Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Dogovorena kupovina francuskih aviona 'Rafal' tokom posjete Macrona Srbiji; Pauze u borbama u Pojasu Gaze


​​​​​​​Sastanak predsjednika Francuske i Srbije Emmanuela Macrona i Aleksandra Vučića u Beogradu, 29. avgust 2024.
​​​​​​​Sastanak predsjednika Francuske i Srbije Emmanuela Macrona i Aleksandra Vučića u Beogradu, 29. avgust 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Prvog dan posjete predsjednika Francuske Emmanuela Macrona Srbiji, zvanični Beograd i Pariz zaključili su sporazum o nabavci 12 francuskih borbenih aviona "Rafal". Macron je, nakon sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ocijenio da je riječ o istorijski važnom sporazumu. Drugog dana boravka u Srbiji 30. avgusta, Macron će otkriti ploču povodom završetka radova na modernizaciji beogradskog Aerodroma "Nikola Tesla", posjetiti Galeriju Matice srpske u Novom Sadu i održati govor na Forumu o mladima i vještačkoj inteligenciji.
  • Izraelska vojska i palestinska militantna grupa Hamas, koju SAD i EU smatraju za terorističku, dogovorili su se za tri trodnevne pauze u borbama u Pojasu Gaze, odvojene po zonama, da bi oko 640 hiljada djece dobilo vakcine protiv dječje paralize, izjavio je 29. avgusta viši zvaničnik Svjetske zdravstvene organizacije, naglasivši da bi vakcinacija trebalo da počne u nedjelju. Pogledajte video Rat u Gazi onemogućava vakcinaciju protiv dječje paralize.

Balkan na RSE

Crna Gora je izručila 29. avgusta turskog državljanina Binalija Čamgoza, kojeg u Turskoj terete za više teških krivičnih djela. Time je preinačena odluka doskorašnjeg ministra pravde Andreja Milovića, koji je u januaru ove godine odbio njegovo izručenje. Ko je Binali Čamgoz?

Specijalni izaslanik Njemačke za Zapadni Balkan Manuel Sarrazin izjavio je u Prištini da zemlje Zapadnog Balkana, posebno Kosovo i Srbija, moraju biti spremne na kompromise i ustupke koji nisu laki na putu ka Evropskoj uniji. Sarrazin je rekao da je 29. avgusta posjetio Kosovo i da će posjetiti i druge zemlje u regionu.

Premijer Kosova Albin Kurti saopštio je u četvrtak da su počele pripreme za iskopavanja u selu Kožlje, kod Novog Pazara u Srbiji, u potrazi za nestalima tokom posljednjeg rata na Kosovu. On je ovo izjavio tokom debate posvećene nestalima tokom rata na Kosovu 1998/99. Kurti je još jednom pozvao Srbiju da otvori svoje državne arhive.

Pogledajte video o Džebrailu Bajramoviću, ratnom vojnom invalidu iz Goražda koji sarađuje s pripadnicima nekadašnje Vojske Republike Srpske protiv kojih je ratovao, kako bi pomogao u pronalaženju nestalih osoba u Podrinju. Identitet osobe koja mu ukaže na mjesto ukopa ne otkriva. Sve što sazna javi tužilaštvu i Institutu za traženje nestalih, a oni postupaju dalje. Najmanje tri dojave rezultirale su pronalaskom posmrtnih ostataka, a nekoliko ih je u toku. Džebrail kaže da u ljudima prije ili kasnije proradi savjest. U Bosni i Hercegovini se prema podacima Instituta za nestale traga za oko 7.600 osoba. Za mnoge grobnice se još ne zna, a kako vrijeme prolazi, sve je teže.

Okružni sud u Istočnom Sarajevu je odredio mjesec dana pritvora za Strahinju Baševića, v.d. direktora Šumskog gazdinstva "Romanija" Sokolac, te Slavena Gojkovića i Janka Golijanina, bivše direktore u Javnom preduzeću "Šume Republike Srpske". Gojković je bivši v.d. direktora "Šuma RS", dok je Golijanin bio v.d. direktora jednog od 27 gazdinstava u sklopu preduzeća, "Visočnik" iz Han Pijeska. Sud je donio odluku u četvrtak, 29. avgusta na osnovu prijedloga okružnog javnog tužioca iz Istočnog Sarajeva. Trojac je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja.

Vlada u Podgorici odlučila je da ograniči marže na dio osnovnih namirnica kako bi zaustavila stalni rast cijena u Crnoj Gori. Marže su razlika između nabavne i prodajne cijene. Planirano je da primjena ove odluke, koja se odnosi na 66 proizvoda, počne u septembru i da traje do kraja januara 2025. Premijer Milojko Spajić je kazao da žure s ograničenjem cijena prije povećanja plata u oktobru kako " trgovci ne bi pojeli" benefite programa "Evropa sad 2", odnosno povećanja plata.

Lijek Givosiran ili Givlari na koji osam mjeseci čeka 26-godišnja Amila Zukić iz Mostara košta 30 hiljada za jedan mjesec, a za godinu 350 hiljada eura. Ovaj lijek u Bosni i Hercegovini nije registrovan. Početkom jula Vlada Federacije zadužila je Federalni zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja da nabavi lijek. Međutim, do danas nije osiguran.

Vodostaji Miljacke, Bosne i Željeznice, u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, su na pojedinim mjestima na najnižem nivou u posljednjih 65 godina. Na Vrelu Bosne, popularnom izletištu Sarajlija, nema slapova, a izvorište podsjeća na baru, zbog suše koja traje već nekoliko mjeseci. Neprijatan miris kanalizacije se širi duž sarajevskih rijeka, a umjesto patki, uz obalu se u mulju hrane vrane.

Pored Rimskog mosta u Sarajevu vrane traže hranu u suhom koritu rijeke Bosne. Sarajevo, 24. avgust 2024. godine.
Pored Rimskog mosta u Sarajevu vrane traže hranu u suhom koritu rijeke Bosne. Sarajevo, 24. avgust 2024. godine.

RSE Intervju

Emil Kastehelmi je analitičar obavještajnih informacija iz otvorenih izvora (OSINT) i stručnjak za vojnu historiju pri Black Bird Groupu, čije je sjedište u Finskoj i koja je trenutno fokusirana na praćenje i analizu ruske invazije na Ukrajinu.

On je u nedavnom intervjuu za Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa istakao da je ukrajinski upad u rusku oblast Kursk iznenadio ruskog predsjednika Vladimira Putina i dokazao da je Ukrajina i dalje sposobna pokretati ofanzivne akcije. Međutim, Kastehelmi ističe da je operacija puna rizika, te da njena strateška vrijednost još nije jasna.

Rat u Ukrajini

Ukrajinska vojska je potvrdila da se jedan od borbenih aviona F-16 koje su dobili od zapadnih partnera srušio 26. avgusta. Mlaznjak je pao dok je odbijao ruski napad, saopštila je vojska 29. avgusta. Pilot je poginuo u padu, dodaje se. Prethodno je američki zvaničnik za Wall Street Journal (WSJ) rekao da je ukrajinski borbeni avion F-16 uništen u padu 26. avgusta. Neimenovani zvaničnik je kazao da se incident desio tokom masovnog ruskog raketnog napada širom zemlje.

Dugo se sumnjalo da je oruđe ruske meke moći, Ruska pravoslavna crkva otvoreno prihvatila rat Kremlja protiv Ukrajine. Ovakav stav vjerske institucije ubrzava napore u sve većem broju zemalja da oslabe veze sa moskovskom crkvom. "Nikada nije bila tajna da Rusija koristi crkvu i pravoslavne vrijednosti kao značajan dio svoje inostrane politike", rekao je Vladimir Liparteliani, naučnik sa Univerziteta Durham u Britaniji koji je istraživao rusku crkvu.

Svijet

Godišnji Forum Globsec održava se u glavnom gradu Češke, Pragu, gdje je, nakon 18 godina, 'preseljen' iz slovačke Bratislave. Skup o srednjoevropskoj bezbjednosti održava se od 30. avgusta do 1. septembra i okuplja političke lidere, stručnjake i kreatore politika. Razgovaraće o kritičnim globalnim pitanjima poput sukoba u Ukrajini i Gazi, kao i o proširenju EU i NATO-a. Dešavanja na Forumu Globsec tokom vikenda pratite na slobodnaevropa.org.

Najveći svjetski proizvođač uranijuma je korak bliže izgradnji nuklearne elektrane. Prošle sedmice, glavni grad Kazahstana, Astana, bio je domaćin posljednje od 20 javnih rasprava održanih širom zemlje uoči državnog referenduma na jesen o tome da li da počne proizvodnju nuklearne energije. Za mnoge protivnike plana, glavna prijetnja je katastrofa po okoliš, iako se drugi protive onome što vide kao neizbježno učešće Rusije u projektu.

Šta ima?

U sedmičnom izdanju podcasta Šta ima?, RSE se osvrće na pitanje opstanka Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine.

Šta ima još...

Za kraj u fotogaleriji pogledajte kako su učesnici godišnjeg festivala La Tomatina bacali jedni na druge tone prezrelog, mekog paradajza u gradu Bunolu na istoku Španije.

Tone paradajza bacane su između učesnika festivala koji je danas dio kulture španskog grada Bunola.
Tone paradajza bacane su između učesnika festivala koji je danas dio kulture španskog grada Bunola.

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG