Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Biden i Zelenski popisali desetogodišnji sporazum o bezbjednosti; Samit šefova država i vlada jugoistočne Evrope


Zagrljeni predsjednik SAD-a Joe Biden i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nakon bilateralnog sastanka na marginama samita G7, u Fasanu, Italija, 13. juna 2024.
Zagrljeni predsjednik SAD-a Joe Biden i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nakon bilateralnog sastanka na marginama samita G7, u Fasanu, Italija, 13. juna 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

RSE Intervju

Ruski rat protiv Ukrajine mogao bi se razvući godinama, a nijedna strana vjerovatno neće postići sve svoje ciljeve, tvrdi stručnjak za Rusiju Mark Galeotti u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE). Kaže da ni Rusija ni Ukrajina nemaju kapacitet za održavanje ovakvog tempa rata na neodređeno vrijeme.

Balkan na RSE

Zvaničnici Evropske unije navode da Srbija krši sporazum o putu ka normalizaciji sa Kosovom time što se aktivno anagažuje u sprječavanju članstva Kosova u međunarodnim organizacijama. Ovo je prvi put da Brisel javno potvrđuje da Srbija krši sporazum koji je sa Kosovom postignut u dijalogu.

Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil izrazio je uvjerenje da formalno priznanje Kosova neće biti uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju, već normalizacija odnosa sa Prištinom. U međuvremenu, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i euroazijska pitanja James O'Brien i specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak razgovarali su o dešavanjima na Zapadnom Balkanu i očekivanjima u narednom periodu, objavio je Lajčak.

Iako je bilo najavljivano da bi evropski šef diplomatije Josep Borrell trebao ove sedmice da preda izvještaj o stepenu ispunjavanja uslova da se Kosovu ukinu kaznene mjere EU, u posljednjem trenutku je došlo do odlaganja bez konkretnih objašnjenja. Iz diplomatskih izvora u EU se nezvanično saznaje da je Evropska komisija predstavila probleme i da želi da "razjasni neke tačke izvještaja". Okvirni datum za podnošenje izvještaja sada je 19. juni, iako i dalje nema garancija da će se to dogoditi.

Graničari Evropske unije pod komandom Granične policije Bosne i Hercegovine, dviju entitetskih i deset kantonalnih policija, uvjet je vlasti Republike Srpske - na koji je EU pristala - da bi počeli pregovori o sporazumu BiH s Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex). Dodatni zahtjev je da se službenici Frontexa raspoređuju na teritoriji BiH isključivo ako to odobri i lokalna policija.

Vladimir Orlić iz redova vladajuće Srpske napredne stranke i zvanično je imenovan za direktora Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije. Na tu funkciju postavila ga je Vlada na sjednici 13. juna. Prethodno je saglasnost za njegovo imenovanje dao Savjet za nacionalnu bezbjednost Srbije. Više o novom direktoru BIA Srbije pogledajte u videu.

Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja su 13. juna nastavili pretres takozvane "Ničije kuće", koja se nalazi pored državne Vile Gorica u Podgorici. Za tu kuću uhapšeni biznismen Duško Knežević tvrdi da pripada bivšem crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću, iako se formalno vodi na Vladana Ivanovića. Knežević je godinama važio za čovjeka bliskog Đukanoviću i njegovoj Demokratskoj partiji socijalista, tokom čije vladavine je stekao finansijsku imperiju.

Vladan Ivanović i advokat Zorana Piperović ispred "Ničije kuće" uz pripadnike Specijalnog policijskog odjeljenja, Podgorica 13.jun 2024.
Vladan Ivanović i advokat Zorana Piperović ispred "Ničije kuće" uz pripadnike Specijalnog policijskog odjeljenja, Podgorica 13.jun 2024.

Viši sud u Beogradu odbacio je 13. juna i posljednje žalbe vezane za glasanje na izborima za odbornike Skupštine grada Beograda, rekao je predsjednik Gradske izborne komisije Zoran Lukić. U Beogradu je, prema podacima GIK-a, najviše mandata u gradskoj skupštini osvojila koalicija oko Srpske napredne stranke - 64 od ukupno 110.

Sjedinjene Američke Države ostaju pri zahtjevu da im Crna Gora izruči južnokorejskog 'kralja kriptovaluta' Do Kvon zbog malverzacija na tržištu kriptovaluta, uprkos tome što je njegova kompanija postigla poravnanje sa Američkom komisijom za hartije od vrijednosti.

Porodice žrtava i predstavnici više nivoa vlasti u BiH obilježili su u četvrtak, 13. juna, 32. godišnjicu neprocesuiranog ratnog zločina koje su na taj dan 1992. godine, u toku rata u BiH, nad 114 civila počinile srpske snage na području Mostara, na jugu BiH.

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, je 13. juna napustio Policijsku upravu Zvornik, odbivši da bude saslušan u svojstvu osumnjičenog za ugrožavanje sigurnosti bez prisustva advokata.

Nakon što su odbornici Skupštine Opštine Srebrenica u aprilu izglasali promjenu ulica u Srebrenici, na ulazu u grad, 13. juna, postavljena je improvizirana tabla s novim nazivom dosadašnje ulice Maršala Tita na kojoj piše Ulica Republike Srpske.

U osnovnoj školi "Jovan Dučić" na Novom Beogradu napadnuta je nastavnica, javili su beogradski mediji, navodeći da je nastavnicu biologije pretukla majka učenika te škole zbog ocjene.

"Papir i sapun u toaletu i plate veće od minimalca." To su, prema riječima sindikalca Predraga Stojanovića, zahtjevi dijela radnika južnokorejske fabrike kablova Yura u Leskovcu, na jugu Srbije, koji štrajkuju već sedam dana. Od preko 3.000 radnika, koliko zapošljava Jura u Leskovcu, u štrajku je oko 500 njih – tvrdi Stojanović. "To što mi tražimo, to u normalnoj zemlji ne bismo ni tražili", rekao je on 13. juna za RSE, optužujući fabriku za kršenje radnih prava.

"Hoćemo pravo na bolovanje", jedna je od poruka dijela radnika koji su 7. juna otpočeli protest u fabrici Yura u Leskovcu na jugu Srbije.
"Hoćemo pravo na bolovanje", jedna je od poruka dijela radnika koji su 7. juna otpočeli protest u fabrici Yura u Leskovcu na jugu Srbije.

Ugostitelji u bh. entitetu Federacija BiH imaju pola godine da se prilagode Pravilniku o posebnim uslovima za prostore za pušenje ukoliko žele omogućiti pušenje. Kazne do 2.500 eura se počinju naplaćivati za 12 mjeseci. Pogledajte video: 'Zabranjeno pušenje' nastupa za šest mjeseci u FBiH.

Rat u Ukrajini

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da su Sjedinjene Države svjesne "novih i vjerodostojnih izvještaja" da je Rusija na web stranice za usvajanje stavila i imena otete ukrajinske djece. On je priznao da su ruske vlasti, otkako je pokrenuta invazija na Ukrajinu u punom obimu, deportovale stotine hiljada ukrajinskih civila u Rusiju, "uključujući djecu koja su nasilno odvojena od svojih porodica".

Ministarstvo finansija SAD objavilo je 12. juna nove sankcije za više od 300 subjekata za koje se sumnja da su Rusiji davali proizvode i usluge potrebne za održavanje vojne proizvodnje za njen rat u Ukrajini. Američki zvaničnici izrazili su zabrinutost zbog sposobnosti Rusije da nabavi napredne poluprovodnike, optičku opremu i drugu robu potrebnu za proizvodnju naprednih sistema naoružanja, uprkos prethodnim sankcijama.

Svijet

Glavna ruska berza obustavila je u četvrtak, 13. juna, trgovinu dolarima i eurom nakon najnovijih američkih sankcija Moskvi zbog njene vojne ofanzive na Ukrajinu. Vašington je 12. juna objavio da sankcioniše Moskovsku berzu, glavno rusko tržište akcija i klirinšku instituciju za transakcije u stranoj valuti. Rusi će i dalje moći da trguju u dolarima i eurima van centralizovane Moskovske berze, nešto što bi moglo da ograniči likvidnost i dovede do veće nestabilnosti.

Tražimo odgovore

Naopako okrenuta američka zastava dugo je bila znak dubokih podjela, simbol različitih protesta i političkih neslaganja.Međutim, kada se u januaru 2021. zavijorila na domu sudije Vrhovnog suda, Samuela Alitoa, uveliko je bila viđena kao veza sa posebnim ciljem – lažnim tvrdnjama tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa i njegovih pristalica da su izbori 2020. godine ukaljani prevarom.

Ova praksa je počela sa mornarima koji su okretanjem zastave davali do znanja da su u nevolji, ali je simbolika čina evoluirala u oblik protesta. Posljednji u nizu onih koji su okreću zastavu naopako su Trumpove pristalice.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici pročitajte: Zašto se američke zastave okreću naopako?

Šta ima?

Današnje izdanje podcasta Šta ima? govori o forumu ‘Rezolucija - Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.’, koji se održava u Sarajevu. Svjetski je dan dobrovoljnih darivalaca krvi. Počinje Evropsko prvenstvo u fudbalu.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG