Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Lobiranje BiH na međunarodnoj sceni; O Ukrajini na sastancima evropskih lidera u Parizu i zvaničnika Rusije i SAD u Rijadu


Američki državni sekretar Marco Rubio stiže na Međunarodni aerodrom King Khalid u Rijadu, Saudijska Arabija, ponedjeljak, 17. februara 2025.
Američki državni sekretar Marco Rubio stiže na Međunarodni aerodrom King Khalid u Rijadu, Saudijska Arabija, ponedjeljak, 17. februara 2025.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Ko promoviše interese Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni? U tekstu "Lobiranje u 'raštimanom orkestru'", RSE ukazuje na lobističke napore Milorada Dodika i Željke Cvijanović u Vašingtonu, te najave ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića o aktiviranju lobističkih kapaciteta države. Ipak, analitičari ocjenjuju da je lobiranje Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni je bez strategije i odraz komplikovane političke situacije unutar zemlje.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban sastali su se u Budimpešti, gdje su razgovarali o političkoj situaciji u regionu. Vučić je komentarisao protekle proteste u Srbiji i izjavio da vladu mogu formirati samo oni koji pobijede na izborima, odbacujući ideje o prelaznoj vladi. Istovremeno, Orban je izjavio kako novi politički impulsi na međunarodnoj sceni daju nadu da će napadi na Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, biti zaustavljeni. Orban je naglasio važnost stabilnosti na Balkanu, uz podršku saradnje sa Dodikom, kojeg je označio kao izabranog lidera.

Kosovo je obilježilo 17. godišnjicu svoje nezavisnosti, proglašene 17. februara 2008. godine. Građani koji su svjedočili tom historijskom trenutku danas govore o očekivanjima koja nisu ispunjena – od ekonomske stagnacije do političkih razočaranja. Dok neki vide napredak, drugi osjećaju gubitak perspektive. Koliko je ostvareno od onoga što je zamišljeno?

Nova tenderska pravila o zakupu plaža, koja donose trostruko veće cijene, izazvala su sukob između lokalnih zakupaca i Vlade Crne Gore. Najveći otpor dolazi iz Ulcinja, gdje zakupci tvrde da će novi nameti ugroziti poslovanje i poskupjeti turizam. Ministri iz Albanskog foruma najavljuju preispitivanje učešća u Vladi, dok resorni ministar tvrdi da se uvodi red u sektor koji je, kako kaže, bio u "polumafijaškom" stanju.

Pogledajte video prilog iz Kaknja, gdje miniranja u kamenolomu Greben, svega nekoliko metara od kuća, godinama izazivaju strah i štetu. Firma u stečaju tvrdi da ima dozvole, ali mještani kažu da eksplozije ugrožavaju njihove domove i sigurnost.

Emir Selimović, osumnjičen za ubistvo supruge Inele i njihovog 13-godišnjeg sina, uhapšen je 17. februara u vikendici kod Prnjavora. Ubistvo se dogodilo u porodičnom stanu u Kalesiji, gdje je policija, uz odobrenje tužitelja i suca, nasilno ušla i pronašla tijela.

Svijet

Sjedinjene Američke Države i Rusija sastaju se 18. februara u Rijadu na pregovorima od ključne važnosti, čiji je cilj obnova narušenih odnosa između dvije zemlje i okončanje gotovo trogodišnjeg rata u Ukrajini. Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada je Washington pojačao diplomatske napore, ostavljajući Kijev i evropske vlade u neizvjesnosti oko mogućeg ishoda.

S druge strane, Saudijska Arabija, domaćin jednog od najvažnijih diplomatskih susreta između Moskve i Washingtona posljednjih godina, nastoji ojačati svoju ulogu u međunarodnoj diplomatiji. Ove razgovore, stručnjaci vide kao dio nastojanja Rijada da preuzme centralnu ulogu u međunarodnoj diplomatiji.

Poslije raspada Sovjetskog Saveza, mnogi u centralnoj Aziji mijenjali su prezimena u skladu s nacionalnom tradicijom. No, zbog ekonomske zavisnosti od Rusije, migranti su često usvajali rusifikovane oblike. Sada se trend vraća. U Kirgistanu, parlament je nedavno usvojio zakon koji promoviše tradicionalna kirgistanska prezimena, što stručnjaci povezuju s rastućim otporom prema Moskvi nakon invazije na Ukrajinu 2022.

Sedamdeset sedam godina nakon što je tijelo Jana Masarika pronađeno u dvorištu Ministarstva vanjskih poslova, češka policija ponovo istražuje njegovu smrt. Da li je pao, skočio ili bio gurnut? Nova istraga, podstaknuta diplomatskim depešama iz Velike Britanije, Francuske i SAD, mogla bi rasvijetliti jedan od ključnih momenata Hladnog rata.

Pogledajte i foto-priču Amosa Chapplea: ‘Budimpešta 1945. godine, slomljeno srce Evrope’. Riječ je o fotografijama koje je ustupio mađarski arhiv a koje otkrivaju razorne posljedice opsade Budimpešte.

Zaviri ispod površine

Kako ljudi postaju podložni radikalizaciji i kako prepoznati znakove ekstremizma? U ZIP podcastu, Lejla Omeragić Ćatić i Meliha Kešmer istražuju ovu temu uz sigurnosnog stručnjaka Vladu Azinovića, psihologinju Arminu Čerkić te svjedočenja iz sirijskih kampova i bivšeg hipika koji je postao džihadista.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG