Vlada je podnijela Skupštini predloge zakona koje treba usvojiti po hitnom postupku a koji su uslov za dobijanje pozitivnog Izvještaja o realizaciji privremenih mjerila u poglavljima koja se tiču vladavine prava (IBAR) za Crnu Goru.
Zakoni se odnose na unapređenje pravosuđa, pojačanu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i medijsku regulativu.
Sjednica na kojoj će početi rasprava o ovim zakonima je zakazana za 5. jun.
Očekuje se da sredinom juna zemlje članice odluče da li će podržati Crnu Goru da dobije IBAR do kraja juna.
IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) je ocjena koliko je država kandidat ispunila od privremenih mjerila u poglavljima 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 24 - Pravda sloboda i bezbjednost.
Nakon pozitivnog IBAR-a, država dobija završna mjerila Evropske komisije. Njihovim ispunjenjem moguće je, uz zatvaranje ostalih, zatvaranje poglavlja 23 i 24, što ujedno predstavlja i kraj pregovora.
Kako je saopšteno iz parlamenta cilj je da svi zakoni, koji su vezani za dobijanje IBAR-a budu usvojeni do kraja radne sedmice 7. juna.
- Zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, proširuje spektar krivičnih djela na osnovu kojih se može oduzimati imovina uključujući digitalnu imovinu (kriptovalute). Zakon uvodi nove institute finansijske istrage. Državni tužilac će moći da pozove lice koje je predmet istrage, da se izjasni o porijeklu imovine. Nevladina organizacija MANS, koja se više od dvije decenije bavi borbom protiv korupcije iznijela je više primjedbi na nacrt Zakona, među kojima je i odsustvo "mogućnosti oduzimanja imovinske koristi od članova porodice učinioca".
- Zakon o sprečavanju korupcije – treba znatno da unapredi rad Agencije za sprječavanje korupcije. Zakon propisuje da su lica koja prijavljuju nepravilnosti zaštićena a reguliše i postupak podnošenja prijave zviždača. Zakon je dobio preporuke Evropske i Venecijanske komisije.
- Zakon o Sudskom savjetu i sudijama - izmjene zakona uređuju pitanja etičke i disciplinske odgovornosti sudija; izbor sudija i predsjednika sudova, izrade planova slobodnih sudijskih mjesta, upućivanje i premještanje sudija. Zakon treba da objektivnijim učini sistem ocjenjivanja sudija. Evropska komisija dala je pozitivne ocjene na izmjene.
- Izmjene Zakona o Državnom tužilaštvu – odnose se na izbor državnih tužilaca i rukovodilaca tužilaštava, njihovo upućivanje i raspoređivanje, ocjenjivanje i etičku i disciplinsku odgovornost. Određuje se sastav i rad Tužilačkog savjeta, kao i usaglašavanje ovog zakona sa međunarodnim standardima i preporukama Venecijanske komisije i Evropske komisije.
- Izmjene Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu – treba da rasterete to tužilaštvo od viška istraga koje se odnose na korupciju male materijalne vrijednosti. Izmjenama će Specijalno tužilaštvo tretirati oblast visoke korupcije i obuhvataće samo visoke državne funkcionere dok će se nižom korupcijom baviti niža tužilaštva. Pozitivno mišljenje su dali Venecijanska i Evropska komisija.
- Predlog izmjenama Zakona o sudovima treba da usaglasi izmjene Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu, kao i sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore.
- Izmjenama Zakona o Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu – skraćuje se obuka na 12 mjeseci. Potrebno radno iskustvo za mentore koji vrše obuku sudija i tužilaca je skraćeno sa pet na tri godine.
- Izmjene i dopune Zakonika o krivičnom postupku – omogućiće Specijalnom tužilaštvu da pribavi dokaze u predmetima ratnih zločina na prostorima bivše Jugoslavije koje je zbog protoka teško prikupiti. Izmjene će tužilaštvu omogućiti da se dokaz, izveden u Međunarodnom krivičnom sudu, koristiti za suđenja u Crnoj Gori i da se prihvataju već izvedeni dokazi. Definiše se pojam i Međunarodnog rezidualnog mehanizma.
- Predlog zakona o lobiranju - utvrđuje prava i obaveze obavljanja te djelatnosti. Za nepridržavanje zakona o lobiranju, predviđene su prekršajne i novčane kazne.
Skupština treba da usvoji novi Zakon o medijima, Zakon o Javnom medijskom servisu Crne Gore i Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama.
- Zakonom o medijima se propisuje da javna preduzeća ne mogu finansirati medije koji nijesu upisani u državnu evidenciju, nemaju impresum i navedenu vlasničku strukturu. Propisana je borba protiv govora mržnje i dezinformacija i obaveza transparentnog vlasništva i finansiranja. Otkrivanje novinarskog izvora predviđeno je isključivo na osnovu odluke suda, ne i na zahtjev tužioca. Takođe se omogućava pokretanje hitnog sudskog postupka za zabranu širenja medijskog sadržaja, ne samo na predlog državnog tužioca.
- Zakona o Javnom servisu predviđa smanjenje kriterijuma, sa 10 godina na pet, neophodnog radnog iskustva, za izbor direktora Javnog servisa, zatim da se javnom servisu omogući emitovanje reklama u "prajm tajmu", određuje se broj i načina izbora članova savjeta…
- Predlog zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama. Uređuje način finansiranja lokalnih javnih emitera, definiše prava i obaveze pružalaca usluga - platformi za dijeljenje video sadržaja. Zakon tretira i mjere zaštite maloljetnika od neprimjerenih sadržaja.
Facebook Forum