Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Međunarodna federacija fudbalskih asocijacija (FIFA) pokrenula je 5. decembra protiv Fudbalskog saveza Srbije drugi disciplinski postupak zbog incidenata na Mundijalu u Kataru.
- Premijer Crne Gore u tehničkom mandatu Dritan Abazović i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisali su zajedničku Deklaraciju o evroatlantskoj perspektivi Ukrajine.
- Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana održava se 6. decembra u Tirani. Uprkos prethodnim najavama da Srbija neće učestvovati na skupu, predsednik Aleksandar Vučić rekao je da će otići u Tiranu. Na samitu će učestvovati i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović.
- Specijalni izaslanik EU za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak i kosovski premijer Aljbin Kurti sastaće se 6. decembra u Prištini, saopštila je Vlada Kosova. Očekuje se da će razgovarati o pripremi sastanka zvaničnika Prištine i Beograda na najvišem nivou i dijalogu o normalizaciji odnosa. Lajčak je prethodno u Beogradu razgovarao s Vučićem.
- Evropska unija zahteva da država Zapadnog Balkana da uvedu vize za građane trećih zemalja kako bi se zajedno izborili s neregularnom migracijom.
Balkan na RSE
Imenovanje Nenada Rašića na mesto ministra za zajednice i povratak u Vladi Kosova izazvalo je brojne reakcije, a jedna od njih je da ono nije u skladu sa Ustavom Kosova. Na to je prva ukazala Srpska lista odmah pošto je premijer Kosova Aljbin Kurti saopštio da je Rašić, inače lider opozicione Progresivno demokratske stranke, novi ministar u njegovoj Vladi. S druge strane, među stručnjacima postoje različita tumačenja da li je imenovanje Rašića u skladu s Ustavom Kosova.
Posle dva bombaška napada u četiri dana na porodičnu kuću načelnika Istražnog zatvora u Spužu Predraga Spasojevića, Sindikat uprave i pravosuđa i sam Spasojević oštro su optužili crnogorsku policiju i tužilaštvo za inertnost i nerad. Prva bomba je eksplodirala nedaleko od ograde porodičnog imanja Spasojevića 1. decembra, a drugu je neeksplodiranu tri dana kasnije on našao u dvorištu kuće. Spasojević za RSE napade na njegovu porodičnu kuću povezuje s merama kontrole u Istražnom zatvoru nedaleko od Podgorice nakon što je on imenovan za načelnika.
Saznajte zašto o učešću predstavnika Bosne i Hercegovine na Samitu Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana u Tirani odlučuje Predsedništvo BiH, a ne predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Kineski uticaj u Severnoj Makedoniji poslednjih godina raste, uglavnom kroz "meku moć" Pekinga koji kroz kulturu, politiku i medije pokušava da se prikaže kao alternativa zapadnom sistemu. Prema istraživanju Centra za analizu evropskih politika (CEPA), neprofitne institucije iz Vašingtona, Kina ima snažan uticaj u Severnoj Makedoniji koja je po tome na trećem mestu među 17 zemalja srednje i istočne Evrope, odmah iza Srbije i Bugarske. Studija pokazuje da je Kina povećala svoj uticaj bez puno truda ili ulaganja.
Nakon što je Apelacioni sud u Beogradu počeo da razmatra žalbe optuženih za ubistvo Slavka Ćuruvije više od dve decenije posle njegovog ubistva u Beogradu 11. april 1999. godine, pročitajte šta o ubijenom novinaru kažu njegove kolege.
Kako u Federaciji BiH s dve prosečne zarade od 2.300 konvertibilnih maraka (1.179 evra) napuniti potrošačku korpu koja za četvoročlanu porodicu košta 2.905 konvertibilnih maraka (1.489 evra)?
Rat u Ukrajini
Nekoliko regiona Ukrajine prijavilo je 5. decembra prekide u snabdevanju električnom energijom i vodom nakon što su ruski projektili ispaljeni na ciljeve širom zemlje, saopštile su vlasti u Kijevu.
Pogledajte kako Ukrajinci spas od zime traže u privremenim centrima koje su uspostavile lokalne vlasti u slučaju da se humanitarna situacija pogorša.
Svet
Mlaka reakcija Republikanske partije na izjavu Donalda Trampa o "ukidanju" Ustava kako bi se poništili izbori 2020. pokazuje da uprkos eskalaciji njegovih antidemokratskih izjava, američki konzervativci i dalje nisu spremni da se odreknu bivšeg predsednika, pišu svetski mediji.
Duhobori, pripadnici pravoslavno-protestantske sekte, žive u oblasti Džavahetija na jugu Gruzije od kada su prognani 1840-ih iz Rusije. Saznajte više o ovoj egalitarnoj duhovnoj zajednici koja se od drugih verskih sekti izdvaja po verovanjima u pacifizam i rodnu ravnopravnost.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!