Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!
Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- U Beogradu je 7. marta na platou ispred Filozofskog fakulteta održan protest desničara protiv evropskog plana za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova. Okupljeni na protestu su uzvikivali "Izdaja" i "Ne damo Kosovo", kao i pogrdne izraze na račun predsjednika države Aleksandra Vučića i Albanaca na Kosovu.
- Policija u Gruziji upotrijebila je 7. marta suzavac i vodene topove da rastjera hiljade demonstranata, koji su izašli na ulice glavnog grada, Tbilisija kako bi se suprotstavili kontroverznom zakonu o "stranim agentima".
- Gasovod Sjeverni tok je sabotirala proukrajinska grupa pokazali su obavještajni podaci koje su pregledali američki zvaničnici, objavio je u utorak New York Times, ističući da nije bilo dokaza da je u napadu iz septembra 2022. umiješana vlada u Kijevu.
- Britanska vlada je predstavila kontroverzne planove za zaustavljanje migranata koji malim čamcima ilegalno prelaze Lamanš. Plan je predstavljen 7. marta u Parlamentu uprkos negodovanju aktivista za ljudska prava.
- Policija u Zambiji je saopštila da je uhapsila četiri aktivistkinje za prava žena koje su učestvovale u maršu protiv rodno zasnovanog nasilja, za koji su vlasti saopštile da je korišten za podršku "homoseksualnosti".
- Vlasti Irana objavile su u utorak da su uhapsile više osoba zbog serije trovanja učenica u toj zemlji, od novembra prošle godine.
Balkan na RSE
Radio Slobodna Evropa je tokom najkraćeg mjeseca u godini pratio kako Ana u Podgorici, Aldijana u Sarajevu i Sanja u Beogradu spajaju kraj s krajem. Pogledajte kako je protekao februarski dnevnik potrošnje za penzionerku Anu iz Podgorice.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije iznose sumnje da iza lažnih dojava o bombama stoje službe Rusije i Irana. Desetine osnovnih i srednjih škola, kao i ustanove, aerodromi, bolnice i policijske stanice, od oktobra prošle godine mejlovima dobijaju poruke o postavljanju bombi. Do sada se svaka pokazala kao lažna.
U pucnjavi koja se u ponedjeljak navečer dogodila u centru Skoplja, ubijena su dvojica muškaraca dok je treća osoba ranjena. Zločin je, po nalazima policije i izjavama svjedoka, izveden po modelu koji se vezuje za mafijaške obračune, uz očiglednu prethodonu organizaciju. Stručna javnost upozorava na učestalost oružanih napada u glavnom gradu Sjeverne Makedonije, napominjući da se i dalje na slobodi šetaju osobe sa kriminalnim dosijeima.
Muzej posvećen Hrvatskom vijeću obrane (HVO) uskoro bi trebao biti otvoren u kasarni "Stanislav Baja Kraljević" u mostarskom naselju Rodoč. Radi se o prostoru u kojem se, prema tvrdnjama bivših logoraša, nalazio centralni zatvor logora Heliodrom, u koji su pripadnici HVO-a zatvarali Bošnjake tokom ratnih devedesetih. Namjeru izgradnje tog muzeja nekadašnji logoraš Emir Hajdarović iz Mostara objašnjava kao skrivanje mjesta stradanja i pokušaj prekrajanja historije.
Rat u Ukrajini
Ruska ekonomija se držala bolje od očekivanog pod opsežnim zapadnim sankcijama, uglavnom zahvaljujući visokim cijenama energenata i zaobilaženja sankcija. Sada se Zapad fokusira na zatvaranje tih rupa kako bi ugušio rusku ekonomiju, mada neki ekonomisti upozoravaju da bi to moglo postati uzaludna igra.
U Hersonu, na jugu Ukrajine, tokom osam mjeseci ruske okupacije ukrajinski roditelji tvrde da su se suočavali sa pritiscima da prihvate rusko državljanstvo za svoju novorođenčad. Oni koji su odbili, ostali su bez pelena i hrane za bebe.
U fotogaleriji pogledajte kako ukrajinske trupe žestoko odgovaraju na napade ruskih snaga koje se približavaju gradu Bahmutu na istoku zemlje.
Video Život na prvoj liniji fronta prikazuje gdje stanovnici Huljajpolja, grada udaljenog samo četiri kilometra od prve linije fronta, u ukrajinskoj regiji Zaporožje, nalaze najbolju zaštitu od stalnog ruskog granatiranja.
Svijet
Turska opoziciona koalicija, poslije javnih sporenja i podjela, izabrala je zajedničkog kandidata koji će se na predsjedničkim izborima u maju suočiti s predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoanom, na ključnom testu turske demokratije. Iako je Erdoanov rejting u posljednje vrijeme oslabio uslijed ekonomske krize i kritika zbog reakcija vlade na razoran zemljotres, opozicija se suočava sa i dalje velikom lojalnom glasačkom bazom autoritarnog predsjednika, njegovom kontrolom medija i institucija, ali i pitanjima o sopstvom jedinstvu, pišu svjetski mediji.
Međunarodni dan žena trebao bi da bude dan proslave žena širom svijeta. Međutim, u Afganistanu je Dan žena prilika za razmišljanje o djevojkama i ženama koje čeznu za univerzalnim pravom na obrazovanje, a koje im je nasilno oduzeto. U međuvremenu, Međunarodna organizacija rada (ILO) je u saopštenju od 7. marta navela da je zaposlenost žena u Afganistanu pala za 25 posto od kako su se talibani vratili na vlast u avgustu 2021.
Povodom Međunarodnog dana žena 8. marta, RSE podsjeća šta predstavlja ovaj globalni događaj i na čemu je fokus ove godine.
Šta ima?
Za kraj poslušajte današnji podcast koji govori Šta ima za Osmi mart.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutru,
Jasmina Đikoli
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!