Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Kremlj pod pritiskom zbog eksplozija na Krimu; Kriptovalute ne rešavaju probleme Irana i Rusije


Američki pripadnici Kfora na Jarinju, na severu Kosova. U ovom delu Kosova primećuje se pojačano prisustvo trupa misije NATO-a.
Američki pripadnici Kfora na Jarinju, na severu Kosova. U ovom delu Kosova primećuje se pojačano prisustvo trupa misije NATO-a.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

'Nećemo dopustiti ruske provokacije u BiH' – Dolazak britanskih stručnjaka koji u BiH treba da rade na suprotstavljanju štetnom ruskom uticaju najavljen je krajem juna. Mesec i po kasnije u Ministarstvu odbrane Velike Britanije kažu da zbog "operativnih sigurnosnih razloga" ne mogu da odgovore jesu li stručnjaci već stigli u BiH. Međutim, na upit RSE-a u britanskom ministarstvu, na osnovu zakona o slobodnom pristupu informacijama, odgovaraju da je "ruski napad na Ukrajinu povećao rizik od pogrešne procene ili iskorišćavanja u regionu Zapadnog Balkana, posebno u BiH".

Tužilaštvo u Prištini istražuje grupe iz Srbije – Policija Kosova ima saznanja da na teritoriji Kosova deluju "ilegalne grupe ili organizacije" iz Srbije, a Specijalno tužilaštvo iz Prištine vodi istragu protiv nekih od njih, potvrđeno je kosovskoj policiji za RSE.

Severna Makedonija prvi put u američkom budžetu za odbranu – Američki Kongres predložio je dodatne NATO ili zajedničke vojne vežbe SAD i Severne Makedonije tokom fiskalne 2023, koja počinje 1. oktobra ove godine. Severna Makedonija se spominje u amandmanu na predlog zakona o odbrani kojim se određuje godišnji budžet i rashodi Pentagona. SAD šalju poruku da se ponovo fokusiraju na Severnu Makedoniju i region, posle višegodišnje pauze u kojoj su se SAD i EU bavili svojim problemima, pa je ostao vakuum za druge aktere koji nemaju zajedničke ciljeve s liberalnim demokratijama, kaže profesor međunarodnog prava na skopskoj Vojnoj akademiji Metodi Hadži-Janev.

Ni sud ne pomera s kupljenih radnih mesta u BiH – Nije retkost da zaposleni u javnim institucijama u Bosni i Hercegovini zadržavaju radno mesto čak i pošto pred sudom priznaju da su do posla došli dajući mito od više hiljada maraka. To pokazuju dokumenti i svedočenja sa suđenja grupi visokopozicioniranih kadrova Stranke demokratske akcije i Bosanskohercegovačke patriotske stranke - Sefer Halilović za nezakonito zapošljavanje u javnoj službi.

Pogledajte video prilog Pad Abazovićeve Vlade. Premijer Dritan Abazović, koji je izgubio podršku stranke predsednika Mila Đukanovića i drugih partnera zbog Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, tvrdi da iza svega stoji organizovani kriminal, koji, kako kaže, pokušava da destabilizuje zemlju.

Pogledajte i foto galeriju kako su Balkanski umetnici transformisali Prištinu.

RSE intervju

'Diplomatija s tenzijama, opasna igra na Balkanu' – Čelnici Kosova i Srbije možda pridonose povećanju napetosti, kako bi pogurali postizanje konačnog sporazuma između dve države, ocenjuje Damir Marušić, viši suradnik Evropskog centra Atlantskog saveta iz Vašingtona. On upozorava da je diplomatija koja podstiče tenzije opasna igra u situaciji s tenzijama na severu Kosova.

Rat u Ukrajini

Eksplozije na Krimu povećavaju pritisak na Kremlj – Posle eksplozija i drugih ukrajinskih napada na Krimu, Rusi sve više osećaju realnost rata, dok naneta šteta na strateški i simbolički važnoj teritoriji stavlja Kremlj pod politički pritisak. Istovremeno, nacionalisti i pobornici rata pojačali su kritike ruskog vojnog rukovodstva i Kremlja zbog loše pripremljenosti, velikog broja žrtava među vojnicima i spore ofanzive, pišu svetski mediji.

U Ukrajinsko-ruska porodica od Kijeva-Moskve-Vranja do Nemačke pročitajte kako su se Valerija, Evgenij i njihov dvogodišnji sin posle višemesečnog izbegličkog puta i boravka u nekoliko zemalja, među kojima je i Srbija, ponovo spojili u nemačkom gradu Lajpcigu.

Svet

Kriptovalute nisu lek za Iran, Rusiju i druge sankcionisane države – Iran, Rusija i druge države pod sankcijama gledaju na kriptovalute kao način da izbegnu prepreke za međunarodnu trgovinu, ali oslanjanje bankarskih sistema na kriptovalute je sve osim sigurnog utočišta za nezakonita plaćanja.

'Udišemo prljavštinu': Bugarski grad gubi bitku protiv termoelektrane – Svakodnevni život Vesele Georgijeve je zavijen u crno. Ona i njena porodica žive u Galabovu, u bugarskom regionu Stare Zagore, i svaki dan vodi izgubljenu bitku da u kući očisti gustu crnu prašinu koju izbacuje obližnja termoelektrana. Stanovnici, vlasti i ekološki aktivisti su više puta pokušavali da obustave rad te elektrane na ugalj koja godinama nekažnjeno zagađuje vazduh, ali je sud odlučio da može da nastavi.

Most

Za kraj preporučujemo novu epizodu Mosta Omera Karabega u kojoj sociolog iz Novog Sada Jovan Komšić i izvršni direktor BIRODI-a Zoran Gavrilović, takođe sociolog, razgovaraju da li u Srbiji jača prorusko raspoloženje posle ruske agresije na Ukrajinu. Bilo je reči o tome zašto se na rat u Ukrajini gleda kao na sukob između NATO-a i Rusije, kako je moguće da se gomila ljudi na društvenim mrežama u Srbiji raduje bombardovanju Ukrajine kada je Ukrajina osudila NATO bombardovanje Srbije u martu 1999. i da li je snažno prorusko raspoloženje u Srbiji pre svega posledica neprekidne proruske propaganda na režimskim televizijama i u tablodima.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG