Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i kandidat Pokreta Evropa sad Jakov Milatović naći će se u drugom krugu predsjedničkih izbora 2. aprila, pokazuju preliminarni podaci koje je objavio Centar za monitoring. O izborima održanim 19. marta čitajte na Blogu uživo.
- Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nije potpisao nijedan dokument u Ohridu "zato što je Srbija međunarodno priznata država, a Kosovo nije", te da međunarodno pravni sporazum ne može da se napravi.
- Nakon ohridskog sastanka premijer Kosova Albin Kurti izjavio da je "na EU pronađe mehanizam kako bi sporazum učinili pravno i međunarodno obavezujućim".
- Napad na aktiviste i novinare u Banjaluci najstrožije su osudili Kancelarija visokog predstavnika (OHR) i Ambasada SAD u BiH zatraživši od vlasti Republike Srpske da privedu odgovorne.
- Predsjednik Rusije Vladimir Putin posjetio je razoreni lučki grad Mariupolj, u sklopu iznenadnog obilaska okupiranih dijelova Ukrajine.
- Poslije intenzivnih pregovora, prva švicarska bankarska grupa UBS preuzet će svog rivala u teškoćama Credit Suisse. Transakcija iznosi tri milijarde švajcarskih franaka (3,02 milijarde eura) plativih u akcijama UBS.
RSE intervju
Jedna od najvećih lekcija neuspjelog iračkog rata iz 2003. jeste da nije moguće oružjem nametnuti demokratiju drugoj zemlji, što su pokušali američki neokonzervativci, kaže za Radio Slobodna Evropa Paul Pillar, profesor Univerziteta Džordžtaun u Vašingtonu.
Balkan na RSE
Lideri Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Albin Kurti postigli su, uz posredstvo Evropske unije i podršku Sjedinjenih Država, dogovor o primjeni Sporazuma o normalizaciji odnosa. Oči javnosti bile su usmjerene na olovku u ruci predsjednika Srbije, a izjave na značaj dogovora u kontekstu evropske perspektive obje zemlje. Pročitajte Pet činjenica za znati nakon dogovora u Ohridu.
Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Wolfgang Petritsch, izjavio je da je na sastanku u Ohridu 18. marta ostvaren značajan napredak, ali da je ključno kako će biti sprovedeno ono što je odlučeno. Austrijski diplomata je u intervjuu za RSE rekao da sastanak koji je organizovala Evropska unija nije ispunio sve nade, ali da je urađeno znatno više nego što se strahovalo.
Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa je da li će Sporazum o Kosovu doprinijeti smirivanju tenzija na Zapadnom Balkanu. Sagovornici su bili Jelica Minić, predsjednica Evropskog pokreta u Srbiji, i Vedran Džihić, predavač na Fakultetu političkih nauka u Beču.
Napad na članove i članice Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa i članove LGBTIQ zajednice je bio zločin iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, navode iz Bh. povorke ponosa. Iz ove organizacije kažu da odgovornima, osim policije, smatraju "političke zvaničnike, "naročito predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića, koji su huškali i pozivali na zabranu našeg postojanja".
Pročitajte intervju s Kurtom Bassuenerom iz Savjeta za politiku demokratizacije sa sjedištem u Berlinu, koji komentariše Nacrt izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim bi se kriminalizovala kleveta. Milorad Dodik je vrlo dobro pročitao situaciju, i vidi da je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić uspio da dođe do toga da u potpunosti kontroliše medije u Srbiji, kazao je Bassuener.
Rat u Ukrajini
Kineski lider Si Đinping posjetit će Moskvu 20. marta i navodno razmatra poziv s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Uprkos brizi zbog strateške veze Pekinga sa Moskvom, i američki i evropski zvaničnici oprezno ohrabruju Sija da otvori liniju sa Zelenskim i direktnije se angažuje.
"Putin bi zaista trebalo da se plaši putovanja van granica Rusije. Možda, sa izuzetkom zemalja kao što su: Kina, Belorusija, Iran, Sjeverna Koreja", izjavio je američki advokat David Scheffer u intervjuu za RSE. Scheffer, koji je bio američki ambasador za ratne zločine u administraciji Billa Clintona, a danas je saradnik u nevladinom Savjetu za spoljne poslove (Council of Foreign Relations) navodi da treba očekivati i nove optužbe protiv ruskog lidera, kao i ljudi koji izvršavaju njegova naređenja.
Ukrajinci su s mješavinom podrške i skepse reagovali na vijest da je MKS izdao naloge za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske komesarke za prava djece zbog njihove uloge u navodnim ratnim zločinima koji se odnose na nezakonito premještanje i deportacije ukrajinske djece u Rusiju.
Pogledajte foto galeriju Tuga u Ukrajini na Dan dobrovoljaca.
Svijet
Poziv bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa pristalicama da protestuju kako bi spriječili njegovo hapšenje podsjeća na retoriku koju je koristio pred nerede na Kapitolu 6. januara 2021. kako bi poništio rezultate izbora na kojima je izgubio, pišu svjetski mediji.
Pogledajte i video o palestinskom prodavaču kafe Moumenu koji u malom prostoru pored svoje tezge, s kafom uz more, nudi knjige svojim kupcima da ih pročitaju u pokušaju da oživi praksu koju je zasjenio internet.
Šta ima?
U današnjem podcastu Šta ima? poslušajte zašto ministar sigurnosti BiH putuje u Brisel, s kim će se tamo sastati i predsjedavajuća Vijeća ministara BiH. Na kraju govorimo i o međunarodnom danu sreće koji se 20. marta obilježava širom svijeta.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutru,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!