Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Prva posjeta visokog zvaničnika Ukrajine Srbiji nakon ruske invazije; Udaljavanje Bidena i Netanjahua zbog rata u Gazi


Prva dama Ukrajine Olena Zelenska i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić
Prva dama Ukrajine Olena Zelenska i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Kina je u posljednjem desetljeću značajno proširila svoj uticaj na Balkanu, uspostavivši jače veze s nekoliko vlada i fokusirajući se na specifične sektore, poput infrastrukture ili energetike, za saradnju. U zemljama poput Srbije vidi se kineski angažman, čak i u kulturi, medijima i obrazovanju. Kosovo je iznimka od ovog modela, kažu vlasti. Iako iz Kine godišnje uvozi robe u vrijednosti stotine miliona eura, ta zemlja nije dopustila nikakva veća kineska ulaganja ili drugi uticaj. Kina ne priznaje nezavisnost Kosova, ali poštuje, kako kaže, teritorijalni integritet Srbije, koja prema Ustavu Kosovo i dalje tretira kao dio svoje teritorije. Posljedično, dvije zemlje nemaju čak ni diplomatske odnose, ali Kina već godinama ima Kancelariju za vezu na Kosovu, koja djeluje pri Ambasadi Kine u Beogradu.

Znak s natpisom Kancelarije za vezu Kine u Prištini, maj 2024.
Znak s natpisom Kancelarije za vezu Kine u Prištini, maj 2024.

Nova predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova i VMRO-DPMNE, kao stranka koja će izvjesno voditi buduću vladu Sjeverne Makedonije, smatraju da imaju pravo u javnim nastupima koristiti samo naziv "Makedonija". Prespanski sporazum, kojim je službenom nazivu države dodano "Sjeverna", realnost je i za stranku i za predsjednika, i za Radio Slobodna Evropa (RSE) kažu da "neće bježati od njega u službenoj upotrebi". Stavovi su to nove predsjednice države i stranke koja ju je podržavala u utrci za šeficu države, VMRO-DPMNE, a nakon reakcija vlasti u Grčkoj, Bugarskoj i Evropskoj uniji (EU) koji su podsjetili na obavezu da se poštuju sporazumi Skoplja sa Atinom i Sofijom.

Presuda Suda pravde Evropske unije iz Luksemburga od 30. aprila, koja se tiče načina korištenja podataka sa aplikacija EncroChat (Sky) na sudu, u Crnoj Gori je izazvala oprečne stavove advokata i tužilaštva. Na osnovu te presude, advokati okrivljenih pripadnika kriminalnih grupa zahtijevaju da tužilaštvo odbaci dokaze zasnovane na dešifrovanim Sky prepiskama, dok Vrhovno državno tužilaštvo tvrdi da su one zakonit dokaz protiv optuženih.

Stotinu trideset poslova vrijednih oko pet miliona eura isplaćeno je iz budžeta firmi "Condor", koja je u vlasništvu porodice Rame Isaka, ministra policije Federacije Bosne i Hercegovine, od 2016. godine do danas, prema portalu javnih nabavki. Transparency International BiH zatražio je od više parlamentarnih komisija odgovor je li ministar Isak bio u sukobu interesa. Na ovo pitanje nema ko da odgovori, jer u ovom bh. entitetu ne postoji institucija koja bi se time bavila.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) održaće Sabor u Beogradu 14. maja, umjesto na Kosovu 13. maja, kako je bilo planirano, nakon zabrane partijarhu SPC Porfiriju i sedmorici episkopa da uđu na Kosovo, saopštili su iz te crkve. Zasjedanje Sabora SPC počet će 14. maja popodne u hramu Svetog Save na Vračaru u Beogradu, saopštila je SPC. SPC navodi da je sa stanovišta ljudskih prava i sloboda ova odluka neprihvatljiva i da je to "tačna slika položaja SPC i srpskog naroda" na Kosovu.

Zamjenica državnog sekretara za javnu diplomatiju u Ministarstvu vanjskih poslova SAD, Liz Allen, doputovala je 13. maja u BiH, u sklopu višednevne posjete zemljama Zapadnog Balkana. U sklopu posjete BiH u utorak, 14. maja je planiran odlazak u Memorijalni centar u Potočarima, gdje će odati počast žrtvama genocida u Srebrenici i sastati se sa članovima porodica ubijenih u genocidu.

Rat u Ukrajini

Proizvodi velikih japanskih, američkih i tajvanskih proizvođača istaknuti su na listi od preko 2.000 elektronskih komponenti koje je Rusija koristila za nekoliko borbenih aviona Suhoj koje je upotrijebila u svojoj invaziji na Ukrajinu, utvrdila je istraživačka jedinica Ukrajinskog servisa RSE.

Ukrajinska vojska kaže da su ruske snage pojačale napad velikih razmjera na pogranični region Harkiva i da je situacija u području grada Vovčanska postala veoma teška. Generalštab je u svom jutarnjem izvještaju od 13. maja naveo da su ruske snage imale "taktički uspjeh", iako se borbe i dalje vode za Vovčansk, gdje je Rusija bacila u bitku do pet bataljona. Rečeno je da su ukrajinske rezerve raspoređene u tom području kako bi ojačale odbrambene linije.

Pogledajte fotografije iz Vovčanska i obližnjih sela, čiji stanovnici pokušavaju da napuste to područje, sami ili uz pomoć dobrovoljaca i policije. Grad Vovčansk su već okupirale ruske trupe, ali su u jesen 2022. ukrajinske snage oslobodile region. Sada ruske snage ponovo pokušavaju da zauzmu grad.

U Vovčansku se čuje kontinuirano granatiranje i mnogi stanovnici pokušavaju da što prije odu iz grada. Kažu da se plaše ne samo granatiranja, već i prijetnje od ponovne ruske okupacije.
U Vovčansku se čuje kontinuirano granatiranje i mnogi stanovnici pokušavaju da što prije odu iz grada. Kažu da se plaše ne samo granatiranja, već i prijetnje od ponovne ruske okupacije.

Rat Izraela u Gazi

Američki predsjednik Joe Biden i izraelski premijer Benjamin Netanjahu su dugo uspijevali da održavaju svoju komplikovanu vezu, međutim, u posljednje vrijeme im ponestaje manevarskog prostora s obzirom da se njihovi pogledi na rat u Gazi razilaze, a politička budućnost visi o koncu. Biden je pružio čvrstu podršku Izraelu nakon 7. oktobra i napada palestinskih militanata Hamasa, koji je na listi terorističkih organizacija SAD i EU. Međutim, frustracije zbog izraelskog vođenja rata porasle su, a eskalacija nesuglasica u proteklih sedam mjeseci sugeriše da je Bidenov pristup Netanjahuu možda već odavno trebao biti drugačiji, pišu svjetski mediji.

Izraelski tenkovi, pod okriljem jake vatre iz vazduha i sa zemlje, u ponedeljak su prodrli dublje u Džabaliju na sjeveru Pojasa Gaze, javili su stanovnici i mediji, dok su tenkovi i trupe prešli ključni autoput na periferiji grada Rafa na jugu. Naoružano krilo Hamasa, saopštilo je da su njegovi borci bili angažovani u oružanim borbama sa izraelskim snagama u jednoj od ulica istočno od Rafe i na istoku Džabalije.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan izjavio je u ponedjeljak da administracija predsjednika Joea Bidena ne smatra izraelska ubistva Palestinaca u Gazi u ratu protiv Hamasa genocidom. Sullivan je, govoreći novinarima u Bijeloj kući, rekao da Sjedinjene Američke Države žele vidjeti Hamas poraženim, da su Palestinci zatečeni usred rata "u paklu", kao i da bi velika vojna operacija Izraela u Rafi bila greška.

S druge strane, američki državni sekretar Antony Blinken dao je neke od najoštrijih izjava do sada o Izraelu i njegovom ratu u Gazi. Visoki američki diplomata rekao je da je izraelska taktika dovela do "užasnog gubitka nevinih civilnih života", ali da nije uspjela neutralizirati vođe i borce Hamasa, što bi moglo dovesti do trajne pobune.

Više od hiljadu pripadnika Hamasa je trenutno hospitalizovano u Turskoj na liječenju, objavio je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, ponovno potvrdivši da ne smatra Hamas terorističkom organizacijom. "Toliko mnogo pripadnika Hamasa je ubijeno. Čitav Zapad ih napada svim vrstama oružja i municije", rekao je šef turske države.

Svijet

Sud u najvećem kazahstanskom gradu Almatiju je 13. maja kaznio novinarku Zhamilu Marichevu zbog online članka koji je napisala podržavajući kazahstanski servis Radija Slobodna Evropa (RSE), koji je u toj zemlji poznat kao Radio Azatik. Sud je naložio Marichevoj da plati 73.840 tenge (167 dolara) za "distribuciju lažnih informacija".

Donosimo foto priču iz Afganistana gdje spasilačke ekipe tragaju za žrtvama i preživjelima u teško dostupnim područjima na sjeveru zemlje, gdje je najmanje 300 ljudi poginulo u razornim poplavama nakon obilnih kiša. Prema izvještaju Kancelarije UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), Afganistan je jedna od najranjivijih zemalja na svijetu kada su u pitanju klimatske promjene i najmanje je spremna za prilagođavanje.

Pogled na oštećene kuće nakon poplave u selu Shirjalal.
Pogled na oštećene kuće nakon poplave u selu Shirjalal.

Šta ima?

Današnji podcast donosi informaciju više o konferenciji "Geoekonomija Zapadnog Balkana i regionalna saradnja" koja se održava u Sarajevu, te o predstavljanju istraživačke studije 'Položaj žena sa psihosocijalnim poteškoćama u zajednici' u Lukavcu kod Tuzle.

Šta ima još...

Za kraj pogledajte priču o mističnim kamenim kuglama u šumama u centralnoj Bosni i Hercegovini, koje privlače turiste iz cijelog svijeta.

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG