Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Ekološki aktivisti i deo građana poručili su "Nećemo ni 'L' od litijuma" na protestu u centru Beograda pošto sumnjaju da Vlada nije odustala od namere da omogući stranim investitorima eksploataciju litijuma u Srbiji.
- Postoje naznake da se ruske snage spremaju da napuste nuklearnu elektranu u Zaporožju koju su zauzele u martu, rekao je šef ukrajinske državne kompanije za nuklearnu energiju Enerhoatom.
- Protesti zbog strogih kovid mera u Kini nastavili su se druge večeri za redom i proširili na najveće gradove.
Balkan na RSE
Sve više građana Srbije je za uvođenje sankcija Rusiji, pokazuje najnovije istraživanje javnog mnjenja. Broj onih koji su za to da vlasti u Beogradu uvedu sankcije Moskvi porastao je za 10 odsto u periodu od maja do oktobra ove godine, objavila je nevladina organizacija Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA. Rezultati ukazuju da se trend velike podrške Rusiji s početka rata smanjuje, kaže Vujo Ilić, savetnik za javne politike i jedan od autora istraživanja organizacije CRTA.
Šta znači "novo ažuriranje" poglavlja 35 za Srbiju koje je najavio visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borelj kada je posle postizanja dogovora Srbije i Kosova o registarskim tablicama rekao da će uskoro pozvati Beograd i Prištinu?
Potpredsednica Vlade Crne Gore i ministarka evropskih poslova Jovana Marović podnela je 25. novembra ostavku na te funkcije, navodeći da ubrzanje evropskog puta "nije moguće u aktuelnim uslovima". Istovremeno je podnela ostavku i na potpredsedničko mesto u Građanskom pokretu URA, premijera Dritana Abazovića. U obrazloženju ostavke, Marović upućuje i na Analizu o prednostima i manama učešća u Otvorenom Balkanu, u kojoj argumentuje zašto ta inicijativa nije dobra za evropski put Crne Gore.
Novoizabrana vlast u entitetu Republika Srpska, desetak dana nakon preuzimanja novog četvorogodišnjeg mandata, nastavlja sa starom politikom. Ta politika je u suprotnosti s dugogodišnjim spoljnopolitičkim kursom Bosne i Hercegovine, usmerenim ka evroatlanskim integracijama. Umjesto toga, u Republika Srpska je dogovorila saradnju s Kinom i Rusijom, te najavila srpsko-ruski forum u proleće naredne godine u Banjaluci.
Srbi koji su napustili pravosudne institucije na severu Kosova i policiju još mogu da se vrate na svoje pozicije ako to žele, jer zakonske procedure za njihovo razrešenje još uvek traju. Ipak, postoji mogućnost da se suoče s disciplinskim merama zbog odluke da napuste institucije iz političkih razloga, tvrde u Kosovskom institutu za pravdu nakon analize zakonskih propisa.
Split će biti treći grad u Hrvatskoj koji će sufinansirati potpomognutu oplodnju svojim građankama i građanima. Država već plaća četiri ciklusa potpomognute oplodnje, ako se ona obavlja u institucijama javnog zdravlja, ali često to ne bude dovoljno. Projekt je već zaživeo u Osijeku i Makarskoj.
Pogledajte i novu epizodu magazina TV Liberty u kojoj govorimo da li modernizacija javnog gradskog prevoza, kao i veća pristupačnost električnih i hibridnih automobila da pomogne u rešavanju saobraćaja i njegovog uticaja na zagađenje.
Pročitajte reportažu o Nedžmedinu Berišai, čuvaru prizrenske tradicije, koji svakog radnog dana po snegu, kiši, vetru s konjem natovarenim sanducima od sedam ujutro pa dok ne završi, sakuplja smeće ispred kuća stanovnika starih prizrenskih naselja Potok mahala, Pantelia i Potkaljaja.
U video prilogu Bosanske ruke za evropske oldtajmere pogledajte kako restauratori u BiH stare olupine pretvaraju u kolekcionarske dragulje.
Rat u Ukrajini
Kako rade kafići u Kijevu kada nestane struja zbog ruskih raketnih napada?
Pogledajte i kako mural britanskog umetnika Benksija donosi olakšanje stanovnicima mesta Horenke kod Kijeva usred hladnoće i nestašice struje.
Svet
Pregovori koji su rezultirali sporazumom venecuelanske vlade i opozicije proteklog vikenda, mogli bi da dovedu do ublažavanja dugotrajne ekonomske i političke krize u Venecueli. Sve ovo se dešava u trenutku kada globalna potreba za izvorima nafte van Rusije raste i dok SAD ublažavaju sankcije toj latinoameričkoj državi bogatoj naftom, pišu svetski mediji.
Dok dolazi zima a temperature padaju, stanovnici Pridnjestrovlja, otcepljenog moldavskog regiona, muče se da izađu na kraj sa sve dubljom energetskom krizom usred navale oprečnih izjava lokalnih političara i izveštaja veoma gledanih ruskih državnih medija.
Drevno pismo Maja zbunjivalo je naučnike vekovima, sve dok neobični lingvista iz Harkiva pre sto godina nije dešifrovao majansko pismo. Saznajte ko je bio Jurij Knorozov.
Most
Za kraj preporučujemo novu epizodu Mosta Omera Karabega o odnosu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, prema Rusiji i njenom predsedniku Vladimiru Putinu.
Ekonomista iz Banjaluke Draško Aćimović i politički analitičar iz Sarajeva Adnan Huskić razmatrali su zašto je Dodik uspostavio tako bliske veze sa Rusijom, da li on to radi iz pragmatičnih razloga ili zato što je istinski vezan za Moskvu, kao i pitanje smeta li predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što Rusi toliko hvale Dodika i što ga Putin često prima.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!