Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Prošao zakon za odbranu života žene u BiH; Vučić ne nalazi ključ za 'studentske brave'


Karikatura predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na studentskom protestu uz poruku "Nisi nadležan", 1. februar 2025.
Karikatura predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na studentskom protestu uz poruku "Nisi nadležan", 1. februar 2025.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Dvanaest godina nakon stupanja na snagu, zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji BiH sada pruža širu zaštitu ženama. Izmjene koje priznaju i žene izvan bračnih zajednica kao žrtve te uvode policijsku procjenu rizika usvojene su u Predstavničkom domu, ali zakon čeka potvrdu Doma naroda kako bi stupio na snagu.
  • Naftna industrija Srbije (NIS) zatražila je od Odjeljenja za kontrolu strane imovine pri američkom Ministarstvu finansija (OFAC) odlaganje sankcija za najmanje 90 dana. Taj zahtjev podržale su Vlade Srbije i Mađarske, potvrdila je ministarica rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
  • Crnogorski građani 4. februara blokirali su više gradova, uključujući prometni kružni tok u Podgorici. Studentska grupa "Kamo śutra" traži smjenu potpredsjednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova zbog propusta policije tokom masovnog ubistva na Cetinju. Protesti traju od početka godine.
  • Studenti i građani još jednom su, u utorak 4. februara, na više lokacija u Srbiji odali poštu stradalima u nesreći na rekonstruisanoj Željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je stradalo 15 ljudi. U međuvremenu, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je 4. decembra da ne prihvata poziv na dijalog koji im dan ranije uputio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Balkan na RSE

Pad Vlade Srbije pod pritiskom protesta, koje po masovnosti Srbija nije vidjela od vremena režima Slobodana Miloševića, mogao bi biti prvi politički poraz predsjednika Aleksandra Vučića od kada je došao na vlast 2012. godine. "Ovo nije samo najozbiljnija politička kriza vlasti, nego i duboka društvena kriza. Studenti ne traže smenu vlasti nego korekciju sistema, a Vučić nije u stanju da nađe ključ za bravu koju su postavili", kaže za RSE spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić.

Advokati u Srbiji obustavili su rad na 30 dana. Advokati ne ulaze u sudove, tužilaštva i policiju, a suđenja u postupcima gde je neophodna odbrana, odlažu se. Podržavaju studentske zahtjeve za odgovornost zbog tragedije na Željezničkoj stanici u Novom Sadu i upozoravaju na narušavanje vladavine prava.

Vrhovni sud Crne Gore formirao je komisiju kako bi utvrdio odgovornost za zastaru dijela optužbe protiv sudije Danila Jegdića, osuđenog za falsifikovanje sudijskih zapisnika. Suđenje je trajalo preko sedam godina uz brojne odgode i administrativne prepreke. Iako je zaprijećena kazna do pet godina zatvora, Jegdić je osuđen na šestomjesečni kućni pritvor te razriješen funkcije krajem 2024. Slučaj je u javnosti pokrenula nevladina organizacija Mreža za afirmaciju nevladinog sektora.

Nova kriza vlasti u BiH stopirala je evropske zakone, reforme i usvajanje budžeta. Trenutno je nejasno koje su stranke partneri, a koje suparnici u vlasti. Građani smatraju da je to nastavak politika koje decenijama koče napredak. Pogledajte video iz Sarajeva i Banja Luke.

Predstojeći parlamentarni izbori 9. februara od velike su važnosti za Srbe na Kosovu, slažu se građani Sjeverne Mitrovice i Gračanice sa kojima je razgovarao Radio Slobodna Evropa, njihovi politički predstavnici i civilno društvo. Svi ističu da se politika bojkota kosovskih institucija mora mijenjati, te da se došlo do zaključka da se problemi srpske zajednice moraju institucionalizovati i na taj način braniti i njihova prava.

Infografika "Balkanski ceker skuplji od evropskog" otkriva kako su cijene osnovnih namirnica na Balkanu često veće nego u EU, uprkos znatno nižem životnom standardu. Od deset analiziranih artikala, četiri su cijenama slična onima u EU, tri su skuplja, a samo tri jeftinija. Ova poređenja dodatno ističu ekonomski izazov s kojim se suočavaju građani Zapadnog Balkana.

Pogledajte RSE dokumentarac o migrantskom iskustvu tri žene, Natalie iz Ukrajine, Tereze iz Burundija i Ranjeet iz Indije čija je zajednička tačka Zapadni Balkan gdje su se zaustavile na svojim putovanjima.

Teofil Pančić, istaknuti pisac i kolumnista, preminuo je u Novom Sadu nakon duge i teške bolesti. Tokom višedecenijske karijere sarađivao je s brojnim medijima iz Srbije i regiona, ali je ostao simbol beogradskog nedeljnika "Vreme", gdje je od 1993. godine svojim britkim tekstovima davao glas opozicionim i antiratnim stavovima.

Rat u Ukrajini

Između Vašingtona, Moskve i Kijeva već postoji niz diplomatskih sporova, razgovora pozadinskim kanalima i javnog pozicioniranja, kako bi se otkrilo kako da se zaustavi skoro trogodišnji rat Rusije protiv Ukrajine. A sad se dodaje novi element: američki predsjednik Donald Trump želi da uslovi buduću pomoć SAD Ukrajini dobijanjem većeg pristupa njenim vrijednim "rijetkim zemnim" mineralima – mineralima za kojima je sve veća potražnja za pravljenje baterija, računara, pametnih telefona i električnih automobila, a da se ne spominje oružje.

Eksplozija u luksuznom stambenom kompleksu u Moskvi usmrtila je Armena Sarkisiana, vođu plaćeničke jedinice koja se bori na strani Rusije u ratu protiv Ukrajine. Dok istraga traje, spekulira se da je riječ o mafijaškom obračunu ili ciljanom atentatu povezanom s ukrajinskim obavještajnim operacijama.

Svijet

U pucnjavi u školi za odrasle u Örebru, centralna Švedska, ubijeno je oko deset ljudi, uključujući i napadača, saopštila je policija. Motiv napada još nije poznat, a 35-godišnji napadač nije ranije bio poznat vlastima. Policija istražuje mogućnost da je imao pomagače.

Američki državni sekretar Marco Rubio tokom posjete Kostariki osudio je autoritarne ljevičarske režime Kube, Nikaragve i Venecuele, nazvavši ih "neprijateljima čovječanstva". Fokus njegove prve turneje po Latinskoj Americi je zaustavljanje migracija prema Sjedinjenim Državama.

Predsjednik SAD Donald Trump obnovio je u utorak svoju kampanju "maksimalnog pritiska" na Iran, koja uključuje napore da se izvoz nafte iz te zemlje svede na nulu kako bi sprečio Teheran da dođe do nuklearnog oružja.

Iranski režiser Mohamed Rasulof pobjegao je iz svoje zemlje ove godine nakon što je tajno snimio film, koji je sada nominovan za Oskara. On je za RSE rekao da je film inspirisan zatvorskim čuvarom sa kojim je razgovarao dok je bio u zatvoru u Iranu.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG