Dostupni linkovi

Drva za ogrev, bicikli i koverte: Darovi biračima pred izbore u Srbiji


Izborna kampanja Srpske napredne stranke uz standardno oglašavanje odlučila se i za kampanju "od vrata do vrata", uz poklone.
Izborna kampanja Srpske napredne stranke uz standardno oglašavanje odlučila se i za kampanju "od vrata do vrata", uz poklone.

Drva za ogrev, crep, bicikli, bela tehnika, osnovne namirnice, sve to poslednjih par meseci stiže na prag socijalno ugroženih građana ili partijskih simpatizera širom Srbije, a darodavci ovih poklona su predstavnici političkih stranaka i to najčešće funkcioneri najveće političke partije, Srpske napredne stranke (SNS).

To se može videti na društvenim mrežama vodeće partije u Srbiji na čijem čelu je predsednik države Aleksandar Vučić. Vanredni parlamentarni izbori raspisani su za 17. decembar.

Radio Slobodna Evropa (RSE) analizirao je više stotina postova funkcionera SNS, kao i zvanične profile SNS na društvenim mrežama. Analiza je pokazala da je trend organizovanja stranačkih humanitarnih akcija nastavljen uprkos stavu Agencije za sprečavanje korupcije da je takva aktivnost stranaka suprotna zakonu.

Agencija je nezavisno telo koje odgovara Narodnoj skupštini a između ostalog kontroliše da li je rad političkih partija u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti.

Članovi SNS Zvezdara uručuju poklone građanima te beogradske opštine
Članovi SNS Zvezdara uručuju poklone građanima te beogradske opštine

Šta predviđa zakon?

Taj Zakon u članu 23. predviđa da je u toku izborne kampanje, političkim partijama zabranjeno finansiranje aktivnosti humanitarnog karaktera. Zakon te aktivnosti ne prepoznaje ni kao redovan rad ni kao deo izbornih kampanja političkih stranaka.

Zlatko Minić, istraživač u organizaciji Transparentnost Srbija, kaže da je neophodno postaviti pitanje "čemu zapravo služe ti pokloni i koja je njihova promotivna snaga".

"Da li je ovo kupovina glasova? To prilično skupo deluje kada se deli po nekoliko kubika drva, bela tehnika ili nešto slično. Ovo sve izgleda kao pokušaj da se pošalje poruka jednom delu javnosti 'evo kako mi brinemo za naše ljude i za one koji glasaju za nas'. Tu onda zalazimo u jednu strašnu sivu zonu koja je neregulisana i gde se otvara mogućnost za strahovite manipulacije", navodi Minić.

Na profilima društvenih mreža trenutno vladajuće stranke u Srbiji, vide se primeri humanitarnih aktivnosti pod stranačkim obeležjima što su promovisali odbori SNS Vrbas, Čačak, Niš, Bačka Palanka, Mladenovac, Veliko Gradište, Kraljevo, Vranje, Stari Grad, Palilula, Zvezdara, Grocka.

Kandidati za odbornike na lokalnim izborima u Kraljevu obezbedili su crep i drva za ogrev jednoj porodici.
Kandidati za odbornike na lokalnim izborima u Kraljevu obezbedili su crep i drva za ogrev jednoj porodici.

Do objavljivanja ovog teksta, prema javno dostupnim podacima, većina ovih slučajeva nije sankcionisana od strane Agencije za sprečavanje korupcije. Meru upozorenja zbog kršenja zakona u ovoj predizbornoj kampanji, Agencija za sprečavanje korupcije je za sada izrekla samo zbog humanitarnih aktivnosti SNS-a u Čačku i Nišu.

Agencija je po prijavama reagovala na objave o deljenju paketa hrane i kućne hemije na stranačkom Facebook profilu Opštinskog odbora iz Niša kao i zbog spota u kojem Milun Todorović predsednik Gradskog odbora Čačak u prsluku sa obeležjima SNS deli pakete pomoći a koji je emitovan na stranačkom instagram nalogu.

Izrečenom merom SNS se obavezuje da ubuduće ne krši zakon kao i da sporna obaveštenja o humanitarnim aktivnostima ukoloni sa društvenih mreža.

Za poslednje četiri godine izrečeno pet mera upozorenja

Iz Agencije za sprečavanje korupcije za RSE navode da su u poslednje četiri godine doneli ukupno devet rešenja koja se odnose na humanitarni rad političkih stranaka.

U četiri slučaja prijave su odbačene a izrečene su četiri mere upozorenja Srpskoj naprednoj stranci i jedna Socijalističkoj partiji Srbije. Agencija izriče meru upozorenja ukoliko u postupku kontrole utvrdi nedostatke koji se mogu otkloniti.

Ukoliko partija ne postupi po meri upozorenja, pokreće se prekršajni postupak. Za kršenje odredbe o zabrani finansiranja humanitarnih akcija predviđena je novčana kazna u iznosu od 200.000 do 2.000.000 dinara (1.700 do 17.000 evra).

SNS u Vranju donirao je jednoj porodici paket sa osnovnim životnim namirnicama
SNS u Vranju donirao je jednoj porodici paket sa osnovnim životnim namirnicama

Iz Agencije ističu da reaguju onda kada imaju saznanja o ovakvim aktivnostima političkih stranaka.

"Postupanje Agencije je ili po službenoj dužnosti ili na osnovu podnete prijave i Agencija svakom ovom slučaju pojedinačno pristupa, prikuplja dokaze, vrši proveru pre nego što donese odluku da li je došlo do povrede zakona ili ne", objašnjavaju u Agenciji.

Navode i da će pokrenuti postupak na osnovu pitanja RSE o aktivnostima SNS u beogradskoj opštini Grocka koja je i nakon izrečene mere upozorenja tokom prošle kampanje nastavila da obaveštava pratioce na društvenim mrežama o podeli poklona građanima te opštine.

"Nakon završetka kampanje, ukoliko ima saznanja o ponovljenim aktivnostima humanitarnog karaktera, Agencija pokreće novi postupak. U konkretnom slučaju koji se odnosi na SNS Grocka, Agencija do sada nije imala saznanja o novim aktivnostima, a u vezi sa vašim obaveštenjem Agencija će izvršiti provere po službenoj dužnosti", navode u odgovoru za RSE.

SNS aktivisti Grocke poklonili su bicikle deci iz tri porodice
SNS aktivisti Grocke poklonili su bicikle deci iz tri porodice


Agencija za sprečavanje korupcije nema nadležnost provere porekla novca i tačnih iznosa sredstava koje doniraju stranački funkcioneri i aktivisti, jer ta sredstva nisu prijavljena kao novčani prilozi političkoj organizaciji.

Zlatko Minić iz Transparensi Srbija, navodi da je najveći problem u nedostatku zakonskih rešenja.

"Gde su te donacije, da li se knjiže? Mi imamo regulisane donacije u kampanji za stranku, a ovakva nekakva donacija koje završe na stranačkom profilu i služe za stranačku kampanju na društvenim mrežama nisu regulisane", naglašava Minić.

Na poklon i naočare za vid

Neki od funkcionera SNS-a čije humaniarne aktivnosti se mogu pratiti na društvenim mrežama, su direktori Javnog komunalnog preduzeća (JKP) Gradska čistoća Beograd i Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO Fond).

Prema objavama na stranačkom Instagram profilu, predsednik Opštinskog odbora SNS Zvezdara i vršilac dužnosti direktora "Gradske čistoće" Marko Popadić je iz ličnih sredstava samo tokom oktobra ove godine obezbedio drva za ogrev za pet porodica.

Prema podacima Agencije za energetiku RS prosečnom domaćinstvu je za ogrev potrebno blizu 56.000 dinara (oko 500 evra). Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, Popadić kao vršilac dužnosti direktora JKP Gradska čistoća ima mesečna primanja u iznosu od 180.000 dinara (1.533 evra).

Osim drva Popadić je najstarijim građanima Zvezdare podelio više desetina naočara za vid u kutijama sa logom stranke iz, kako navodi na stranačkom facebook profilu, ličnih sredstava.

Poverenik Opštinskog odbora SNS Zvezdara uručio je ogrev za dve porodice
Poverenik Opštinskog odbora SNS Zvezdara uručio je ogrev za dve porodice

Tokom 2022. godine, takođe pod stranačkim obeležjima donirao je građanima ogrev i bicikle.

U poslednjem finansijskom izveštaju SNS-a njegovo ime nije se našlo na spisku stranačkih donatora. Popadić do objavljivanja ovog teksta nije odgovorio na upit RSE o tome iz kojih izvora finansira humanitarne aktivnosti i da li stranka o tome vodi evidenciju.

Jedan od retkih koji o humanitarnim akcijama pratioce obaveštava sa ličnog profila je član Glavnog odbora SNS i direktor PIO Fonda Relja Ognjenović. U svim objavama Ognjenović ističe da građane posećuje kao stranački funkcioner i da su pokloni pokazatelj da SNS brine o ljudima.

"Iz sopstvenih sredstava donirali smo prozore za kuću, rekonstruisali krov, porodicama smo donirali belu tehniku - nekome šporet, nekome frižider a za najviše njih obezbedili smo televizore. Za više od 20 porodica obezbedili smo ogrev za ovu zimu", samo su neke od objava Relje Ognjenovića na njegovom ličnom profilu na instagramu.

Mesni odbor SNS Banjica obezbedio je kućne aparate za dve porodice
Mesni odbor SNS Banjica obezbedio je kućne aparate za dve porodice

Ognjenović koji kao direktor PIO prema podacima iz informatora fonda prima mesečnu naknadu u iznosu od 193.000 dinara (oko 1.600 evra), samo u oktobru ove godine donirao je sa saradnicima, iz kako tvrdi ličnih sredstava, ogrev za preko 15 porodica.

Finansirao je i rekonstrukciju krova na dve kuće, poklanjao građanima klima uređaje, dečje bicikle.

Bez obzira na ograničenja koja po pitanju humanitarnog delovanja stranaka nameće zakon, Ognjenović koji je član Glavnog odbora SNS i potpredsednik opštinskog odbora SNS u beogradskoj opštini Voždovac, uz saopštenja o donacijama za građane piše i sledeće: "Naša kampanja traje cele godine", "Nastavljamo da brinemo jedni o drudima", "Naše malo je nekome mnogo", "Briga o svima i briga za sve, glavna su pokretačka snaga kojom smo vođeni u SNS Srbija".

Ognjenović nije odgovorio na pitanja RSE o humanitarnim akcijama koje realizuje kao funkcioner SNS-a.

Takođe, Ognjanović nije privukao pažnju Agencije na osnovu postova na svom profilu. Naime, u dopisu RSE Agencija navodi da ne prati lične profile stranačkih funkcionera na društvenim mrežama.

Međutim, na Ognjanovića je obraćena pažnja, kako nam je rečeno iz Agencije za sprečavanje korupcije, po prijavama u vezi sa njegovim aktivnostima i objavama na njegovim profilima.

"Obaveštavamo Vas da po jednoj prijavi Agencija još postupa tako da u tom predmetu nije doneta odluka. U drugom predmetu u kojem je Agencija postupala utvrđeno je da nema osnova za odlučivanje o postojanju povrede zakona", odgovaraju iz ove institucije, ne precizirajući detalje.

Zlatko Minić navodi da postoje načini da se ovakve donacije kontrolišu.

"Direktor PIO Fonda je jedan od najagilnijih u pogledu skupih poklona. Ako bi neko otvorio tu istragu, evo postoji Zakon o poreklu imovine, pa da vidimo da li može da isfinansira tokom zime 50 kubika drva ili frižidere", ističe Minić.

Bicikli na dar

Analiza profila na društvenim mrežama SNS-a pokazuje da osim ogreva, hrane i pića, stranački funkcioneri često dele građanima bicikle.

Iako je reč o različitim krajevima Srbije i različitim stranačkim aktivistima koji su, kako tvrde bicikle obezbedili iz ličnih sredstava, u svim slučajevima deljen je identičan model bicikli. Reč je o sklopivom biciklu marke Nilox.

