhovni sud SAD potvrdio nalog Trumpovoj administraciji da oslobodi zamrznuta sredstva za pomoć u inostranstvu
- Trump na mjesec dana izuzeo američke proizvođače automobila iz carina Kanadi i Meksiku
- SAD uvele nove sankcije pripadnicima jemenskih Huta
- Rumunija proglasila nepoželjnim ruskog vojnog atašea i njegovog zamjenika
- Florida otvorila istragu protiv braće Tate
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!