Nijaz Hodžić živi nekoliko stotina metara od deponije Uborak, sjeverno od Mostara u mjestu Vrapčići, na jugu Bosne i Hercegovine. Svaki dan udiše nečist zrak koji dolazi iz pravca obližnje deponije.
Ova deponija izgrađena je šezdesetih godina prošlog vijeka. Bila je namijenjena za odlaganje komunalnog otpada sa područja Grada Mostara. U posljednjih nekoliko godina, deponija je postala regionalno odlagalište smeća.
Hodžić kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da deponija radi nelegalno, te da Ministarstvo okoliša i turizma Federacije BiH (jedan od dva entiteta u BiH) nije produžilo okolinsku dozvolu ovom odlagalištu.
„Znamo mi da deponija ne radi legalno, nema nikakvih dozvola. Ovim samo produžavaju sebi vrijeme do nekakvog rješenja, i da bi zastrašio ovaj narod“, ustvrdio je Hodžić, nakon što su građani okupljeni u udruženju (UG) 'Jer nas se tiče' u subotu, 30.januara dobili službeni poziv u kome se nalazi tužba.
UG „Jer nas se tiče“ objavilo je kako je Grad Mostar, zajedno sa tri gradska komunalna preduzeća, tužio to Udruženje zbog tri blokadе deponije Uborak, sjeverno od Mostara, tokom 2019. i 2020. godine.
Tri gradska komunalna preduzeća su: „Komos“, koje je nadležno za prikupljanje smeća u istočnom, većinski bošnjačkom dijelu Mostara, zatim „Parkovi“, koje je nadležno za zapadni, većinski hrvatski dio Mostara, te „Deponija“, preduzeće koje je nadležno za odlaganje prikupljenog otpada.
Šta je prethodilo tužbi?
Građani su prvi put blokirali deponiju 10. juna 2019. godine. Do blokade je došlo nakon što je mreža nevladinih organizacija „Naše društvo“ iz Mostara saopštila da se na deponiju komunalnog otpada „Uborak“, sjeverno od Mostara, odlaže mulj sa pročistača otpadnih voda iz južne gradske zone.
Iznijeli su i sumnje da taj mulj sadrži i otrovne materije poput bojnog otrova piralena i da se nepropisno odlaže na deponiji. Mještani su u više navrata ustvrdili i kako su vidjeli da se na deponiju Uborak ne odlaže samo komunalni, nego i medicinski, te životinjski otpad.
Tokom 2019. godine, građani su organizirali više protesta i blokada, tokom kojih smeće sa gradskih ulica nije prikupljano pa su gradska i prigradska naselja bila doslovno zatrpana otpadom.
Početkom decembra 2019. godine, jednu od blokada upotrebom sile prekinula je policija Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
Među ostalim, sa gradskim vlastima je bilo dogovoreno i da se radi na pronalasku nove lokacije za deponiju, ali ništa konkretno nije urađeno. Građani iz UG „Jer nas se tiče“ su blokade prekinuli izbijanjem pandemije virusa korona sredinom marta 2020. godine.
„Oni su dvije godine tražili dozvolu od federalnog Ministarstva okoliša i turizma za proširenje deponije Uborak, i odbijeni su zbog nepotpunosti dokumentacije. Bez obzira na to, oni su prošle godine u martu, prilikom prvog zatvaranja povodom Covida, iskoristili su tu priliku i u roku od dva i po mjeseca proširili deponiju za 5.000 m2 “, kazao je Hodžić.
Za RSE iz Gradske uprave Mostara su kazali kako u vezi tužbe više zna Javno pravobranilaštvo Grada Mostara. Međutim, u ovoj instituciji, nisu odgovarali na pozive.
Regionalni ekološki problem
„Nadamo se da će se dozvati pameti i da će povući ovu tužbu na vrijeme. Ako se to ne uradi, mi idemo sa kontra tužbom. Napravit ćemo hiljadu tužbi ako bude trebalo, na adresu Grada Mostara, na adresu komunalnih preduzeća, na adresu deponije, jer imamo ih tužiti za bezbroj stvari“, rekao je Omer Hujdur, predsjednik Udruženja građana (UG) „Jer nas se tiče“, koje okuplja mještane naselja uz deponiju Vrapčići i Bijelo Polje za RSE.
Hujdur tvrdi da tužba 'neće zaustaviti borbu mještana nekoliko sjevernih mostarskih prigradskih naselja za zatvaranje, sanaciju i izmještanje deponije Uborka'.
„Deponija je na neki brzinski način nelegalno proširena. Stalno izbjegavaju javnu raspravu da pitaju građane šta oni žele, nešto tu dograđuju, izgrađuju. To ne liči ni na šta“, kazao je predsjednik UG „Jer nas se tiče“, Omer Hujdur.
Iz federalne inspekcije za RSE je u ponedjeljak, 1. februara rečeno da se trenutno vodi postupak za izdavanje okolišne dozvole za rad deponije Uborak.
„Nama je Vlada Federacije BiH zaključkom naložila da ne zatvaramo deponiju do pribavljanja vodne i okolišne dozvole. Dozvola je istekla i trenutno se vodi produženje u Ministarstvu gdje se radi studija za okoliš koja se čeka. Mislim da je to u završnoj fazi. Ta studija će pokazati da li se može dati produženje okolišne dozvole ili ne“, rekli su iz federalne inspekcije.
Deponija stara 65 godina
Stanovnica naselja Vrapčići i članica Udruženja „Jer nas se tiče“, Aiša Mujala za RSE kaže kako je ne brine tužba koju su podnijeli Grad Mostar i tri komunalna preduzeća.
„Ova deponija je ovdje 65 godina. Dakle, krajnje je vrijeme da se deponija ukloni. Već krajem osamdesetih i početkom devedesetih je trebalo da bude uklonjena, da bi opet nakon tih nesretnih ratnih dešavanja oni krenuli sa proširenjem deponije. Naravno, nelegalnim proširenjem, bez da su dobili ikakvu dozvolu i da su pitali narod šta misli o tome. Jednostavno, mi ne možemo više živjeti tu“, kazala je Mujala za RSE.
Emina Veljović, iz Udruženja Aarhus centar u BiH iz Sarajeva, koje promovira primjenu konvencija o zaštiti prirodne okoline, podsjeća kako se prema Aarhus konvenciji jasno nalaže da se građani moraju adekvatno uključiti u odlukama koje se tiču okoliša.
„S obzirom na to da građani nisu uključeni na vrijeme, oni su morali koristiti druge mehanizme, u skladu sa demokratskim ustrojstvom koje naša država ima. Imaju pravo iskazati svoje mišljenje. Na kraju, nakon svih njihovih aktivnosti u cilju zaštite, ne samo okoliša, nego svog zdravlja, oni dobivaju ovakav tretman, tako da mi smatramo da to nije u skladu sa Aarhus konvencijom, ali takođe nije u skladu sa konvencijom o zaštiti ljudskih prava“, rekla je Veljović, reagirajući na vijest o tome da su gradske vlasti Mostara i komunalna prteduzeća podnijeli tužbu protiv UG „Jer nas se tiče“.
Iz UG „Jer nas se tiče“ najavljuju da će u utorak, 2. februara, od 6 do 8 sati ujutro održati protest i blokadu deponije Uborak, s ciljem nastavka borbe za uklanjanje deponije sa tog lokaliteta.
- Saradnja na tekstu Dragana Erjavec
Facebook Forum