Prema javno dostupnim podacima ovaj italijanski brend nema zvaničnog distributera u Srbiji. Cena jednog bicikla, prema podacima na sajtovima za kupoprodaju bicikli, kreće se između 24.000 i 34.000 dinara (200 - 290 evra).

Mesni odbor SNS Žabalj donirali bicikle
Mesni odbor SNS Žabalj donirali bicikle


Mediji "Glas Opova" i "K-013" su u prethodnom periodu objavili i da su najboljim đacima bicikle iste marke delile njihove lokalne samouprave.

Tako je u Pančevu, nedaleko od Beograda, Mesna zajednica Jabuka u martu i oktobru ove godine učenicima osnovne škole Goce Delčev delila bicikle za koje navode da su dobijeni kao donacija od prijatelja i saradnika.

Na upit RSE o kom prijatelju je reč, nisu odgovorili.

S druge strane, iz opštine Opovo, u kojoj je u aprilu 2023. besplatne Nilox bicikle đacima uručila zamenica predsednika opštine Anka Simin Damjanov, za RSE tvrde da opština nije nabavljala bicikle i da ne poseduju informacije gde su i po kojoj ceni oni nabavljeni pa donirani đacima.

Koverat na dar

Osim Srpske napredne stranke zbog humanitarnih aktivnosti Agencija za sprečavanje korupcije je u poslednje četiri godine vodila postupke i protiv PUPS-a, Srpskog patriotskog saveza Aleksandra Šapića i Socijalističke partije Srbije (SPS).

Za PUPS je Agencija utvrdila da nema osnova za izricanje mere jer je utvrđeno da pakete sa namirnicima ispred sedišta ove stranke nije delio PUPS već udruženje penzionera a za Srpski patriotski savez da na stranačkom profilu nema objava o podeli paketa sa osnovnim namirnicama u periodu koji je naveden u prijavi.

Zbog kršenja zakona, mera upozorenja izrečena je samo odboru SPS Vlasotince, na jugoistoku Srbije, koji je na svom instagram profilu u toku aktuelne izborne kampanje podelio vest o aktivnostima funkcionerke SPS-a Aleksandre (Ane) Grozdanović koja je građanima delila kafu i čokoladu.

Ana Grozdanović, članica Glavnog odbora SPS-a iz Niša prethodno je početkom novembra ove godine sugrađankama podelila 1.250 ogrlica, za koje na svom instagram nalogu navodi da su obezbeđene zahvaljujući neimenovanom donatoru.

Početkom godine je sa po 5.000 dinara (42,7 evra) nagradila 100 slučajnih prolaznika. U objavi koju je podelila na ovoj društvenoj mreži vidi se kako prilazi ljudima na ulici i daje im koverte.

"Juče sam sa omladinom SPS-a iznenadila 100 građana sa 5.000 dinara, blokčićem, olovkom i priveskom. Za mene će funkcija uvek biti – humana ideja. I nijedna akcija iza koje ja stojim neće biti podeljena našim sigurnim glasačima, već narodu koji je u tom trenutku na ulici", stoji u objavi.

Agencija za sprečavanje korupcije je ispitivala ovaj slučaj.

U odgovoru RSE navode da je "na osnovu prikupljenih dokaza utvrđeno da ne postoje uslovi za odlučivanje o povredi zakona, imajući u vidu da politička stranka nije organizovala niti finansirala ovu aktivnost".

Minić kaže da Agencija na ovaj način šalje lošu poruku.

"Agenciji je mnogo lakše da zaključi da ne može nešto da sankcioniše, da nije u njenoj nadležnosti nego da pređe tu crtu i uđe u duh tog zakonskog ograničenja i kaže smisao ove odredbe jeste da se ovako nešto onemogući. Onako ispada kao da oni hvale nečiju pamet zato što je lepo osmislio kako da zaobiđe zakonsko ograničenje", kaže Minić.

Srpska napredna stranka i Socijalistička partija Srbije do zaključenja ovog teksta nisu odgovorili na pitanja RSE u vezi sa ovim donacijama.

XS
SM
MD
LG