Dostupni linkovi

Izvinjenja iz crnogorskog Parlamenta zbog 'nesmotrene' podrške selektivnim abortusima


Jelena Pavićević, konsultantkinja za strateško komuniciranje ocjenjuje da crnogorski javni prostor u poslednje vrijeme obiluje nepromišljenim, nepristojnim, neprimjerenim i nejasnim izjavama, od strane velikog broja javnih ličnosti, a posebno političara.
Jelena Pavićević, konsultantkinja za strateško komuniciranje ocjenjuje da crnogorski javni prostor u poslednje vrijeme obiluje nepromišljenim, nepristojnim, neprimjerenim i nejasnim izjavama, od strane velikog broja javnih ličnosti, a posebno političara.

Iako je Crna Gora duže od deceniju u vrhu liste zemalja sa najvećim disbalansom među novorođenčadima muškog i ženskog pola, zbog prakse selektivnih abortusa poslanik vladajuće većine Dragan Ivanović je poručio da svaki građanin ima pravo da utiče na pol svoje djece.

"Jedan kolega poslanik reče da se u Crnoj Gori sve manje rađa ženske djece.To je neki projekat koji ja ovako iskreno osuđujem, ali to je ono što je pravo svakog građanina da on utiče na reprodukciju i pol svoje djece. Normalno tehnika je danas u Crnoj Gori i u svijetu takva da i to može da se dešava", rekao je Ivanović tokom skupštinske rasprave 24. maja.

Iz Centra za ženska prava poručili su da “pravo” da se utiče na pol djeteta nije pravo već kršenje Ustava koji garantuje ravnopravnost žena i muškaraca i niza crnogorskih antidiskriminacionih zakona.

“To bi valjda poslanik u Skupštini Crne Gore morao da zna. A i predsjedavajući, koji bi morao da upozori na negativnu i diskriminatornu prirodu ovakavih poruka. Upotreba ranih genetskih testova radi utvrđivanja pola izričito je zabranjena Zakonom o uslovima i postupku za prekid trudnoće i Zakonom o zaštiti genetičkih podataka, upravo zato što mnogi sebi pripisuju to nepostojeće “pravo”, što potvrđuje i zvanična demografska statistika”, kažu iz CŽP.

Problem selektivnih abortusa poznat skoro deceniju

Savjet Evrope (SE) je još 2012. zatražio istragu u Crnoj Gori o selektivnim abortusima i upozorio na alarmantne podatke rodnog disbalansa novorođenčadi, na osnovu podataka Populacionog fonda Ujedinjenih nacija. U posljednjih dvadeset godina u Crnoj Gori se na 110 dječaka u prosjeku godišnje rađa 100 djevojčica, dok je prirodan omjer 102 ili 103 dječaka na 100 djevojčica.

Godinama je nevladin sektor u Crnoj Gori vodio kampanju za zaustavljanje selektivnih abortusa, a Centar za ženska prava 2017. pokrenuo je kampanju pod nazivom “Neželjena”. Tada je Vladi predato 6.000 potpisa građana kojim se tražila bolja kontrola i sprečavanje zloupotrebe prenatalnih testova za smanjenje selektivnih abortusa.

Iako je kampanja imala podršku svih parlamentarnih partija niko od poslanika aktuelnog saziva nije reagovao 24. maja na izjavu poslanika Ivanovića tokom rasprave u parlamentu.

Ćutanje parlamentaraca za Radio Slobodna Evropa (RSE) osudila je Aida Petrović iz Crnogorskog ženskog lobija koja smatra da je izjava Ivanovića “javna podrška selektivnim abortusima”.

“Jasan je stav favorizovanja muških patrijahalnih retrogradnih principa prema vrijednostima žene i ženske djece. Sramna izjava nedostojna poslanika kao predstavnika svih građana/ki Crne Gore, koja se odnosi na reprodukciju i pravo da se izabere pol djeteta", kazala je Petrović.

Ona smatra da je iz parlamenta poslata nehumana i diskriminišuća poruka.

"Da stvar bude još gora izjava poslanika Ivanovića u crnogorskom parlamentu nije naišla na osudu parlamentaraca već je ćutanjem i nereagovanjem prihvaćena i time dodatno osnažena: višestruka diskriminacija i urušavanje ženskih ljudskih prava, iskazano seksističko shvatanje uloge ženske djece i ženskog pola u porodici i društvu uopšte", ističe Petrović.

Nakon osude uslijedila izvinjenja

Dan kasnije Ivanović se izvinio crnogorskoj javnosti objašnjavajući da je “njegova izjava bila nesmotrena, te da je on protiv selektivnih abortusa.

“Izvinjavam se svima majkama i svima onima kojima su se u ovom trenutku našli pogođeni”, rekao je Ivanović.

Ivanovićeva partijska koleginica i članica Odbora za rodnu ravnopravnost, Danijela Đurović za RSE ranije danas je kazala da je izjava njenog partijskog kolege Ivanovića pogrešno protumačena, te da se sve njene partijske kolege zalažu za ravnopravnost polova.

“Kolega Ivanović je samo izrekao ono što je, nažalost, realnost u Crnoj Gori i izrekao je i osudu toga. Njegov definitivan stav je da je diskriminacija po polu, prije rođenja ili nakon rođenja po bilo kojem drugom osnovu, nešto što je definitivno neprihvatljivo,“ kazala je za RSE Đurović.

I predsjednik Skupštine Aleksa Bečić uputio je u utorak 25. maja izvinjenje građanima povodom izjave Ivanović, dok je predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Božena Jelušić naglasila da je problem selektivnih abortusa rak rana crnogorskog društva, na koje je Crnu Goru još 2011. upozorila Evropska unija.

“Mi sa ovoga mjesta u zemlji koja se bori sa natalitetom, bori sa pitanjem diskiminacije i ljudskih prava, moramo slati poruke poštovanja prava svakoga da bude rođen, bez obzira je li posrijedi muški ili ženski fetus. Mi sa ovog mjesta ne smijemo nikad poslati nijednu poruku koja može povrijedili crnogorske građanke i građane, nijedno dijete u Crnoj Gori ili ijednoj djevočici poslati poruku da je neželjena”, poručila je Jelušić.

Oštre osude i poražavajuća statistika

Jelena Pavićević, konsultantkinja za strateško komuniciranje za RSE kaže da je izjava koju je dao Ivanović izrečena u kontradiktornom kontekstu, sa osjećajem da izgovara ispravnu tezu, a u stvari bez jasne predstave o tome kolike će i kakve reakcije izazvati.

“To jednostavno, nije dobra poruka, nije etična i ne podiže svijest građana u interesu njihovog psihičkog i fizičkog, ali i svakog drugog blagostanja. Jedno je da li zakoni neke stvari mogu da zabrane i sankcionišu, a drugo je da li je to dobro, preporučljivo ili etično. Izjava gospodina Ivanovića, jednostavno, nije adekvatna”, smatra Pavićević.

Ranije u utorak 25.maja reagovali su iz najveće opozicione partije Demokratske partije socijalista poručujući da je poslanik vladajuće većine izjavom a o odobravanju selektivnih abortusa, u svom punom retrogradnom zanosu, pokazao kakva je budućnost žena Crnoj Gori:

“Žene su u Crnoj Gori očigledno nepoželjne”.

Poslanica opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović - Stanković za RSE kaže da poštuje odredbe Porodičnog zakona Crne Gore o pravu roditelja i pojedinca da planira svoju porodicu, ali da to nikako ne znači i podršku za selektivne abortuse. Stanković smatra da je iz Parlamenta poslata veoma loša poruka.

“Bez obzira na osudu koja je upućena prema selektivnom abortusu od kolege Ivanovića, šalje se ustvari poruka da se podstrekava još više ta selekciona politika rađanja”, kazala je Vuksanović - Stanković.

Uprkos javnim kampanama, rodni disbalans među novorođenčadima nije se promijenio u odnosu na 2012. godinu.

Podacima UNDP iz 2019. pokazuju da se u Crnoj Gori na svakih 110 dječaka u prosjeku rodi 100 djevojčica, dok podaci Centra ženska prava govore da je u 2020. prosjek bio 108 dječaka na 100 djevojčica.

Prema podacima o školskoj statistici, 2020. godine u osnovnim školama, bilo je od 35.719 dječaka i 32.787 djevojčica, što je gotovo 3000 više dječaka nego djevojčica, podaci su Ministarstva prosvjete Crne Gore.

“Dakle, problem je realan, kao što je realitet i to da među ljudima koje plaćamo da zastupaju interese svih građana/ki sjede oni koji svojim izjavama bez ikakvih posledica podržavaju negativne i diskriminatorne prakse. Sad je Skupština na potezu,” navodi Centar za ženska prava.

Nedostatak odgovornosti političara

Jelena Pavićević ocjenjuje da crnogorski javni prostor u poslednje vrijeme obiluje nepromišljenim, nepristojnim, neprimjerenim i nejasnim izjavama, od strane velikog broja javnih ličnosti, a posebno političara. To, smatra Pavićević, u velikoj mjeri utiče na napetu atmosferu i nezadovoljavajuću situaciju u Crnoj Gori.

“Političari nemaju svijest o posledicama javno izgovorene riječi, a što je najvažnije, nemaju oprez, jer uglavnom, ne snose nikakvu odgovornost i konsekvence za izgovorenu riječ i znaju da osim naslova u medijima i komentara na društvenim mrežama, neće snositi druge konsekvence. Naprotiv, njihove izgovorene riječi služe da njihov ego i usko-partijski interes, postanu, u nekom trenutku, preokupacija medija i velikog broja crnogorskih građana, čime se pravi ogromna društvena, kulturološka i sociološka šteta”, kaže Pavićević dodajući da uzroci leže u tome što političari uglavnom ne traže stručne savjete iz oblasti komunikacija.

Pavićević ocjenjuje da se na taj način gubi vrijeme i energija i ugrožavaju međuljudski odnosi.

“Rekla bih da većina izjava koje su problematične, a koje čujemo ovih dana, ne rade u korist podizanja svijesti kod građana. Radi se o izjavama koje podržavaju isključivost i konzervativizam”, zaključila je Pavićević.

Crna Gora se 2012. godine uz Albaniju, Azerbejdžan i Jermeniju, našla u vrhu liste zemalja sa najvećim disbalansom među novorođenčadima muškog i ženskog pola.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG