Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Samit lidera Zapadnog Balkana i EU u Kotoru; Kosovo obavijestilo Vijeće Evrope da priprema nacrt statuta za Zajednicu


Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije 16. maja u Kotoru
Samit lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije 16. maja u Kotoru

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

RSE Intervju

Ambasadorica SAD u NATO Julianne Smith pozvala je zemlje Zapadnog Balkana da se fokusiraju na svoje euroatlantske težnje i vrijednosti otvorenih i demokratskih društava. U intervjuu za RSE Smith je pozvala članice NATO-a sa Zapadnog Balkana da urade više kako bi ostvarile cilj alijanse da svaka njena članica na odbranu odvaja makar dva posto bruto društvenog proizvoda (BDP), posebno s obzirom na sigurnosno okruženje i invaziju Rusije na Ukrajinu.

Pročitajte i intervju s Geraldom Knausom iz Evropske inicijative za stabilnost koji kaže da ne očekuje da će Kosovo 17. maja biti na dnevnom redu Komiteta ministara Vijeća Evrope na kojem bi se moglo glasati o prijemu u tu organizaciju, iako je pokrenulo incijativu za Zajednicu opština sa srpskom većinom.

Balkan na RSE

Plan rasta za Zapadni Balkan predstavlja jasan signal posvećenosti Evropske unije ekonomskoj i demokratskoj transformaciji Zapadnog Balkana, kazao je premijer Crne Gore Milojko Spajić na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije u Kotoru. Vijeće EU odobrilo je Plan od šest milijardi eura podrške zemljama Zapadnog Balkana u cilju ubrzavanja reformi i ekonomskog rasta. Na Samitu u Kotoru poručeno je da bi region trebalo da bude spreman za ulazak u EU 2027.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 16. maja u Kotoru na Samitu lidera Zapadnog Balkana da je razgovarao sa pomoćnikom državnog sekretara SAD za evropska i euroazijska pitanja Džejmsom O'Brajanom o situaciji na Kosovu i Rezoluciji o Srebrenici. "Razgovarali smo o svim važnim pitanjima od evropskog puta Srbije do odnosa sa Prištinom i svega što sledi posle usvajanja rezolucije o Srebrenici u sledeći četvrtak", rekao je Vučić na zasebnoj konferenciji za novinare na marginama kotorskog Samita.

Vijeće naroda Republike Srpske u četvrtak, 16. maja nije prihvatilo zahtjev Kluba Bošnjaka za pokretanjem pitanja zaštite vitalnog nacionalnog interesa na Izborni zakon RS i Zakon o referendumu RS. U međuvremenu, Milorad Dodik, predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), izjavio je kako je prijedlog te stranke da političke partije u Republici Srpskoj ne učestvuju na lokalnim izborima koje je Centralna izborna komisija BIH raspisala za 6. oktobar.

Čelnik stranke VMRO-DPMNE i budući mandatar Hristijan Mickoski kazao je da su, uz 58 poslanika koalicije, okupili tačno 61 poslanika, koliko je i potrebno da se izglasa nova Vlada Sjeverne Makedonije. VMRO-DPMNE ubjedljivo je pobijedio na parlamentarnim izborima 8. maja i u novom skupštinskom sastavu imaće 58 od ukupno 120 poslanika.

Uskoro se očekuje okončanje istrage o ubistvu 14-godišnje Vanje Gjorčevske i frizera Panča Žežovskog (74) iz Velesa. Prvoosumnjičeni u ovom slučaju je Ljupčo Palevski Palčo, koji je 15. maja avionom izručen iz Turske u Sjevernu Makedoniju. On je direktno odveden u zatvor "Skoplje" u Šuto Orizari jer je bio u pritvoru od 30 dana, a iz zatvora su 16. maja izdali službeno obavještenje i informaciju Osnovnom krivičnom sudu da je Palčo kod njih.

Sindikati prosvjetnih radnika i Vlada Srbije postigli su načelni dogovor da se u Krivični zakonik uvrsti posebno krivično djelo kojim će se sankcionisati napad na zaposlene u obrazovanju. Do dogovora je došlo nakon protesta prosvjetara zbog dva napada na nastavnike u školama u nedelju dana.

Protest prosvjetnih radnika ispred zgrade Vlade Srbije, Beograd, 16. maj 2024.
Protest prosvjetnih radnika ispred zgrade Vlade Srbije, Beograd, 16. maj 2024.

Rat Izraela u Gazi

Izraelski ministar obrane rekao je da će vojska poslati dodatne trupe u Rafu, grad uz južnu granicu Gaze s Egiptom, dok borbe bjesne i u sjevernoj Gazi. Južnoafrička Republika traži hitne mjere od Vrhovnog suda UN-a kako bi se zaustavila eskalirajuća izraelska ofanziva na Rafu, nazivajući upad "posljednjim korakom u uništenju Gaze". Hrana nije ušla na dva glavna granična prelaza u južnoj Gazi više od sedmicu dana. Oko 1,1 milion Palestinaca na rubu je gladi, izvijestio je UN.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kaže da je situacija u sjeveroistočnoj regiji Harkiv, gdje ruske snage vrše veliki napad od prošle sedmice, i dalje vrlo teška, ali da je "generalno pod kontrolom". Zelenski je otputovao u tu regiju 16. maja, gdje se sastao sa vojnim čelnicima, uključujući vrhovnog ukrajinskog vojnog komandanta Oleksandra Sirskog i novoimenovanog šefa ukrajinske odbrane na frontu u Harkovu Mihaila Drapatija.

Kremlj i rusko ministarstvo odbrane potrudili su se da izbjegnu novu mobilizaciju kako bi povećali broj vojnika za rat u Ukrajini usred velikih gubitaka. Rezultat je inventivna mreža načina da se tiho regrutuju vojnici za slanje na prve linije fronta. U ostvarivanju tog cilja, prema novim nalazima Systeme, istraživačke jedinice Ruskog servisa RSE, ključnu ulogu igraju kompanije iz privatnog sektora ali i kompanije u državnom vlasništvu.

Svijet

Oružane snage su štitile dva aerodrome i luku na Novoj Kaledoniji, a stotine policajaca je upućeno na francusku pacifičku teritoriju nakon treće noći nasilnih protesta u kojima je ubijeno četvoro ljudi. Do četvrtka, 16. maja je uhapšeno 200 ljudi, a povrijeđeno 64 žandarma i policije. Francuska je proglasila vanredno stanje u Novoj Kaledoniji u srijedu u pet sati ujutro, dajući vlastima dodatna ovlaštenja da zabrane okupljanja i kretanje ljudi po ostrvu. Nemiri su izbili zbog predloženih izmjena u ustavu kojim će se dati glasačko pravo velikom broju nedomorodačkog stanovništva na arhipelagu, pišu svjetski mediji.

Šta ima?

U posljednjem ovosedmičnom izdanju podcasta Šta ima?, osim o koncertu "Sarajevo World Music", poslušajte više o obilježavanju rijeke Une, kao i Međunarodnom danu borbe protiv homofobije, bifobije, interfobije i transfobije.

Šta ima još...

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedjeljka ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG