Dostupni linkovi

Kako napadi u Crvenom moru utiču na međunarodni transport nafte i gasa?


Kontejnerski brodovi plove preko Sueckog zaliva prema Crvenom moru pre ulaska u Suecki kanal, u El Ain El Sokhni u Suecu.
Kontejnerski brodovi plove preko Sueckog zaliva prema Crvenom moru pre ulaska u Suecki kanal, u El Ain El Sokhni u Suecu.

Drugi po veličini svetski izvoznik tečnog prirodnog gasa - KatarEnerdži (QatarEnergy), prestao je da šalje tankere preko Crvenog mora, pridruživši se nekoliko drugih kompanija koje trenutno izbegavaju glavnu svetsku trgovinsku rutu Istok-Zapad.

Zašto?

Jemenska grupa Huti koju podržava Iran od novembra napada brodove u Crvenom moru, deo rute koja čini oko 12 odsto svetskog pomorskog saobraćaja, u, kako kažu, nastojanju da podrže Palestince u ratu sa Izraelom.

Napadi su izazvali još jedan nalet prekida u međunarodnoj trgovini nakon pobune zbog pandemije COVID-19 i podstakli vazdušne udare predvođenih SAD-om na Jemen.

Koja su najnovija događanja?

Najmanje četiri tankera za prevoz katarskog LNG-a zadržana su tokom vikenda nakon što su američke i britanske snage odgovorile izvodeći desetine vazdušnih i morskih udara na ciljeve Huta u Jemenu.

"To je pauza za dobijanje bezbednosnih saveta, ako prolazak (kroz) Crveno more i dalje bude nebezbedan, ići ćemo preko Rta", rekao je Rojtersu u ponedeljak visoki izvor sa direktnim saznanjem o tome.

"To nije zaustavljanje proizvodnje."

Na tržištu nafte, najmanje još šest naftnih tankera je ili skrenulo svoj kurs sa, ili je zastalo pre ulaska u južno Crveno more od vikenda, pokazuju podaci praćenju brodova iz LSEG-a i Kplera.

Da li je put preko Crvenog mora važan za LNG tržište?

Napadi su učinili dolazak do Sueckog kanala opasnijim.

Oko 12 odsto svetskog brodskog saobraćaja prolazi kroz kanal i 4 do 8 odsto globalnog LNG tereta je prošlo kroz njega 2023.

Čak 8,2 miliona barela sirove nafte i naftnih derivata dnevno prešlo je Crveno more u periodu od januara do novembar 2023. godine, pokazali su podaci analitičke kompanije Vorteksa (Vortexa).

Oko 16,2 miliona metričkih tona, ili 51 odsto trgovine LNG-om, proteklo je iz Atlantskog basena na istok kroz Suecki kanal prošle godine, dok je 15,7 miliona metričkih tona prošlo kroz kanal sa zapada Pacifičkog basena, prema podacima S&P Global Commodity Insights-a.

Ko su glavni tranporteri kroz rutu?

Suecki kanal je jedna od najvažnijih arterija globalne trgovine naftom. Katar, Sjedinjene Države i Rusija su najaktivniji otpremnici LNG-a preko Sueckog kanala.

Katar prednjači po broju aktivnih otpremnika tereta koji ide sa istoka u Evropu, ali i dalje obezbeđuje samo oko 5 odsto neto uvoza u Evropsku uniju i Ujedinjeno Kraljevstvo.

"Ustvari, Katar je jedini izvoznik u pravcu istok-zapad preko Sueckog kanala", rekao je Robert Songer, LNG analitičar u obaveštajnoj kompaniji ICIS.

Alternativni put ka Evropi preko Rta dobre nade mogao bi da doda oko devet dana 18-dnevnom putovanju od Katara do severozapadne Evrope, rekao je LNG analitičar iz ICIS-a Aleks Froli (Alex Froley).

Što se tiče LNG-a u Aziji, Katar je na prvom mestu, a slede Sjedinjene Države koje su nedavno koristile Suecki kanal kao alternativu Panamskom kanalu.

Da li ima uticaja na cene?

Prometne cene LNG-a u Aziji pale su u petak na najniži nivo u sedam meseci od 10,10 dolara za milion britanskih termalnih jedinica, podržane zdravim nivoima skladištenja u Evropi i severoistočnoj Aziji.

Visoke zalihe u Evropi i severnoj Aziji ograničavaju tražnju i očekuje se da će obuzdati rast trenutnih cena u prvoj polovini 2024. godine.

Cene nafte su prošle nedelje porasle za dva odsto, pri čemu su obe referentne vrednosti zabeležile najviše u toku dana 2024. godine, uključujući Brent koji je nadmašio 80 dolara po barelu. Ali su se cene u ponedeljak (15. januara) spustile pošto je ograničeni uticaj sukoba na proizvodnju sirove nafte podstakao uzimanje profita.

"Shvatanje da nije bilo uticaja na snabdevanje naftom dovelo je prošlonedeljne investitore do profita", rekao je Tamaš (Tamas) Varga iz naftnog brokera PVM za Rojters.

Do sada nije bilo gubitaka u snabdevanju naftom, ali disrupcija u transportu indirektno zaoštrava tržište zadržavajući 35 miliona barela na moru zbog dužih putovanja koje brodari moraju da pređu da bi izbegli Crveno more, pisali su analitičari Citija.

Premije za ratno osiguranje porasle su sa 2.000 na 10.000 dolara kao rezultat disrupcije, a pre napada SAD i Britanije krajem prošle nedelje skočili još na 30.000 dolara, rekao je za Rojters izvor iz transporta koji je odbio da bude imenovan.

Kako tržišni igrači vide rizik?

Učesnici na tržištu sirove nafte i naftnih derivata rekli su da će stepen uticaja biti određen trajanjem prekida u transportu kao rezultat napada Huta.

Malo je verovatno da će se mnogo toga promeniti osim ako situacija ne potraje duže od nekoliko nedelja, rekao je analitičar jedne trgovačke kuće.

Kašnjenja će najverovatnije uticati na srednje kiselu sirovu naftu od proizvođača sa Bliskog istoka, koja bi mogla biti zamenjena onom sličnog kvaliteta iz Brazila, Gvajane i Norveške, rekao je trgovac sirovom naftom za Rojters.

Učesnici na tržištu LNG-a veruju da trgovina LNG-om u velikoj meri neće biti pogođena i bilo kakav poremećaj ne bi imao ogroman uticaj na globalno snabdevanje.

Većina veruje da bi američke pošiljke, ako krenu u Kinu/Aziju, mogle imati samo kratkoročno kašnjenje ako se teret preusmeri.

"Fizički rizici za tranzit tečnog prirodnog gasa iz Sueca su u većoj meri usmereni ka održavanju snabdevanja Atlantika usmerenim na Evropu nego na sprečavanju katarskog snabdevanja da stigne do Evrope", rekao je Džejk Horslen (Jake Horslen), viši analitičar LNG u Energy Aspects.

Predsedavajući Japanskog udruženja za gas (JGA), Takahiro Honjo, rekao je na konferenciji za novinare da, iako postoje rizici, "ne verujem da će se u skorije vreme iznenada pojaviti kriza u snabdevanju".

Zašto su Amerikanci i Britanci izveli napade na Hutije u Jemenu?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG