Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Francuska domaćin drugog samita o ratu u Ukrajini; Pritisci na Sud BiH uoči presude Dodiku


Francuski predsjednik Emmanuel Macron (u sredini), predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, u Parizu, Francuska, 17. februara 2025.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron (u sredini), predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, u Parizu, Francuska, 17. februara 2025.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Danas se održava posljednje ročište u suđenju Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću pred Sudom BiH. Terete se za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, uz prijetnju kazne do pet godina zatvora i zabrane političkog djelovanja. Suđenje prate sve veći pritisci iz RS-a, Srbije i Mađarske. Šta su rekli Vučić i Orban, te kako Sud BiH odgovara na pritiske? Pogledajte i video ‘Suđenje Dodiku nije suđenje Republici Srpskoj’

Republika Srpska nije država, nego jedan od dva multietnička entiteta unutar suverene države Bosne i Hercegovine (BiH), i kao takva nema državnost, izjavio je visoki predstavnik Christian Schmidt. Kako je saopšteno iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u utorak 18. februara, visoki predstavnik je u izjavi komentarisao obilježavanje Sretenja kao "Dana državnosti RS".

Politička kriza u Srbiji se produbljuje – studenti nastavljaju proteste, opozicija i građanske inicijative predlažu prelaznu vladu, dok predsjednik Aleksandar Vučić odgovara da je "pobedio" ono što je nazvao "obojenom revolucijom" a vlast najavljuje rekonstrukciju nakon ostavke premijera. Iako su protesti ušli u četvrti mjesec, dogovor o izlasku iz krize još se ne nazire.

Agencija za sprečavanje korupcije dostavila je Specijalnom državnom tužilaštvu dokumentaciju o prilivima u gotovini na kartici bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, za period od 2007. do 2015., koje nije prijavio državnim organima. Riječ je o 11 uplata u gotovini, većih od 10.000 eura, ukupno 236.000. Njegova zvanična primanja su u tom periodu bila višestruko niža.

Ruski državni mediji RT Balkan i Sputnjik Srbija tokom izbora na Kosovu promovisali su narativ o ugroženosti Srba, pokazuje analiza RSE. Izborna posmatračka misija EU zabilježila je 60 tekstova, dok stručnjaci upozoravaju na ruske informacione operacije usmjerene na polarizaciju društva i podršku određenim akterima. Kako su ruski mediji širili manipulativni sadržaj uoči izbora na Kosovu?

Bosna i Hercegovina izvozi sve više municije i naoružanja. Ko su najveći kupci, pogledajte u infografici.

Rat u Ukrajini

Visoki zvaničnici Sjedinjenih Država i Rusije završili su u utorak prve razgovore o okončanju rata u Ukrajini, pri čemu je Kremlj iznio nove zahtjeve, dok su Washington i Moskva pristali da brzo nastave normalizaciju svojih odnosa i započnu pregovore o okončanju skoro trogodišnjeg sukoba. Više od četiri sata dugi sastanak u Rijadu, kojem su prisustvovali američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, dio je velikog diplomatskog napora Sjedinjenih Država da okončaju rat. Šta je poznato o razgovorima SAD-a i Rusije u Saudijskoj Arabiji?

Usred diplomatske užurbanosti, evropski lideri ponovo razmatraju mogućnost slanja mirovnih snaga u Ukrajinu. Kako bi izgledale mirovne snage – i koliko je takav scenarij realan?

U Rusiji se razvilo tržište kirgistanskih pasoša, nudeći bogatijim Rusima veće mogućnosti putovanja i druge slobode u jeku međunarodnih sankcija i sve represivnije unutrašnje politike otkako je Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu. U samom Kirgistanu raste nezadovoljstvo zbog ovog fenomena.

Svijet

Izrael i Hamas postigli su dogovor o oslobađanju izraelskih talaca tokom vikenda, saopštila je kancelarija premijera Benjamina Netanjahua. Hamas će u subotu osloboditi šest talaca, umesto tri kako je ranije bilo predviđeno. U četvrtak će predati tijela četvoro preminulih. Izrael ove sedmice počinje pregovore o drugoj fazi prekida vatre u Gazi.

U međuvremenu, Egipat razvija plan za obnovu Gaze koji ne uključuje prisilno iseljavanje Palestinaca, dok arapske zemlje odbacuju prijedlog Donalda Trumpa da SAD preuzmu kontrolu. Prema egipatskom planu, unutar Gaze bi bila uspostavljena tri sigurne zone s privremenim skloništima i humanitarnom pomoći tokom šestomjesečne obnove.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG