Policija u Podgorici je odustala od prekršajnog postupka protiv crnogorskog pisca i novinara Brana Mandića, koga je gonila zbog kolumne u kojoj je oštro i na satiričan način kritikovao seksistički istup univerzitetskog profesora Aleksandra Stamatovića prema novinarki Ireni Ivanović.
U policijskom saopštenju se navodi da su u dodatnoj analizi slučaja sagledane međunarodne konvencije i standardi o slobodi izražavanja:
"Službenici Odjeljenja bezbjednosti su obavijestili Sud o povlačenju zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka (protiv Mandića)."
Odluku policije pozdravila je nevladina organizacija Akcija za ljudska prava, jedna od potpisnica pisma podrške Mandiću i kritike na račun policije:
"Neka ova odluka uspostavi standard razumijevanja slobode govora u Upravi policije od koga se neće odustajati".
Kako je policija procesuirala pisca?
Književnik i kolumnista Brano Mandić je trebalo da se pojavi pred Prekršajnim sudom u Podgorici 16. aprila jer je Uprava policije protiv njega podnijela prekršajnu prijavu zbog navoda iz kolumne u kojoj je oštro kritikovao ispad univerzitetskog profesora Aleksandra Stamatovića.
Profesor Stamatović je prilikom gostovanja u programu Adria televizije neprimjereno komentarisao izgled i dio garderobe voditeljke Irene Ivanović.
Taj komentar je razmatrao i Etički odbor Univerziteta Crne Gore, koji je konstatovao da Stamatović nije prekršio etički kodeks već da je 'iskazao afinitet prema duhu novinarke'.
Pisac Brano Mandić je ovaj slučaj obradio u satiričnoj kolumni na portalu 'normalizuj.me' - kako Stamatovićevo obraćanje novinarki tako i odluku Etičkog odbora Univerziteta koji je ocijenio da profesor nije prekršio kodeks, te između ostalog zaključio:
"Nema te birtije ni savardaka u kojoj bi se niskost branila sa toliko perverzne slasti, pa se može slobodno reći da Stamatovićev krimen nije strašan, nego je strašna ova 'filozofska' odbrana i bestidna komanda svakoj ženi koja bi se usudila da podigne glavu iznad svojih seksualnih karakteristika, u ovom slučaju sekundarnih."
Potom je Stamatović podnio krivičnu prijavu protiv Mandića, ali je Osnovno tužilaštvo u Podgorici procijenilo da u kolumni nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti.
Gonjenje tada preuzima Uprava policije koja tereti Mandića da je prekršio odredbu koja glasi 'ko na javnom mjestu vrijeđa drugog ili se drsko ponaša, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 100 do 400 eura ili kaznom zatvora do 30 dana'.
Kolumnista je na ovo odgovorio novim tekstom pod naslovom 'Zašto mi je policija upala u tekst?', u kome je ocijenio neprihvatljivim taj vid 'državne kontrole i agresije prema piscu i novinaru'.
"Policija je ušla u tumačenje novinskog članka… Nadam se da je ovdje riječ o neznanju, ali plašim se da je ovakvo djelovanje države pokušaj da se slobodna kritika zakine do mjere blaziranosti koju propisuju političari, istoričari i ostale malterdžije našeg oštećenog javnog diskursa", naveo je Mandić.
I novinarka Ivanović kritikovala postupanje policije
Čuđenje postupanjem policije protiv Mandića izrazila je i Irena Ivanović, autorka emisije kojoj je Stamatović uputio sporne seksualne aluzije:
"Začuđujuće je da nadležni nijesu reagovali i pokrenuli postupak zbog krajnje prostačkog i seksističkog govora u javnom prostoru, koji se desio uživo u emisiji čiji sam autor i voditelj, već pokreću postupak i štite 'javni interes' protiv čovjeka koji je iznio kritički osvrt na ovu društvenu anomaliju."
Reagovalo je i više nevladinih organizacija i opozicione stranke, koji su konstatovali da je pokretanje postupka protiv Mandića uznemiravajuća te da se njome ugrožava slobodu govora koja je zaštićena Ustavom i zakonima.
Iz Uprave policije su 7. marta prvo saopštili da su podnošenjem prijave protiv Brana Mandića policijski službenici postupili na zakonit način.
Međutim, četiri dana kasnije, 11. marta, direktor Uprave policije Lazar Šćepanović saopštio je da je zatražio detaljnu analizu ocjene postojanja prekršaja u radnjama novinara i kolumniste Mandića.
Policija je 14. marta donijela odluku o obustavljanju postupka.