Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Odjek studentskih protesta i van granica Srbije; Netanjahu u posjeti Trumpu; Reforma USAID-a izaziva uzbunu


Sa protesta ispred Pravnog fakulteta u Podgorici, 3. februar.
Sa protesta ispred Pravnog fakulteta u Podgorici, 3. februar.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Tri mjeseca nakon pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je poginulo 15 ljudi, studentski protesti ne jenjavaju. U blokadi je više od 60 fakulteta dok studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu. Vijesti o protestima prenose mediji u regionu i svijetu. Poruke podrške stižu i van granica Srbije – od dijaspore, ali i od poznatih ličnosti.

U međuvremenu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je poziv Rektorskom kolegijumu Univerziteta u Beogradu da u srijedu, 5. februara, počnu dijalog u okviru koga će se pronaći rješenje za postojeću blokadu nastave na visokoškolskim ustanovama. S druge strane, u Beogradu je u ponedjeljak održano protestno okupljanje zaposlenih u visokom obrazovanju i nauci te dramskih, likovnih i muzičkih umjetnika, kao i radnika u kulturi. Dio zaposlenih Radio-televizije Vojvodine okupio se 3. februara ispred zgrade te medijske kuće u Novom Sadu kritikujući izvještavanje pokrajinskog Javnog servisa o studentskim i građanskim protestima u Srbiji.

"Studentski zahtevi su i zahtevi profesora" - poruka je protesta dijela zaposlenih u visokom obrazovanju i nauci, održanom na platou Filozofskog fakulteta u Beogradu 3. februara.
"Studentski zahtevi su i zahtevi profesora" - poruka je protesta dijela zaposlenih u visokom obrazovanju i nauci, održanom na platou Filozofskog fakulteta u Beogradu 3. februara.

Nekažnjivost, inertnost sistema i selektivna pravda izveli su građane na ulice Skoplja tražeći pravdu za 22-godišnju Frosinu Kulakovu, koju je na pješačkom prijelazu usmrtio vozač bez dozvole, pod utjecajem alkohola. Protesti, predvođeni mladima i studentima, održani su 31. januara i 2. februara.

Opština Budva uspjela je da 3. februara izabere predsjednika lokalnog parlamenta dva i po mjeseca nakon izbora u novembru. Petar Odžić iz Evropskog saveza izabran je glasovima obornika stranke potpredsjednika Opštine Nikole Jovanovića, Evropskog saveza i Pokreta URA, uz podršku opozicione Demokratske partije socijalista (DPS). Ovo je prvi put nakon osam godina da je DPS dio parlamentarne većine u Budvi.

Ako se u protekloj deceniji saberu pauze između sjednica, državni ministri ili parlamentarci u Bosni i Hercegovini (BiH) nisu se ukupno tri godine nijednom sastali, zbog previranja među strankama koje su formalno činile koalicije. Nedolaskom predstavnika iz RS-a ili FBiH sjednice su često otkazivane, paralizirajući rad institucija zbog složenih ustavnih uslova za njihovo održavanje i glasanje. Posljednja kriza kulminirala je krajem prošle i početkom ove godine i trenutno je nejasno koje su stranke partneri, a koje suparnici u vlasti.

Izborna kampanja na Kosovu je trka vrijedna više miliona dolara. Iako su partije dužne da prijave svoje troškove, posmatrači izbora izražavaju zabrinutost u vezi s transparentnošću donacija koje stranke dobijaju.

Jablanica kod Đakovice, na jugozapadu Kosova, zavijena je u tišinu i tugu nakon tragične smrti trojice dječaka u urušavanju stare kuće. Policija je saopštila da se kuća srušila 1. februara pod zasad nepoznatim okolnostima i da su maloljetnici bili unutra u trenutku je krenulo rušenje. Članovi porodice, ugušeni tugom, ne žele mnogo da pričaju. Stanovnici oplakuju Vetona, Ideala i Rameta, prisjećajući se njihovih mladih života ispunjenih snovima.

Fotografije tri dječaka koja su izgubila život u urušavanju stare kuće u Jablanici u Đakovici.
Fotografije tri dječaka koja su izgubila život u urušavanju stare kuće u Jablanici u Đakovici.

Četiri mjeseca nakon tragičnog odrona u Donjoj Jablanici, gdje je stradalo 19 osoba, solidarnost i volja za pomoći blijede s prvim snijegom. Iako je željeznička pruga obnovljena, kuće još nisu sanirane, a odgovornost za nesreću ostaje neutvrđena.

Mnogima nakon ove nesreće nije omogućen povratak u stari dom. Među njima je i Nino iz Donje Jablanice koji se može svrstati među milione klimatskih izbjeglica u svijetu. Broj ovih izbjeglica će, s klimatskim promjenama, tvrde stručnjaci, konstantno rasti.

Svijet

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u ponedjeljak pred posjetu izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da "nema garancija" da će se održati krhki prekid vatre u Pojasu Gaze. Prije nego što je otišao iz Izraela, Netanjahu je rekao novinarima da će razgovarati o "pobjedi nad Hamasom", suprotstavljanju Iranu i oslobađanju svih talaca kada se sastane sa Trampom u utorak.

Carine koje je američki predsjednik Donald Trump najavio za Kanadu i Meksiko biće pauzirane na 30 dana, saopštili su u ponedjeljak lideri dvije zemlje poslije razgovora s Trumpom u kojima su obećali strože mjere na granicama za zaustavljanje prelazaka migranata i droge.

Nakon što je Trump najavio carine na robu iz Evropske unije, nazivajući trgovinske odnose nepravednim, EU zvaničnici vjeruju da je uvođenje carina pitanje vremena, a ne mogućnosti, napisao je u Briselskom blogu Rikard Jozwiak.

Čini se da Trumpova administracija zatvara glavnu međunarodnu pomoć Washingtona usred niza izvršnih akcija za smanjenje državne potrošnje, za šta su međunarodne humanitarne organizacije upozorile da bi moglo imati katastrofalne posljedice. Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je 3. februara da je on sada vršilac dužnosti direktora Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID) i da će okončati, kako je rekao, "nepokornost" Trumpovoj agendi.

Vlasti Tadžikistana nastavljaju obračun s nezavisnim medijima. Posljednji slučajevi uključuju zatvaranje novinara Ahmada Ibrohima na 10 godina i sudsku raspravu protiv novinarke Rukhshone Hakimove, kojoj prijeti 17 godina zatvora zbog navodne "izdaje."

Svaka dva dana u Iranu jedna žena postane žrtva femicida, pokazuje istraga RSE-a. U protekloj godini najmanje 133 žene ubili su supružnici ili muški rođaci, često zbog "časti". Zločini se nerijetko zataškavaju ili pogrešno prikazuju, dok pravni okvir i dalje omogućava blage kazne za počinitelje.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG