Jedna od ključnih reakcija na izvještaj Evropske komisije o napretku, premijera Mila Đukanovića, koji je poručio da Crna Gora ne mora po svaku cijenu da uđe u EU, otvorila je pitanja da li zvanična Podgorica mijenja euroatlanstki kurs i gdje bi je to u spoljnopolitičkom smislu moglo odvesti?
„EK kao jedan od partnera uvijek ima taj mehanizam da odustane od pregovora ukoliko vidi da jedna zemlja kandidat ne ide dovoljno dobro. Takođe, zemlja kandidat ima pravo, kao što je to Island uradio, da kaže izvinite, meni se više ovo društvo ne dopada.“
Ova izjava crnogorskog premijera Mila Đukanovića da bi Crna Gora mogla i da odustane od članstva u EU ukoliko Evropska komisija aktivira klauzulu o balansu, odnosno obustavi pregovore u slučaju da Podgorica ne bude ispunjavala evropske zahtjeve, opasna je poruka i građanima Crne Gore ali i Briselu, smatraju u NVO sektoru.
Daliborka Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje smatra da je Đukanovićeva izjava kontraproduktivna i opasna u smislu uticaja na raspoloženje građana prema pitanju članstva Crne Gore u EU.
„Vjerujem da nema alternative tom putu, a da je Đukanović kao mnogo puta do sada pribjegao jednom inatnom pristupu koji je kontraproduktivan i za unutrašnju upotrebu gdje može definitivno da utiče na tendenciju smanjenje javne podrške EU, ako znamo kolika je njegova moć i politički uticaj. Takođe, nije dobra poruka ni samoj EU kojoj se mi pridružujemo, a ne ona nama.“
Uljarević nije iznenađena nagovještajima sa tako visokog nivoa da bi u jednom trenutku Crna Gora mogla da odustane od evropskog puta:
„Ja bih rekla da se tu prije svega radi o strahu od gubitka onih monopola moći koje premijer i struktura njemu bliska imaju. Proces evropeizacije razbija te monopole moći i dovodi do određenih pravila u kojima se postojeće vladajuće strukture teško snalaze i u kojima će morati da igraju na jedan način koji garantuje ravnopravan pristup svih ostalih zainteresovanih strana, a to nije klima u kojoj su oni navikli da funkcionišu.“
Goran Đurović iz koalicije NVO „Saradnjom do cilja“ smatra da je odavno evidentno da je premijeru Đukanoviću i njegovoj vladi veći pritoritet članstvo u NATO nego u EU i da neće biti iznenađenje ako se povuku iz procesa evropskih integracija:
„Po svemu onome što je moje dosadašnje iskustvo ja mislim da je njemu jedino cilj da uđe u NATO. Nijesam siguran da iskreno Vlada Crne Gore želi učlanjenje u EU jer je već sada očigledno da će približavanje EU značiti jako bolne rezove u načinu rada i funkcionisanju administracije. Vjerujem da čak u jednom trenutku ovakva izjava premijera zaista može biti materijalizovana i to u trenutku ukoliko bude ugrožena neograničena vlast koju Đukanović ima.“
Državna politika koju kreira premijer Milo Đukanović već je u nekoliko navrata stavila do znanja da evropski put nije put bez alternative, smatraju u MANS-u.
„Ne znam da li je premijer mislio na neke državne ili neke druge saveze ali je sigurno da je alternativa EU danas jeste neprihvatanje evropskih vrijednosti, ne privatanje svega onoga što jesu preporuke EU. To je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i moram na žalost da kaže da odbacivanje tih preporuka jako dobro ide gospodinu Đukanoviću jer smo godinama imali gotovo identične izvještaje o napretku kao i ocjene da i dalje imamo loše rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Smatram da su to neka opredjeljenja na koja je mislio premijer Đukanović kada je rekao da pridruženje EU nije nešto što Crna Gora mora da prati“, kaže Dejan Milovac.
A koje su alternative za Crnu Goru ukoliko bi Đukanović prekinuo pregovore sa EU?
Da li je to NATO, pitali smo analitičara geopolitike Blagoja Grahovca:
„To je njegova dupla igra. Njemu nije ni do NATO-a ni do EU jer ukoliko Crna Gora krene tim putem onda DPS i on sigurno neće biti na vlasti. Prema tome ovo je borba za ostanak na vlasti. Zato se sada ofanzivno i okreću prema prostorima i državama koje se sada smatraju prostorima sa najvećom korupcijom na svijetu, prije svega se tu radi o nekim arapskim zemljama. Oni će ići i sa crnim đavolom samo da bi opstali na vlasti.“