Dostupni linkovi

Trajekt iz Boke koji ispituje tužilaštvo neće niko da remontuje


Trajekt u Bokokotorskom zalivu
Trajekt u Bokokotorskom zalivu

Hrvatski trajekt star više od pola vijeka, koji je početkom prošle godine kupila Vlada Crne Gore od starta prate kontroverze. Proces kupovine istražuje Specijalno državno tužilaštvo.

Brodu je nakon osam mjeseci plovidbe potreban remont, procijenjen na pola miliona eura. No, za taj posao, niko se na nedavnom tenderu nije javio. Trajekt je kupljen za 569.000 eura.

Na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE), kako je u ovom slučaju trošen novac iz budžeta, iz državnog preduzeća Morsko dobro, koje je kupilo i upravljalo brodom, kažu da je to bila dobra i isplativa investicija.

"Kad se oduzme kompletan trošak posade, goriva i maziva trajekt je već sebe u velikoj mjeri isplatio", kaže Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra za RSE.

Iz nevladine organizacije Akcija za socijalnu pravdu (ASP) pak procjenjuju da je to bio "štetan posao".

"Činjenica da za njegovo servisiranje treba odvojiti maltene isti iznos koliko je i plaćen govori koliko je on zapravo rentabilan, tj. nerentabilan", kaže Ines Mrdović iz Akcije za RSE.

Da li se može smatrati da je kupovina trajekta, koji je placen 569.000 eura bio štetan posao za državu, od Zaštitnice državnih interesa RSE nije dobio odgovor.

Kontroverzna kupovina

Pola vijeka star trajekt "Prizna" Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom kupilo je februara 2023., odlukom Vlade, bez tendera od hrvatske kompanije ABM Tours. Trajekt je u Crnoj Gori dobio ime "Trideseti avgust" i saobraćao linijom Kamenari-Lepetani u tjesnacu Bokokotorskog zaliva.

Trajekt, proizveden u Švedskoj 1970. godien, trideset godina je bio u vlasništvu hrvatske Jadrolinije. Ona ga je četiri mjeseca prije prodaje Crnoj Gori, prodala ABM tursu, za 252.000 eura, potvrđeno je za RSE u toj kompaniji:

"Ugovor o kupoprodaji ro-ro putničkog broda "Prizna" sklopljen je 14. oktobra 2022. na temelju javnog nadmetanja s trgovačkim društvo ABM Tours d.o.o. s utvrđenom kupoprodajnom cijenom u iznosu od 252.000,00 eura. Ukupno su zaprimljene četiri ponude".

Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra
Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra

Mikijelj je u martu 2023. za Vijesti kazao da ga je ABM od Jadrolinije kupilo za 340.000 eura.

Podaci pokazuju da ga je Jadrolinija prethodno na tenderu nudila za staro gvožđe za 90.000 eura. Na kraju ga je ABM turs, iako nesolventna kompanija sa dva zaposlena, kupio za skoro tri puta veći iznos.

Da bi ga za samo četiri mjeseca preprodala Crnoj Gori za dvostruko više novca.

Iz Jadrolinije nijesu odgovorili da li je trajekt prodat zbog zastarjelosti i koliki je njego vijek trajanja.

Te podatke i zakonitost kupovine od marta prošle godine ispituje i Specijalno tužilaštvo Crne Gore (SDT).

Kako je saopšteno za RSE, tužilaštvo je od policije zatražilo da prikupi obavještenja u Morskom dobru, koja se odnose na kupovinu plovila. I da preko INTERPOL-a pribave dokumentaciju od "ABM Tours" i "Jadrolinije", koja se tiče povlačenja iz upotrebe trajekta i njegovu prodaju "ABM Toursu".

Kvalitet trajekta?

Dekan splitskog pomorskog fakulteta Pero Vidan za RSE kaže da ne zna razloge zbog čega je hrvatska Jadrolinija prodala brod. Ističe da su hrvatske vode zahtjevnije za plovidbu i da se tamošnjim brodarima ne isplati investirati u starije brodove:

"Brod je u Crnoj Gori angažovan u Bokokotorskom zaljevu. Dakle u području unutarnjih voda gdje je zahtjev registra puno manji jer je riječ o vodama kojima je kopno blizu i gdje nema plovidbe po otežanom vremenu".

Napominje da su brodovi sa sjevera Europe, odnosno iz Skandinavije, kvalitetniji:

"Jer su građeni za Sjeverno more koje je izazovno posebice u zimskim vremenima. Vrijednost starijeg broda ovisi o održavanju trupa, stroja i prostora za putnike".

Naglašavaju da se dokazni materijal prikuplja i kroz mehanizme međunarodne policijske saradnje, što zahtijeva određeno vrijeme, a na čiju dinamiku postupanja domaći organi nemaju uticaja.

Mikijelj je, kako je kazao RSE, uvjeren da će SDT utvrditi da je kupovina urađena po zakonu.

Trajekt tenutno ne plovi jer bez servisa ne može dobiti dozvolu za plovidbu od Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, koja je istekla 21. oktobra 2023.

U kakvom je stanju trup broda i motori, koliki mu je vijek trajanja i da li će nakon servisa dobiti dozvolu za rad, pitanja su na koje RSE nije dobio odgovor iz Inspektorata te Uprave.

Izostalo je i odgovor na pitanje da li je Crna Gora brod preplatila.

Šta o trajektu kažu u državi ?

Direktor Morskog dobra Mladen Mikijelj, tvrdnje da je kupovina broda bila dobar potez potkrepljuje podatkom da je brod, kako navodi, za tri mjeseca ostvario prihod od oko 1.200.000 eura:

"I gotovo je izvjesno da će i remont i trošak kupovine samo na osnovu profita biti isplaćen tokom ove godine. Svaka investicija koja se isplati za šest, sedam godina je kvalitetna, a ovdje pričamo o investiciji koja će biti isplaćena za nepunih godinu."

To što trajekt za osam mjeseci od nabavke mora na servis, koji niko nije želio da uradi za pola miliona eura, odnosno za 88 odsto vrijednosti za koju je kupljen, za Mikijelja je normalna pojava:

"Desi vam se da raspišete tender na koji se niko ne javi, to je potpuno normalna stvar".

On ističe da od starta kupovinu trajekta prati negativna kampanja koju, smatra, vode interesne grupe.

U međuvremenu, još dva manja stara trajekta, kupljena u junu 2023. moraju na servis.

Trajekt "Kamenari" plaćen 133.000 eura sada za remot izdvaja skoro 98.000 eura što je 74 odsto nabavne cijene dok se za remont "Lepetana" daje 83.000 eura što je 50 odsto iznosa za koju je kupljen.

To pokazuju podaci iz tenderske dokumetacije za servis i kupoprodajnih ugovora, u koje je RSE imao uvid.

Kupovina trajkata nesporna- sporna cijena ?

Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu
Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu

Akcija za socijalnu pravdu zatražila je svu dokumentaciju i kupoprodajne ugovore od Morskog dobra o nabavci svih brodova prethodne godine .

"Ja mislim da ta trajektna linija svakako treba da bude u državnom vlasništvu. Ono što se dovodi u pitanje je, da li su precijenjeni ti trajekti, da li su kupljeni po paprenim cijenama. I da li je Morsko dobrom u času kupovine donijelo najbolja rešenja".

Naime, Ines Mrdović kaže da ne treba dovoditi u pitanje isplativost trajektne linije Kamenari-Lepetane, kojom se tokom godine preveze preko milion vozila.

Ističe da je dosta toga vezano za kupovinu urađeno ad hoc i sakriveno od javnosti:

"A kad se od javnosti nešto krije, makar je to ono što je pokazala praksa u ovoj državi, onda je obično nešto debelo mutno, da tako kažem".

Mrdović problematizuje i podatak da se niko nije javio na tender od pola miliona eura za servis trajekta "Trideseti decembar". Prema njenim riječima to može biti pokazatelj da je potrebno i više novca za taj posao, u odnosu na procjene Morskog dobra.

U kojim okolnostima je kupljen trajekt?

Do kupovine trajekta je došlo nakon što je Vlada bivšeg premijera Dritana Abazovića početkom 2023. odlučila da preuzme upravljanje trajektnom linijom kojom je 19 godina gazdovala privatna kompanija Pomorski saobraćaj, bliska bivšoj vlasti Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića.

Od tog milionskog posla država je prema zvaničnim podacima prosječno imala oko 200.000 eura godišnje.

Nakon preuzimanja, Vlada je posao dodijelila Morskom dobru, koje, u tom momentu nije imalo trajekte. Pomorski saobraćaj, koji je jedini držao tu liniju u znak revolta je prestao sa saobraćajem, što je dovelo do saobraćajnog kolapsa u tom dijelu zaliva.

Nakon toga država kupuje "Priznu", a potom jos jedan, grčki trajekt za tri miliona eura. Četiri mjeseca kasnije kupili su i svih šest trajekata Pomorskog saobraćaja za preko osam miliona eura.

Ti trajekti su, kako je saopštilo, Morsko dobro do danas prihodovali preko šest miliona eura.

XS
SM
MD
LG