Dostupni linkovi

Napadi na domaće izborne posmatrače: Crta 'na crti' vlasti u Srbiji


Parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u Srbiji su održani 17. decembra.
Parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u Srbiji su održani 17. decembra.

Napadi na nevladinu organizaciju Crta ukazuju na nervozu vlasti u Srbiji, ocenio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Stefan Šenah (Schennach) šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) koja je nadgledala izbore u Srbiji.

Nakon što je posmatračka misija Crte ukazala na brojne neregularnosti tokom izbora 17. decembra, našla se na meti vlasti u Srbiji, predvođene Srpskom naprednom strankom (SNS).

Tu organizaciju optužili su, između ostalog, za "destabilizaciju države" i pozvali na hapšenje njenih članova. Crta je dobila i etiketu "stranih plaćenika".

Stefan Šenah kaže da prati sve pritiske vlasti na Crtu i napominje da je PSSE u stalnom kontaktu sa njenim članovima.

"Ne zaboravite - kao zemlja kandidat za članstvo, Srbija je pod monitoringom Evropske unije. Za demokratiju jedne zemlje je neophodno postojanje tako hrabre i dobre nevladine organizacije kao što je Crta", zaključio je.

Targetiranje Crte osudilo je više nevladinih organizacija, među kojima i Helsinški odbor za ljudska prava Srbije.

Oni su ocenili da su optužbe i napadi na Crtu doveli su do toga da postane "jedna od najugroženijih organizacija civilnog društva u Srbiji".

"Aktuelna vlast pokušava da čitavu priču u vezi sa izbornom krađom zamaskira pričom o izdaji i destabilizaciji zemlje. Kao lokalna organizacija, Crta je najviše doprinela rasvetljavanju izbornih manipulacija i zato su oni targetirani", kazala je za RSE predsednica Helsinškog odbora Sonja Biserko.

Ona zaključuje da je vlast se iz toga vidi da je vlast u Srbiji "vrlo svesna da reč o jednom važnom momentu koji je ugrozio njihovu vlast".

Šta su o Crti rekli predstavnici vlasti?

O izbornim izveštajima posmatračke misije Crte, među prvima se oglasila premijerka Srbije Ana Brnabić. Ona je tu organizaciju optužila za "navijačko ponašanje" i "destabilizaciju Srbije".

"Ovo je takođe direktan pokušaj ustavnog poretka Republike Srbije i ni u jednoj demokratskoj zemlji se ne dešava da imate ovakve optužbe koje onda idu po celom svetu", izjavila je Brnabić 22. decembra.

Korak dalje otišao je funkcioner i doskorašnji poslanik SNS-a Vladimir Đukanović. Na društvenoj mreži Iks (X), on je 18. januara Crtu nazvao "lobističkom organizacijom koju bi trebalo zabraniti". Ocenio je da bi njene članove "trebalo uhapsiti zbog obmane javnosti o navodnoj krađi".

Iz Crte su tada reagovali pitanjem - da li je to pretnja.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušao je da diskredituje Crtu, govoreći o tome kako tu organizaciju finansiraju zapadne zemlje.

Predsednica Helsinškog odbora Sonja Biserko smatra da je reč neutemeljenoj optužbi koja se, kako kaže, u Srbiji olako pripisuje još od devedesetih godina kako bi se u javnosti stekao utisak da je deo civilnog sektora finansiran spolja.

"Činjenica je da je jedan deo nevladinih organizacija koji se zalaže za liberalne vrednosti i Srbiju u EU, jeste finansiran iz evropskih fondova, ali isto tako i država Srbija je finansirana iz tih fondova, pa onda ne znam – ko je tu veći izdajnik", kazala je Sonja Biserko.

Na pitanja RSE na čemu temelje kritike upućene Crti, vladajuća SNS nije odgovorila.

Šta kaže Evropska unija?

Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji od 2012. godine.

Na pitanja RSE o stavu Evropske unije o optužbama koje su na račun posmatračke misije Crta izneli predstavnici vlasti u Srbiji, iz Brisela su nas uputili na objavu šefa delegacije EU u Srbiji Emanuela Žiofrea (Emanuele Giaufret) na društvenoj mreži Iks (X).

On je 19. januara napisao da "pritisak na NVO koje se bave izborima otežava njihov rad", istakavši da je to "suprotno vrednostima demokratskog i pluralističkog društva i da mora da stane".

"Ojačano civilno društvo je ključna komponenta svakog demokratskog sistema i trebalo bi da bude prepoznato od strane državnih institucija", zaključio je Žiofre.

Predsednica nevladine organizacije Helsinški odbor za ljudska prava Srbije Sonja Biserko ističe da Crta "uživa veliki ugled" na Zapadu.
Predsednica nevladine organizacije Helsinški odbor za ljudska prava Srbije Sonja Biserko ističe da Crta "uživa veliki ugled" na Zapadu.

Odnos vlasti Srbije prema posmatračkoj misiji Crta osudili su i predstavnici vladajuće koalicije u Nemačkoj i pozvali Evropsku uniju da preispita svoj odnos prema predsedniku i drugim nosiocima vlasti u Srbiji.

Predsednica nevladine organizacije Helsinški odbor za ljudska prava Srbije Sonja Biserko ističe da je Crta važna organizacija koja prati parlamentarni život u Srbiji i da uživa "veliki ugled u zapadnom svetu".

"Zapadne zemlje su u više navrata upozoravale na neutemeljene napade na Crtu i uzele je na neki način u zaštitu", podseća ona.

Zaključuje da je to "vrlo važno, jer vlasti u Srbiji neće moći da zanemare poruke koje dolaze iz Evrope".

Optužbe i na račun stranih posmatrača

Kao šef posmatračke misije delegacije PSSE, Stefan Šenah i sam je bio na meti kritika najviših predstavnika vlasti u Srbiji, nakon što je ukazao na niz izbornih nepravilnosti.

Šenah ističe da je, kao političar, naučio kako da "preživi napade" naročito, kaže, "napade na istinu".

"Međutim, ja živim i radim van Srbije, ali CRTA je u ovom slučaju posebno hrabra, jer oni ostaju u toj zemlji", rekao je Šenah za RSE.

Kao šef posmatračke misije delegacije PSSE, Stefan Šenah i sam je bio na meti kritika najviših predstavnika vlasti u Srbiji.
Kao šef posmatračke misije delegacije PSSE, Stefan Šenah i sam je bio na meti kritika najviših predstavnika vlasti u Srbiji.

Misija delegacije PSSE bila je deo međunarodne misije za posmatranje izbora koja je imala je 361 posmatrača iz 45 zemalja. U sastavu te misije bili su i predstavnici Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava ODIHR, Parlamentarne Skupštine OEBS-a i Evropskog parlamenta.

Njihovi izveštaji i preliminarni zaključci ukazuju, između ostalog, na zloupotrebu javnih sredstava, medijsku dominaciju predsednika države, negativnu kampanju, širenje straha i pritiske na birače.

Predsednik Aleksandar Vučić je te izveštaje nazvao "izmišljenim i dogovorenim", a neistinitim ih smatra i premijerka Ana Brnabić, uz još jednu ocenu da je reč o "pokušaju destabilizacije Srbije".

"Kada vlada tako reaguje i protiv međunarodnih posmatrača, to je pokazatelj da oni dobro znaju, da mnogo toga nije bilo ispravno", ocenio je za RSE Stefan Šenah.

Na koje nepravilnosti je CRTA ukazala?

U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i izbori u 65 opština i gradova, među kojima je i Beograd.

Posmatračka misija CRTA ukazala je na brojne nepravilnosti tokom tog izbornog procesa.

Objavili su da je na dan glasanja došlo do organizovanog dovođenja birača u glavni grad, što je uticalo na ishod beogradskih izbora.

Osim iz drugih gradova Srbije, CRTA je zabeležila i dovođenja birača iz inostranstva, kao i postojanje punktova koji su služili kao logistički centri, odakle su glasači upućivani i sprovođeni na biračka mesta u raznim delovima glavnog grada.

Svedočenja o tome zabeležio je i Radio Slobodna Evropa.

Ukazali su i na nejednaku medijsku zastupljenost kandidata tokom kampanje, zloupotrebe državnih resursa, pritiske na birače.

Uz domaće i strane posmatrače, na neregularnost decembarskih izbora ukazuje i deo opozicije.

Koalicija Srbija protiv tvrdi da je pobeda Srpske napredne stranke rezultat izborne krađe. Traže poništavanje izbora i raspisivanje novih.

Vlast je sve te navode više puta negirala.

O decembarskim izborima raspravljalo se i u Evropskom parlamentu, odakle je poručeno da Evropska komisija očekuje od Srbije, kao kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, da na transparentan način ispita sve pritužbe o neregularnostima tokom izbora održanih 17. decembra prošle godine.

XS
SM
MD
LG