Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Dodikova vlast predlaže ukidanje 'rodnog identiteta' iz zakona u RS; Protest Gruzijaca zbog rezultata parlamentarnih izbora


Gruzijci u centru Tbilisija na protestu zbog rezultata parlamentarnih izbora, 28. oktobar 2024.
Gruzijci u centru Tbilisija na protestu zbog rezultata parlamentarnih izbora, 28. oktobar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Vlada Srbije usvojila je na sjednici u ponedjeljak Prijedlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih djela izvršenih na teritoriji Kosova. Donošenje ovog zakona najavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polovinom septembra, rekavši da će posebno tužilaštvo i posebna sudska veća "goniti sve one koji učestvuju u progonu srpskog stanovništva" na Kosovu.

Odnosi Srbije sa Rusijom i Kinom, dijalog sa Kosovom, kao i prijevremeni izbori, ključni su aspekti političkih poglavlja u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije o napretku Srbije. Prema izvorima Radija Slobodna Evropa, koji su imali uvid u nacrt izvještaja, naglašena je zabrinutost zbog jačanja saradnje između Beograda i Moskve.

Pogledajte i video Zašto je Srbija korisna saveznica za Rusiju?

Policija u Bosni i Hercegovini kontroliše internet i osobe povezane sa terorizmom koliko može, ali unaprijed spriječiti napade poput onog u Bosanskoj Krupi je skoro, pa nemoguće, izjavio je za RSE Anes Čengić, nekadašnji načelnik Odjela za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije. Čengić ističe da policija nema dovoljno ljudstva da prati sve prijetnje. Ovo pitanje se nametnulo nakon što je prije pet dana u Bosanskoj Krupi, na sjeverozapadu BiH, petnaestogodišnjak upao u policijsku stanicu i nožem ubio jednog a povrijedio drugog policajca. Šest osumnjičenih, koji su lišeni slobode nakon terorističkog napada na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi su pod istragom i dovode se u direktnu vezu s maloljetnim počiniteljem terorističkog akta, saopštilo je Tužilaštvo BiH.

"Drugo lično svojstvo" je prijedlog vladajuće strukture u Republici Srpskoj koju predvodi proruski predsjednik Milorad Dodik za izmjenu termina "rodni identitet" iz Krivičnog zakonika RS. Uvidom RSE u Nacrt zakona, kojeg je predložila Vlada RS, ne definiše se šta je drugo lično svojstvo. Te definicije nema ni u Ustavu RS. No, ukoliko Skupština RS usvoji ove izmjene, zaštita prava će biti umanjena za osobe koje su izložene zločinima iz mržnje, podsticanju na nasilje i mržnju, te drugim kršenjima ljudskih prava na osnovu rodnog identiteta.

Neki od ambasadora Republike Sjeverne Makedonije, koji su za vrijeme vladavine Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Demokratske unije za intergraciju (DUI) poslani u misiju, a da nisu branili svoje teze pred Parlamentom, mogli bi biti vraćeni. To će tražiti poslanici vladajuće većine ako Parlament, kroz autentično tumačenje Zakona o vanjskim poslovima, utvrdi da je su ambasadori morali izaći pred skupštinski Odbor za spoljnu politiku, kao obavezan dio procedure slanja u diplomatsku misiju.

Crna Gora je proces legalizacija objekata koji su izgrađeni bez dozvola počela prije sedam godina. Od tada je predato 60.000 zahtjeva, a legalizovano 3.217 objekata, nešto više od pet posto, saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine za Radio Slobodona Evropa. Proces legalizacije objekata našao se i u Reformskoj agendi Vlade Crne Gore koju je Evropska komisija odobrila 23. oktobra. U njoj se navodi da će se problemi legalizacije početi rješavati krajem godine - donošenjem zakona.

Ratna prošlost, izazovi saradnje umjetnika iz Srbije i Kosova, nacionalistička propaganda – neke su od tema radova umjetnika Srbije i Kosova na izložbi "MIR IS MIRË" izloženih u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu. Na izložbi su predstavljeni radovi dvanaest mladih umjetnika iz Srbobrana, Prištine, Pančeva, Beograda, Đakovice, Zrenjanina, Trstenika i Novog Sada.

Rad "Ruke koje pišu pomirenje" umjetnika Nikole Kašaša na izložbi “MIR IS MIRË” u Beogradu, 27.10.2024.
Rad "Ruke koje pišu pomirenje" umjetnika Nikole Kašaša na izložbi “MIR IS MIRË” u Beogradu, 27.10.2024.

RSE Intervju

Do ruske invazije na Ukrajinu doveo je lanac nekažnjivosti zločina u ratovima koje je proteklih decenija pokretao Kremlj, kazao je u intervjuu za RSE ruski disident Aleksandar Čerkasov.

Čerkasov je član grupe za ljudska prava "Memorijal", koja je među dobitnicima Nobelove nagrade za mir 2022. godine. Ruske vlasti su ovu organizaciju zabranile decembra 2021. godine, dva mjeseca uoči pokretanja invazije na susjednu Ukrajinu. Čerkasov i njegove kolege su gotovo tri godine u egzilu. Ali, kako kaže, nastavljaju sa dokumentovanjem zločina i kršenja ljudskih prava.

Rat u Ukrajini

Sjeverna Koreja je poslala oko 10.000 vojnika u Rusiju da se obučavaju i bore u Ukrajini u "narednih nekoliko nedelja", saopštio je Pentagon u ponedeljak, povodom poteza za koji zapadni lideri kažu da će intenzivirati skoro trogodišnji rat i izazvati potres u odnosima u indo-pacifičkom regionu.

Prethodno je NATO potvrdio da su sjevernokorejski vojnici poslati u Rusiju da joj pomognu u njenom ratu protiv Ukrajine i da su neki od njih već raspoređeni u ruskoj oblasti Kursk, gdje se Rusija bori protiv upada ukrajinskih snaga. U videu pogledajte: Šta se zna o vojnicima Sjeverne Koreje i mogućoj ulozi u Ukrajini?

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stigao je u ponedjeljak na Island kako bi prisustvovao samitu s liderima nordijskih zemalja s kojima će, kako je najavio, razgovarati o 'Planu pobjede' za okončanje rata u Ukrajini.

U podzemnim ringovima Kijeva, ukrajinski profesionalni hrvači pružaju publici priliku za bijeg od stvarnosti rata. Iza šarenih kostima, krije se ne samo strast za sportom već i zajednički cilj: stvoriti prostor u kojem publika može, barem nakratko, zaboraviti na rat koji bjesni izvan dvorane.

Svijet

Bugarska se vratila na dobro poznato područje. Parlamentarni izbori 27. oktobra dali su stranci desnog centra GERB bivšeg premijera Bojka Borisova najviše glasova, ali nedovoljno da sama sastavi vladu. Borisov će sigurno pokušati. Ipak, uprkos pobjedi na pet od sedam parlamentarnih izbora od 2021. godine naovamo, GERB nije uspio formirati koaliciju. Hoće li nakon izbora Bugarska izaći iz političkog ćorsokaka?

Kako se bliži datum američkih predsjedničkih izbora 5. novembra, izborna kampanja kandidata Kamale Harris i Donalda Trumpa intenzivira se skupovima širom zemlje. Na takvim okupljanjima nije rijetkost da pristalice na kreativan način pružaju podršku svom kandidatu. Više u fotogaleriji.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG