Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Lideri EU podeljeni oko ograničavanja cene gasa – Lideri Evropske unije su 20. oktobra na samitu bili podeljeni oko toga da li bi, i kako, mogli da uvedu gornju granicu cene gasa u cilju obuzdavanja energetske krize izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu.
- Neformalna rasprava o Balkanskoj ruti na marginama samita EU – Na marginama samita Evropske unije neki lideri država članica će neformalno razgovarati o Balkanskoj ruti koja se smatra problemom zbog rastućeg broja ilegalnih migranata koji koriste ovaj kanal da stignu do teritorije Unije.
- Eskobar: Balkan je od vitalnog značaja za budućnost Evrope – Balkan je od vitalnog značaja za budućnost Evrope, naveo je izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara posle susreta sa zvaničnicima Srbije u Beogradu, 20. oktobra. Eskobar je u Beograd stigao dan nakon posete Prištini.
- Restrikcije struje u Ukrajini nakon ruskih udara – Ukrajina je 20. oktobra počela da ograničava potrošnju električne energije prvi put od početka ruske invazije pošto je pretrpela ozbiljnu štetu na svojoj infrastrukturi nakon talasa ruskih vazdušnih udara.
- Nova istraga protiv Navaljanog, preti mu 30 godina zatvora – Zatvoreni ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni je kazao da su ga istražitelji zvanično obavestili da je protiv njega pokrenuta nova istraga.
Balkan na RSE
Pre oko mesec dana pojavila se informacija da su Francuska i Nemačka liderima u Prištini i Beogradu dale predlog kako da reše dugogodišnji spor između dve zemlje. Predlog nije javno objavljen i ne zna se šta on tačno sadrži, dok ambasade Francuske i Nemačke na Kosovu nisu ni potvrdile postojanje ovakvog dokumenta. S druge strane, premijer Kosova Aljbin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić su, kroz svoje izjave, potvrdili da su upoznati s predlogom. Šta se zna o francusko-nemačkom predlogu za Kosovo i Srbiju?
Postavljanje spomen ploče na objekat nekadašnjeg logora Jugoslovenske narodne armije (JNA) za ratne zarobljenike u bokokotorskom mestu Morinj izazvao je novi sukob između premijera Crne Gore u tehničkom mandatu Dritana Abazovića i ministara odbrane i spoljnih poslova. Sporenja oko postavljanja spomen-ploče, osim formalnih procedura, sadrže i suštinski odnos suočavanja crnogorskog društva sa ratnim zločinima.
U Iz 'Šodroš' kampa ne mrdaju jer tvrde da brane pluća Novog Sada pročitajte šta kažu aktivisti koji se protive izgradnji četvrtog mosta preko Dunava u Novom Sadu jer smatraju da će građevinski radovim ugroziti zelenu oazu uz reku.
Građani Skoplja 20. oktobra nisu mogli na uobičajeni način da stignu do posla, škola, bolnica ili bilo gde drugde za šta im je potreban javni prevoz. Pogledajte video prilog kako je došlo do toga da je u Skoplju prvi put obustavljen javni gradski prevoz.
RSE intervju
Novi glavni tužilac BiH: Najbitnije sprečiti odliv informacija – Sve krivične prijave su putem automatskog softvera dodeljene postupajućem tužiocu koji će kod provera navoda utvrđivati da li postoji nadležnost Tužilaštva BiH ili su određene prijave u nadležnosti entitetskih tužilaštava, rekao je Milanko Kajganić, novoimenovani glavni tužilac Tužilaštva BiH na pitanje šta se će desiti s kaznenim prijavama koje su opozicione stranke iz Republike Srpske podnele protiv Milorada Dodika, predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata, kao i protiv više od 170 osoba, uglavnom članova opštinskih izbornih komisija i biračkih odbora. Kajganić je takođe najavio da će Tužilaštvo BiH do kraja godine podići "nekoliko značajnih optužnica u predmetima protiv organiziranog kriminala koji su proistekli dešifrovanjem kriptovanih aplikacija".
Rat u Ukrajini
Stručnjaci kažu da su "dronovi samoubice" iranske proizvodnje koji se koriste protiv Ukrajine znak da bi ruske zalihe domaćeg oružja mogle biti ozbiljno iscrpljene. Dramatične slike "kamikaza dronova" koji su udarili u centar Kijeva 17. oktobra jasno su diskreditovale negiranje Irana da isporučuje oružje za ruski rat protiv Ukrajine.
Svet
Posle spektakularnog pada s premijerske pozicije Liz Tras je iza sebe ostavila političku krizu i ekonomske turbulencije koji će ne samo napraviti dugoročnu štetu njenoj Konzervativnoj partiji, već i narušiti reputaciju ekonomske kompetentnosti Velike Britanije, pišu svetski mediji.
Otprilike svaki peti Rus kaže da se njegova ušteđevina smanjila otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru. Dok se rat nastavlja i s poremećajima izazvanim vojnom mobilizacijom, ekonomisti kažu da će prosečnim Rusima biti sve teže. "Ušteđevina? Šalite se? Ne mogu ni da se setim kada sam poslednji put čula tu reč", kaže medicinska sestra Irina koja u ruskoj Republici Altaj na jugu Sibira mesečno prima platu od oko 415 evra.
Post scriptum
Za kraj preporučujemo novu epizodu Post scriptuma Dragana Štavljanina Može li Bajden da kazni bin Salmana?
Predsednik SAD Džo Bajden je najavio "posledice" po Saudijsku Arabiju zbog smanjenja proizvodnje nafte, što ide u prilog Rusiji. Dok je Bajdenu potreban saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman zbog stabilizacije naftnog tržišta, de fakto vladar Saudijske Arabije se oseća osokoljeno i sve je nepouzdaniji partner Zapada.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!