Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Studenti u blokadi beogradskih fakulteta su 30. januara krenuli u šetnju do Novog Sada, dugu više od sedamdeset kilometara, gdje će se 1. februara pridružiti novosadskim studentima u blokadi tri mosta u tom gradu. Protestnim blokadama mostova biće obilježeno tri mjeseca od pada nadstrešnice rekonstruisane Željezničke stanice, u kojoj je smrtno stradalo 15, a teško povređeno dvoje ljudi. Pogledajte video i fotogaleriju: Koracima studenata od Beograda do Novog Sada.
- Dom naroda Bosne i Hercegovine usvojio je 30. januara zakone o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka, ključne propise za napredak na evropskom putu zemlje. Ovi zakoni, koje je prethodno odobrio i Zastupnički dom, doprinose usklađivanju s pravnom stečevinom Evropske unije, što je jedan od osnovnih uvjeta za otvaranje pregovora o članstvu u EU. Šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca izjavio je kako je usvajanje ova dva zakona važno "jer donosi konkretne koristi za građane BiH".
RSE intervju
Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH imaju interes da Bosna i Hercegovina bude nestabilna, da bi ona po njima "imala smisla", rekao je u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) predavač na Fakultetu političkih nauka u Beču, Vedran Džihić.
On je ocijenio da je moguće da se trenutna politička kriza u zemlji nastavi, čak, do opštih izbora koji bi trebalo da se održe u oktobru 2026. godine, iako je trenutno situacija takva da bi u bilo kojoj drugoj državi tražila prijevremene izbore.
Balkan na RSE
Tri mjeseca premijer Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić ignorisali su zahtjeve za ostavke zbog tragedije na Željezničkoj stanici kada je stradalo 15 ljudi. Ipak, povukli su se nakon napada na studente, za koji su odgovorni mladići iz prostorija vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). Vučević i Đurić suočeni su s pitanjem odgovornosti za nesreću i studentske proteste. Pročitajte na šta premijer i gradonačelnik drugog najvećeg grada u Srbiji nisu reagovali za tri mjeseca.
U danu studentske protestne šetnje iz Beograda do Novog Sada, tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Branko Stamenković pozvao je studente na razgovor u vezi sa padom nadstrešnice novosadske Željezničke stanice. Osnovni sud u Novom Sadu odredio je do 30 dana pritvor četvorici osumnjičenih za napad na studente ispred prostorija vladajućeg SNS-a u noći između 27. i 28. januara, kada je jedna studentkinja teže povrijeđena, dok je jedan student zadobio lakše povrede. Više javno tužilaštvo u Beogradu završilo je saslušanja studenata i profesora FDU zbog napada tokom mirnog skupa 22. novembra. Docent Milan Stojanović izjavio je da očekuje podizanje optužnica protiv nasilnika.
U Subotici su studenti, profesori i građani protestovali ispred Muzičke škole, koja će od 3. februara stupiti u zakonski štrajk. Časovi će trajati 30 minuta, a dio kolektiva će nastaviti svakodnevno odavanje počasti žrtvama novosadske nesreće. S druge strane, u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu postavljen je portret rektora Dejana Madića sa simboličkim krvavim rukama, kao reakcija na njegov izostanak podrške studentskim protestima. U međuvremenu, ministar finansija Siniša Mali najavio je dodatnih 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje, što će omogućiti smanjenje školarina za 50 posto.
Veliki broj građana, dio nevladinih i radničkih organizacija u Crnoj Gori pozvali su na bojkot velikih trgovačkih lanaca u petak 31. januara zbog, kako su naveli, enormno visokih cijena osnovnih životnih namirnica. "Ne kupujte ništa tog dana kako bismo zajedno poslali snažnu poruku trgovcima", navodi se u jednoj od inicijativa, koja je početkom sedmice pokrenuta na društvenim mrežama. Građani BiH također su pozvani da 31. januara bojkotuju trgovine, dok je slična akcija prethodno održana u Hrvatskoj.
Stalni rast cijena osnovnih životnih namirnica i usluga u Bosni i Hercegovini doveo je do značajnog povećanja broja korisnika javnih kuhinja u Banjaluci. Na obrok u javne kuhinje "Mozaik Prijateljstva" i "Merhamet" svakodnevno stižu novi zahtjevi za tople obroke, a iz ovih udruženja ističu da se broj korisnika povećao za više od 20 odsto. Prema podacima UNDP-a u javnim kuhinjama u BiH hrani se oko 18.000 ljudi.
Zbog štrajka zaposlenih u Komunalnom preduzeću, Budva se suočava sa ekološkom katastrofom jer se gradski kontejneri ne prazne već četvrti dan. Radnici Čistoće, koja je u sastavu Komunalnog, kažu da neće odvoziti smeće sve dok im se ne isplate zaostale dvije plate. Za nekoliko dana štrajka na ulicama nagomilalo se preko 100 tona smeća. Zaposleni strahuju da će ostati bez primanja, jer je Komunalno dovedeno pred stečaj sa dugom od preko četiri miliona eura.
Evropski poslanici kritikovali su odlazećeg izaslanika EU Miroslava Lajčaka zbog neuravnoteženog pristupa dijalogu između Kosova i Srbije, saznaje Radio Slobodna Evropa iz izvora u Evropskom parlamentu. Tokom oproštajnog sastanka održanog 30. januara iza zatvorenih vrata, većina poslanika izrazila je nezadovoljstvo kaznenim mjerama uvedenim Kosovu, dok Srbija nije bila sankcionisana čak ni nakon napada na Banjsku 2023. godine. Ovakav pristup, kako su ocijenili, negativno je uticao na proces normalizacije odnosa kojim posreduje EU.
Rat u Ukrajini
Nova istraga RSE otkriva kako kineske kompanije snabdijevaju Rusiju rijetkim mineralima neophodnim za proizvodnju mikročipova i sofisticiranog oružja. Uprkos zapadnim sankcijama, ovi minerali završavaju u ruskoj vojnoj industriji putem firmi povezanih s državnim konglomeratom Rostec.
Napad ruskog drona koji je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nazvao "užasnom tragedijom" pogodio je stambenu zgradu u ukrajinskoj regionalnoj prijestolnici Sumi, saopštili su zvaničnici, pri čemu je poginulo najmanje šest, a povrijeđeno devetoro, uključujući jedno dijete.
Svijet
Putnički avion American Airlinesa sa 64 osobe sudario se s vojnim helikopterom Black Hawk iznad rijeke Potomac kod Pentagona. Među poginulima su bivši svjetski prvaci Rusije u umjetničkom klizanju Vadim Naumov i Evgenija Šiškova. Predsjednik SAD Donald Trump rekao je novinarima 30. januara da je među žrtvama i nekoliko ruskih državljana. Trump je rekao da je bio u kontaktu s ruskim zvaničnicima kako bi izrazio saučešće i koordinirao repatrijaciju posmrtnih ostataka njihovih građana.
Palestinska grupa Hamas, koju su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom organizacijom, oslobodila je osam talaca iz Pojasa Gaze i predala ih Crvenom križu. Izrael je nakon toga počeo oslobađati 110 palestinskih zatvorenika nakon što je odgodio proces zbog haotičnih prizora na jednoj od tačaka primopredaje, gdje je nagrnulo mnoštvo ljudi oko talaca. U međuvremenu, Hamas je potvrdio smrt vojnog zapovjednika Mohammeda Deifa u izraelskom zračnom napadu na jug Gaze u julu 2024. Izrael je vijest objavio u avgustu, dok je Hamas sada potvrdio gubitak šest mjeseci kasnije.
Šta ima još…
- Osmani: Hibridni napadi predstavljaju izazov za nacionalnu stabilnost Kosova
- Uspostavljen željeznički teretni saobraćaj između Sarajeva i Ploča, tri mjeseca od poplava
- Moratorijum na štrajk, tri od četiri sindikata obrazovanja u Srbiji potpisala Kolektivni ugovor
- Ubijen Iračanin koji je u Švedskoj nekoliko puta spaljivao Kur'an
- Kandidat za njemačkog kancelara isključio saradnju s desničarskom Alternativom za Njemačku
- Kongo kaže da će vratiti izgubljenu teritoriju, pobunjenici napreduju prema jugu
Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro!
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!