Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Vučić kaže Srbija suočena s mogućim prekidom investicija; Novi incident na Kosovu; Dileme zajedničke valute Brazila i Argentine


Predsednik Srbije Aleksandar Vučič posle sastanka s predstavnicima EU, SAD, Nemačke, Francuske i Italije o dijalogu Srbije i Kosova, Beograd 20. januar 2023.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič posle sastanka s predstavnicima EU, SAD, Nemačke, Francuske i Italije o dijalogu Srbije i Kosova, Beograd 20. januar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Policija Kosova saopštila je 23. januara da je pucala na jedno vozilo u mestu Bistrica na teritoriji opštine Leposavić na severu Kosova, nakon što se to vozilo nije zaustavilo radi kontrole, već udarilo u policijski auto. Direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković tvrdi da je jedna osoba srpske nacionalnosti tom prilikom povređena. Policija Kosova je saopštila da je u Leposaviću postupala po službenoj dužnosti i identifikovala dva osumnjičena lica, čije su provere pokazale da imaju kriminalnu prošlost i da su umešana u više desetina krivičnih dela i prekršaja. Petković je rekao da se incident dogodio kada je specijalna jedinica Kosova "zapucala iz rafala na dvojicu Srba samo zato što nisu želeli da dozvole da ih bez ikakvog osnova i razloga Rosu policija maltretira".

Da li Milan Radoičić zbrinjava ili zataškuje Srbe južno od Ibra? Ovo pitanje se postavlja nakon što se Radoičić 20. januara u ime vrha Srpske liste sastao s grupom od pedesetak nezadovoljnih pripadnika srpske zajednice južno od Ibra koji su se početkom godine pobunili protiv netransparentnog, stranačkog i rodbinskog zapošljavanja u srpskim institucijama koje funkcionišu na Kosovu, ali i protiv duplih plata funkcionera Srpske liste.

Na zasedanju ministara spoljnih poslova članica Evropske unije zaključeno je da treba nastaviti pritisak na Crnu Goru i zahtevati od nje da okonča izbor sudija Ustavnog suda i tako izađe iz "ove duboke političke i institucionalne krize", izjavila je šefica slovenačke diplomatije Tanja Fajon. Ona je naglasila da se glasanje očekuje u februaru budući da će se u martu održati predsednički izbori a najverovatnije i vanredni parlamentarni izbori. Fajon je izvestila ministre spoljnih poslova EU o poseti Crnoj Gori. Novinarima je na kraju sastanka rekla da šesti pokušaj izbora sudija ustavnog suda mora da uspe jer će u suprotnom Crna Gora "skrenuti od evropskog puta".

Švedsko predsedavanje Evropskom unijom prethodno je 23. januara navelo da nije upoznato da postoji zahtev za obustavu pristupnih pregovora s Crnom Gorom. "EU i Švedska pomno prate razvoj u Crnoj Gori i spremne su da nastave da podržavaju zemlju", navelo je švedsko predsedavanje EU i izrazilo nadu da će otvorena unutrašnja politička pitanja biti rešena u bliskoj budućnosti i da se put reformi može nastaviti. O mogućnosti prekida pristupnih pregovora između Brisela i Podgorice zbog institucionalne krize u Crnoj Gori, govorila je Fajon 15. januara tokom posete toj zemlji.

Ustavni sud BiH je 20. januara ukinuo naziv "zajedničke institucije" u Zakonu o zastavi BiH iz 2001. godine, pošto je odlučio da je taj pojam neustavan, budući da Ustav BiH propisuje jedino institucije Bosne i Hercegovine. Izraz "zajedničke institucije" su nametnuli političari iz entiteta Republika Srpska, implicirajući da je Bosna i Hercegovina zajednica država ili državna zajednica entiteta, rekao je Harun Išerić, stručnjak iz oblasti upravnog prava iz Sarajeva. On dodaje da je zbog toga očekivana odluka Ustavnog suda BiH kojim je sintagma "zajedničke institucije" izbačena iz postojećih i budućih zakona u BiH.

Nakon što je predsednika Srbije Aleksandar Vučić 20. januara rekao da je spreman da radi na planu normalizacije odnosa sa Kosovom, usledila je salva komentara. Plan su mu u Beogradu predstavile diplomate evropsko-američkog tima i on još nije javan. Vučić je nakon sastanka izjavio da je Srbija spremna da prihvati koncept i da radi na implementaciji plana za normalizaciju odnosa s Kosovom. Tri dana kasnije, situacija je dovela do toga da i vladajuća Srpska napredna stranka, na čijem je čelu Vučić, javno upućuje podršku predsedniku Srbije.

Beograd je od Moskve udaljen više od 2.000 kilometara, ali u oba grada kritičari režima ruskog predsednika Vladimira Putina suočavaju se sa pretnjama. Pretnje antiratnim aktivistima, državljanima Rusije i Ukrajine koji organizuju i učestvuju u skupovima podrške Ukrajini od početka ruske invazije na tu zemlju i medijima u Srbiji koji nisu proruski orijentisani, stižu od desničarskih pokreta i organizacija. Za sada, nijedna od tih organizacija niti njihovi pripadnici nisu sankcionisani.

Klubovi 11 opozicionih stranaka u Hrvatskom saboru traže da se iz parlamentarne procedure povuče predlog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, jer je, kako kažu, opasan i protivustavan i omogućava da se građanima onemogući slobodan pristup delu plaža. Tvrde da bi to omogućilo i privatizaciju dela plaža na Jadranu.

RSE intervju

Oni koji tvrde da ne postoji mogućnost da Rusija napadne Ukrajinu nuklearnim oružjem – ili da je ona veoma mala – ne znaju šta pričaju, jer niko ne može zasigurno da tvrdi šta će se desiti, kaže Sergej Radčenko, profesor istorije na Univerzitetu Džons Hopkins. "To će najviše zavisiti od Putinove procene da li je ugrožen opstanak njegovog režima, te da li doživljava ovaj sukob kao egzistencijalni ne toliko po Rusiju nego po svoju vlast," smatra Radčenko.

Rat u Ukrajini

Evropska unija odobrila je 23. januara dodatnu vojnu pomoć Ukrajini u vrednosti od 500 miliona evra, dok je Berlin pod pritiskom da Kijevu isporuči tenkove nemačke proizvodnje Leopard.

Evropska unija takođe razmatra mogućnost korišćenja zaplenjene imovine ruske Centralne banke u iznosu od 300 milijardi dolara za stvaranje profita za obnovu uništene ukrajinske infrastrukture.

Pogledajte video prilog kako grupa volontera u ukrajinskom regionu Donjeck pronalazi tela stradalih u ratu i vraća ih porodicama.

Svet

U cilju veće ekonomske integracije, Argentina i Brazil obnavljaju diskusije o formiranju zajedničke valute, s mogućnošću proširenja na druge latinoameričke države. Time bi mogao da se stvori drugi najveći valutni blok u svetu, ali bi plan mogao da se suoči s brojnim političkim i ekonomskim preprekama, pišu svetski mediji.

Talibani su godinama obećavali umerenu i inkluzivnu vladu kada strane snage odu iz Avganistana. Međutim, vladavina vrhovnog vođe Mule Hibatule Akundžade definisana je ekstremističkom politikom koja je otuđila Avganistance i izolovala talibansku vladu na međunarodnom nivou.

Tražimo odgovore

U Kanadi, prema novim preporukama vlasti, potpuno izbegavanje alkohola je jedini pristup bez rizika po zdravlje. Ako morate da pije alkohol, uzmite najviše dva pića nedeljno.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte zašto su kanadske vlasti odstupile od prethodnih preporuka da može da se popije i do deset žestokih pića nedeljno za žene a 15 za muškarce.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG