Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Kosovo obilježava 17 godina nezavisnosti; Godišnjica smrti Alekseja Navaljnog


Osoba polaže cvijeće na grob Alekseja Navaljnog, Moskva, 16. februar 2025.
Osoba polaže cvijeće na grob Alekseja Navaljnog, Moskva, 16. februar 2025.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Građani Sarajeva okupili su se u nedjelju protestujući protiv sporog odgovora vlasti na zahtjeve za bolju zaštitu žrtava porodičnog nasilja. Ovo je treće okupljanje nakon femicida u Kalesiji, gdje su u noći s 12. na 13. februar ubijeni Inela Selimović i njen sin, dok policija još traga za osumnjičenim.

Protest u Sarajevu protiv blage kaznene politike za porodično nasilje i femicid, 16. februara 2025. godine.
Protest u Sarajevu protiv blage kaznene politike za porodično nasilje i femicid, 16. februara 2025. godine.

U nekoliko gradova Srbije 16. februara su održani protesti u znak podrške studentima u blokadi koji zahtijevaju odgovornost za tragediju u Novom Sadu. Protesti su održani dan nakon velikog skupa studenata i građana u Kragujevcu, koji su na 15 sati blokirali centralnu ulicu u tom, četvrtom po veličini gradu u Srbiji.

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je odnos Evropske unije prema studentskim protestima u Srbiji. Sagovornici Omera Karabega bili su Srećko Đukić, bivši ambasador Srbije, i Nikola Burazer, izvršni urednik portala European Western Balkans.

Prve isplate iz evropskog Plana rasta prema svemu sudeći neće biti obavljene u prvom dijelu ove godine. Prema objašnjenju iz pres službe Evropske komisije proizilazi da do isplata neće doći prije sredine ove godine. Kako su objasnili zvaničnici upućeni u proces, razlog za kašnjenja nije nedostatak volje od strane EK već kašnjenje zemalja korisnika iz regiona u ispunjavanju unutrašnjih procedura.

Poplave koje su u oktobru prošle godine pogodile jug i srednju Bosnu izazvale su štetu veću od 82 miliona maraka, najviše na infrastrukturnim objektima. Prema elaboratima općinskih i gradskih komisija u Konjicu i Fojnici, najveću materijalnu štetu pretrpjele su kuće, automobili, putna infrastruktura te poljoprivredna i šumska zemljišta. U Konjicu su poplave zahvatile 50 naseljenih mjesta s oko 3.500 stanovnika. Elaborati su usvojeni i upućeni višim nivoima vlasti.

Demokratska partija socijalista, koja je do 2020. vladala Crnom Gorom, izabrala je Mila Đukanovića za počasnog predsjednika na kongresu 16. februara. Novi Glavni odbor je također izabran. Đukanović je podnio ostavku 2023. nakon poraza na predsjedničkim izborima, a DPS sada vodi Danijel Živković.

U najmračnijim trenucima Drugog svjetskog rata, Petar Lubarda je u logorima crtao – ne da bi pobjegao, već da bi sačuvao sebe. Njegova djela iz tog perioda danas su svjedočanstvo snage i otpora umjetnosti. Počitajte priču o slikaru koji je stvarao iza bodljikave žice.

Rat u Ukrajini

Razgovor Trumpa i Putina postavio je temelje za ovogodišnju Minhensku konferenciju, izazivajući zabrinutost u Kijevu i evropskim prijestolnicama da bi Trump mogao zauzeti više transakcijski pristup pregovorima o okončanju rata u Ukrajini, dok je njegova administracija jasno dala do znanja da tradicionalna geopolitička pravila više ne važe.

U razgovorima za okončanje sukoba u Ukrajini pominje se korejski scenario. Sukob Sjeverne i Južne Koreje završen je primirjem 1953., ali bez mirovnog sporazuma, uz uspostavljanje demilitarizovane zone. Južna Koreja je primirje prihvatila zahvaljujući snažnim sigurnosnim garancijama SAD, koje u Ukrajini izostaju. Da li je korejski scenario održiv u Ukrajini, saznajte u Post Scriptumu Dragana Štavljanina.

Istraga RSE otkriva detalje o ulozi kubanskih plaćenika koji se bore u ratu Rusije protiv Ukrajine, dok su neki žarko prihvatili narative Kremlja. Havana tvrdi da suzbija "trgovinu ljudima" u ratu, ali s obzirom na njene veze s Moskvom, mnogi u to nisu uvjereni.

Svijet

Na prvu godišnjicu smrti Alekseja Navaljnog, najmanje 1.500 Rusa okupilo se na njegovom grobu u Moskvi, rizikujući odmazdu vlasti kako bi odali počast opozicionom lideru kojeg je Rusija proglasila "ekstremistom". Navaljni je umro 16. februara 2024. u kaznenoj koloniji iznad polarnog kruga. Njegova udovica, Julija Navaljnaja, pozvala je u nedjelju pristalice da nastave borbu za "slobodnu, mirnu" Rusiju. No, u proteklih godinu dana Navaljnaja i bivši saradnici njenog supruga suočavaju se s poteškoćama u ostvarenju utjecaja, uslijed ruskog rata u Ukrajini i Putinove još snažnije represije protiv disidenata unutar zemlje koju su prisiljeni da odu. Pogledajte i interaktivnu mapu 'Život i smrt Alekseja Navaljnog'

Izrael i Sjedinjene Američke Države odlučni su da osujete nuklearne ambicije Irana i njegovu "agresiju" na Bliskom istoku, izjavio je izraelski premijer Benjamin Netanjahu u nedjelju nakon sastanka s američkim državnim sekretarom Markom Rubiom u Jerusalimu. Njihov razgovor dolazi u trenutku kada američke obavještajne službe procjenjuju da su šanse za izraelski napad na iranski nuklearni program u narednim mjesecima visoke. Iako Izrael smatra Iran najvećom prijetnjom, ostaje pitanje da li može sam uništiti ključne nuklearne objekte Teherana.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pozdrav do sutra ujutro uz karikaturu Predraga Koraksića Coraxa.

Karikaturista Predrag Koraksić Corax stalni je saradnik Radija Slobodna Evropa i jednom sedmično objavljujemo njegov komentar političkog života Srbije bez riječi.
Karikaturista Predrag Koraksić Corax stalni je saradnik Radija Slobodna Evropa i jednom sedmično objavljujemo njegov komentar političkog života Srbije bez riječi.

Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG