Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: EU duboko zabrinuta zbog spoljne politike Srbije; Bez zajedničkog rešenja za zagađenje plastikom


Za šefa Bezbednosno-informativne agencije Srbije imenovan je Aleksandar Vulin koji važi za ruskog čoveka. Vulin, tada ministar unutrašnjih poslova, u Moskvi sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovim, 22. avgust 2022.
Za šefa Bezbednosno-informativne agencije Srbije imenovan je Aleksandar Vulin koji važi za ruskog čoveka. Vulin, tada ministar unutrašnjih poslova, u Moskvi sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovim, 22. avgust 2022.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Evropska unija će na decembarskom ministarskom sastanku izraziti "duboku zabrinutost" zbog nazadovanja Srbije u usklađivanju s evropskom spoljnom politikom. Prema nacrtu zaključaka koji bi trebalo da budu usvojeni 13. decembra, EU će izraziti "snažno očekivanje" da Beograd ispuni svoju obavezu preuzetu u okviru pregovaračkog okvira i da pojača usklađivanje sa zajedničkim spoljnim i bezbednosnim pozicijama EU i restriktivnim merama kao pitanje od najvećeg prioriteta.

Lider Progresivno demokratske stranke Nenad Rašić imenovan je na mesto ministra za zajednice i povratak u Vladi Kosova premijera Aljbina Kurtija. Srpska lista, vodeća partija srpske manjine na Kosovu koja uživa podršku vlasti u Beogradu, navela je da je ta odluka doneta bez saglasnosti srpskih poslanika i da je protivustavna, zbog čega će podneti žalbu Ustavnom sudu Kosova. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je to što je uradio "teroristički ološ Aljbin Kurti" imenovanjem Rašića za ministra zaslužilo svaku osudu i da je EU pokazala "bedni antisrpski" odnos koji ima sa Srbijom. Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je kao "sramotnu" izjavu portparola Evropske unije Petera Stana o imenovanju Rašića i navela da zbog toga Srbija neće učestvovati na Samitu EU - Zapadni Balkan u Tirani. Stano je ranije izjavio da je od vitalnog značaja da Priština poštuje sve neophodne korake prilikom imenovanja ministara koji predstavljaju nevećinsku zajednicu.

Sestra trudnice koju je ubio suprug u dvorištu Univerzitetskog kliničkog centra u Prištini 30. novembra rekla je da je njena sestra bila žrtva nasilja i da je konstantno bila pod pritiskom. Navela je i da joj je bilo zabranjeno da dolazi u porodičnu kuću. Žrtva je imala nalog za zaštitu, što je potvrdio i Osnovni sud u Uroševcu. Zaštitna mera je bila izdata na šest meseci, odnosno od 13. avgusta ove godine do 13. marta naredne godine. "Mislila je da ima zaštitu, ali niko je nije zaštitio," rekla je njena sestra. Pogledajte i video prilog Protest u Prištini: 'Država ostavlja žene bez sigurnosti'.

Na Kosovu je u poslednjih 12 godina ubijeno 50 žena. Organizacije za ljudska prava su, u nekim slučajevima, okrivile vlasti da nisu zaštitile žene koje su bile u riziku od nasilja. U većini slučajeva počinioci ubistava bili su muževi, očevi i sinovi.

Skoro svaka druga žena u Crnoj Gori poznaje žensku osobu koja je pretrpela nasilje od emotivnog partnera i to nije prijavila, pokazalo je najnovije istraživanje OEBS-a. Ispitanice svedoče da su im se žrtve uglavnom lično poverile i navele da je jednako zastupljeno i fizičko i psihičko nasilje. S druge strane, istraživanje državne uprave za statistiku pokazalo je da je svaka peta žena u Crnoj Gori tokom života bila žrtva partnerskog nasilja.

Ruski čovek na čelu službe bezbednosti – tako poznavaoci prilika i deo opozicionih partija komentarišu imenovanje Aleksandra Vulina, dosadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Srbije, na mesto direktora Bezbednosno-informativne agencije. Vulin je na to mesto došao nakon kontinuiranih susreta sa ruskim zvaničnicima, brojnih kontroverznih izjava koje je dao s mesta ministra policije i prethodno ministra odbrane, ali i posle nerazjašnjene afere sa stanom koji je platio 200.000 evra.

Luka Bojović (1973), koji je u Španiji osuđen na 18 godina zatvora zbog organizovanog kriminala, vratio se 30. novembra u Beograd. Iako je u medijima godinama povezivan s kriminalnom grupom Zemunski klan, Bojović se u zemlju vraća kao slobodan čovek, pošto je pred sudom u Beogradu oslobođen optužbi za učešće u mafijaškim ubistvima. Pročitajte ko je Luka Bojović, zašto mu je suđeno i za šta je osuđen.

Rat u Ukrajini

Ukrajinske snage vodile su žestoke borbe u istočnom delu Donjecka, dok je na jugu ruska vojska ojačala svoje odbrambene položaje i bombardovala Herson koji je Ukrajina ponovo zauzela prošlog meseca, saopštio je ukrajinski generalštab 1. decembra.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borelj rekao je na regionalnim bezbednosnim razgovorima da planira da razgovara sa svojim kolegama o svim raspoloživim pravnim sredstvima kako bi se osiguralo da Rusija plati za obnovu ratom razorene Ukrajine. Ukrajinske oružane snage su do sada izgubile između 10.000 i 13.000 vojnika u ratu protiv Rusije, rekao je savetnik predsednika Mihail Podoljak.

Pogledajte kako izgleda dan u poljskoj bolnici na istoku Ukrajine gde su doktori svakodnevno u bici između života i smrti.

Svet

U nedelji kada je Evropska unija predstavila nove planove za smanjenje plastike i ambalažnog otpada, u Urugvaju su predstavnici vlada zemalja iz celog sveta počeli pregovore o globalnom sporazumu za okončanje zagađenja plastikom okeana i mora. Iako postoji široka saglasnost da je plastika problem, uočene su i podele o tome kako se nositi s tim problemom, pišu svetski mediji.

Otkako su talibani zauzeli vlast u Avganistanu pre 15 meseci, drastično je povećan broj ranih brakova avganistanskih devojčica, što aktivisti i borci za ljudska prava objašnjavaju uverenjem roditelja da je bolje da svojim ćerkama oni obezbede supružnika nego da budu primorane na prinudni brak s pripadnicima talibana.

Tražimo odgovore

Nakon gotovo tri godine strogih COVID restrikcija, kineski lider Si Đinping suočava se s jednim od najvećih izazova dok je na desetine hiljada ljudi izašlo na ulice kako bi izrazile nezadovoljstvo beskompromisnim merama vlade usmerenim na kontrolu i gušenje slobode govora.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte šta se sprema Kini nakon erupcije protesta.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG