Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Neizvesnosti izbora u Crnoj Gori; Britanski veto na škotski zakon o promeni pola


Prva dama Ukrajine Olena Zelenska na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, 17. januara 2023.
Prva dama Ukrajine Olena Zelenska na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, 17. januara 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Predsednički izbori u Crnoj Gori, četvrti od obnove nezavisnosti i sedmi od uvođenja višepartijskog sistema, raspisani su u trenutku političko-institucionalne krize, posle pada Vlade Dritana Abazovića u avgustu prošle godine. Politički analitičar i izvršni direktor Centra za monitoring (CEMI) Zlatko Vujović naglašava da je više stvari neizvesno u pogledu izbora 19. marta, počevši od toga ko će biti kandidati opozicije ili vladajuće većine i da li će strane imati jednog ili više kandidata. "Nikada se nije desilo da imamo svega dva meseca do predsedničkih izbora, a da javnost nema informaciju o jednom pouzdanom kandidatu ni sa jedne strane", ocenjuje Vujović.

U poslednjih petnaest godina 27 zemalja je donelo odluku o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova, tvrde vlasti u Beogradu. Poslednji takav slučaj je bio kada je ministar spoljnih poslova Togoa Robert Disej posle sastanka u Beogradu sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem najavio povlačenje priznanja Kosova. Profesor studija za mir i konflikt na Univerzitetu u Dablinu u Irskoj, Gzim Visoka, povlačenje priznanja nezavisnosti opisuje kao "neuređene međunarodne akte", koji nisu dobro regulisani u međunarodnom pravu, odnosno "ostavljaju prostor za nedoumice, nesporazume, ali i manipulacije". Pročitajte kako dolazi do povlačenja priznanja Kosova i koje su posledice.

Ilegalno oružje smatra se jednim od glavnih bezbednosnih problema u Bosni i Hercegovini, mada ne postoji zvanična procena količine ilegalnog naoružanja u zemlji. Na pitanje zašto je zadržao pušku posle ratnih devedesetih, sagovornik RSE-a kaže – za ne daj Bože. "Čuvam je, jer su i drugi naoružani i spremni. Nije to baš neka puška, ali mi je draga", kaže Pero koji tvrdi da je pušku pronašao tokom vojne operacije u selu nadomak Mrkonjić Grada a da je sada sa sto metaka krije je u jednoj napuštenoj kući.

Među ciljevima Srbije za 2023, prema najavama predsednika Srbije i vladajuće Srpske napredne stranke, Aleksandra Vučića, nalazi se promena "partijskog parazitskog sistema" u javnom sektoru. Opozicija i nevladine organizacije optužuju SNS da su partijsko zapošljavanje i pritisak na zaposlene mehanizam za ostanak na vlasti. Vučić, međutim, kaže da će Srbija tražiti pomoć u inostranstvu za rešavanje ovog problema – o reformi javnih preduzeća, na prvom mestu Elektroprivrede Srbije, pregovara se s norveškim stručnjacima. Dok Vučić poručuje da će time pokazati da je "država važnija od partije", nije poznato kako će partija izaći iz ostatka javnog sektora – od škola i vrtića, preko policije, bolnica, opština i njihovih ustanova i preduzeća, do ministarstava.

Suđenje komandantu obrane Osijeka 1991. Branimiru Glavašu, optuženom po komandnoj odgovornosti za ratne zločine nad osiječkim civilima, većinom Srbima, počelo je u Zagrebu po treći put. Glavaš je za zločine počinjene pre više od 30 godina već jednom proglašen krivim, ali je presuda poništena iz procesnih razloga.

Ugostitelji, privrednici i lokalni proizvođači s Brezovice kažu da se ne pamti lošija sezona unazad nekoliko decenija. Oni kažu da je zbog nedovoljne količine snega sezona gotovo propala i da su pretrpeli velike finansijske gubitke. S njima se slažu i turisti koji redovno posećuju ovaj ski centar na Šar planini, ali dodaju da Brezovica ima svoje čari i bez snega.

Pogledajte video prilog o tragičnim posledicama tradicionalne praznične zabave na ovim prostorima – petardi. Dečja bolnica u Podgorici je krajem 2022. i početkom 2023. primila oko 20 pacijenata s povredama od eksplozija, među kojima su bila tri teža slučaja. Upozorenje: uznemirujući snimci.

RSE intervju

Izvršna direktorka Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Izabela Kisić ocenila je da u Srbiji danas vlada isti kulturni obrazac kojim je ušla u ratove. "To je jedan nacionalistički, konzervativni, zatvoreni kulturni sistem", rekla je Kisić, naglasivši da je za napredak Srbije neophodna nova i drugačija kulturna politika.

Rat u Ukrajini

Agresija Rusije na Ukrajinu stvara veliku krizu u Evropi i stanje će biti još gore ako Moskva ne izgubi rat, rekla je prva dama Ukrajine Olena Zelenska na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. Ona je delegatima foruma rekla da je neophodna globalna saradnja. "Za Rusiju ništa nije zabranjeno", upozorila je Zelenska navodeći raketu koja je pogodila stambenu zgradu u Dnjipru.

Ukrajina je saopštila da su spasioci obustavili potragu za preživelima u ruševinama stambene zgrade u gradu Dnjipru, na istoku zemlje, koja je tokom vikenda uništena ruskom raketom. Zvaničnici kažu da je u tom napadu tokom vikenda poginulo 45 ljudi.

Posle SAD i Nemačke, Holandija takođe nudi Ukrajini američki raketni sistem Patriot, rekao je holandski premijer Mark Rute u Vašingtonu na sastanku s predsednikom SAD Džoom Bajdenom.

Nemački kancelar Olaf Šolc je pod pritiskom da odobri povećanje međunarodne vojne podrške Kijevu time što će dozvoliti izvoz borbenih tenkova Leopard 2 u Ukrajinu. Saznajte zašto se toliko govori o nemačkim Leopardima 2 i da li treba da budu poslati u Ukrajinu.

Pogledajte kako volonteri spasavaju meštane sela oko Soledara gde ukrajinske snage vode žestoke borbe s ruskim trupama.

Svet

Britanska vlada je blokirala zakon o priznavanju promene pola kojeg je nedavno izglasao škotski parlament uz obrazloženje da se time krši zakon o jednakosti koji se primenjuje u celoj Velikoj Britaniji. Potez britanske vlade bi mogao da poveća napetosti između Londona i vlade u Edinburgu, koja vodi kampanju za nezavisnost Škotske, pišu svetski mediji.

U Turkmenistanu ima sve više krađa, kažu mnogi njegovi stanovnici, kriveći porast siromaštva u autoritarnoj centralnoazijskoj zemlji. Među incidentima, pored krađa u prodavnicama i otimanja tašni i telefona na ulicama, prijavljena je i krađa cipela vernika tokom molitvi u džamijama.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG