Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Poslednji ispraćaj Elizabete Druge; U nedostatku ruskog gasa Evropa pred dilemom o korišćenju drva za ogrev


Kovčeg kraljice Elizabete Druge u kapeli Svetog Džordža u dvorcu Vindzor
Kovčeg kraljice Elizabete Druge u kapeli Svetog Džordža u dvorcu Vindzor

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Pregovori o novom mandataru u Crnoj Gori: Verbalna podrška Miodragu Lekiću – Partije koje su na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori u avgustu 2020. osvojile većinu – prosrpski Demokratski front, Demokrate i URA – usaglasile su da mandatar za sastav nove vlade bude Miodrag Lekić. Međutim, ispod tog predloga nema 41 potpis koliko zajedno te partije imaju poslanika u crnogorskom parlamentu s 81 mestom. Dogovor je postignut uoči isticanja roka, 19. septembra u ponoć, do kog predsednik države Milo Đukanović treba da predloži mandatara za sastav vlade, na osnovu predloga podržanog potpisom najmanje 41 poslanika.

Vojna pomoć iz SAD za države Zapadnog Balkana, osim Srbije – Od oko milijarde dolara vojne pomoći koju je američki Stejt department najavio za 17 evropskih zemalja, 23 miliona otići će u Crnu Goru za jačanje odbrambenog sektora. Još nije poznato koliko novca će dobiti ostale zemlje Zapadnog Balkana, koje se, osim Srbije, takođe nalaze na spisku. Međutim, kako je rečeno za RSE u Stejt departmentu, ova pomoć koja se takođe dodeljuje i Ukrajini, pokazuje predanost SAD "budućnosti Ukrajine kao demokratske, suverene i nezavisne države, kao i sigurnosti saveznika i partnera u celom regionu."

U video prilogu U BiH škola ima, ali đaka nedostaje pogledajte posledice demografskih trendova u BiH koja je prva na listi zemalja s najvećim smanjenjem broja stanovnika na svetu, pošto, prema podacima UN, godišnje gubi više od 1,5 odsto stanovništva. U protekloj deceniji broj upisanih đaka se smanjio za 70.000.

Karlovački kraj stradao, Petrinjci se nadaju da će izbeći poplavu – Dramatični snimci iz karlovačkog područja proteklih dana sa saobraćajnicama pod vodom i seoskim kućama u kojima je voda znala biti i preko metar visoka, ipak se najverojatnije neće ponoviti u petrinjskom kraju, koji se još nije oporavio od katastrofalnog potresa koji je pogodio šire područje oko tog grada 29. decembra 2020. godine.

RSE intervju

Stručnjak za LGBT politiku u Evropi: Bili smo svedoci političkog pozorišta u Beogradu – Koen Slotmakers s Univerziteta u Londonu ocenio je da je Vlada Srbije po pitanju Evoprajda manipulisala osećanjima. On je rekao i da se desio pokušaj da se skrene odgovornost s države za sve što se dogodilo. "U suštini šta god da smo uradili u subotu, mislim da je sve odavno dogovoreno. Svi su jednostavno morali da budu izloženi ovoj šaradi", rekao je Slotmakers, koji je stručnjak za LGBT politiku u Evropi.

Svet

Poslednji ispraćaj kraljice Elizabete Druge - Kovčeg s kraljicom Elizabetom Drugom spušten je u kraljevsku grobnicu u kapeli Svetog Džordža u dvorcu Vindzoru, njenom poslednjem počivalištu, nakon dana nezabeležene ceremonije kojoj su prisustvovali članovi kraljevske porodice i brojni svetski lideri, kao i stotine hiljada ljudi koji su na ulicama čekali kako bi se oprostili od cenjene monarhinje.

Evropska zima bez ruskog gasa uz napetosti oko resursa šuma – Dok su vlade u Evropi pod ogromnim pritiskom da smanje rast cena energenata ove zime a Rusija smanjuje isporuke gasa, mnogi Evropljani su rešenje videli u nabavci drva za ogrev. Međutim, nakon upozorenja da loženje drva podstiče neodrživu seču šuma i emisije štetnih gasova, korišćenje drva za ogrev bi moglo biti ograničeno u zemljama Evropske unije, pišu svetski mediji.

Da li pritisak EU na Mađarsku počinje da deluje? – Evropska komisija je predložila suspenziju isplate 7,5 milijardi evra iz budžeta Evropske unije namenjenih Mađarskoj, kao odgovor na, kako Unija vidi, loše stanje ljudskih prava i vladavine prava u toj zemlji. Da li će taj pritisak i sve veća ekonomska kriza dovesti do promena kursa mađarske vlade?

Tražimo odgovore

Istraživanja pokazuju da su, skoro svuda u svetu, prosečne plate muškaraca i dalje više nego plate žena. Razlika u zaradama muškaraca i žena na globalnom nivou u proseku je preko 20 odsto.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte Zašto su muškarci i žene nejednako plaćeni za iste poslove?

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG