Crnogorski predsjednik Jakov Milatović pozvao je na političku i krivičnu odgovornost zbog potpisivanja, kako je ocijenio, spornog Sporazuma o zajedničkom ulaganju Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).
Sporazum, kao osnovu za investiranje desetina milijardi eura u Crnu Goru, potpisao je krajem marta premijer Milojko Spajić sa zvaničnicima Emirata.
Proslijeđen je Skupštini Crne Gore na odlučivanje "po hitnom postupku".
Sadrži odredbe koje suspenduju niz crnogorskih zakona.
"Ne znam kako smo uopšte došli u situaciju da razmaramo nešto što je u fundamentu nezakonito... Odgovornost je Vlade, ne samo premijera, nego i svakog člana. I svakog poslanika u Skupštini koji bude glasao za ovakav sporazum", naveo je Milatović.
Iz premijerovog Pokreta Evropa sad su izjave predsjednika države ocijenili kao neodgovorne i da "ugrožavaju ugled i investicioni potencijal Crne Gore".
Šta je predviđeno predlogom sporazuma?
Sporazumom se predviđa da Vlada Emirata i investitori iz ove bliskoistočne zemlje biraju mjesto ulaganja u Crnoj Gori.
Ne bi morali da brinu o konkurenciji, jer se crnogorski zakoni o tenderima ne bi odnosili na investitore iz ove zemlje.
Crnogorska Vlada se takođe obavezala da će pripremiti plansku dokumentaciju u skladu sa željama investitora.
Na sebe će preuzeti i troškove eksproprijacije zemljišta i izgradnje infrastrukture za odabrane projekte. Ministarstvo finansija nema procjenu koliko bi to moglo da košta:
"U ovom trenutku nije moguće uraditi procjenu fiskalnog uticaja, jer nije poznata lokacija i ona će biti određena samim ugovorom (sa investitorom)".
Kako navode, dodatna izdvajanja za primjenu sporazuma nisu planirana ovogdišnjim budžetom, ni Fiskalnom strategijom za period 2024 - 2027.
Procjena premijera je da bi troškovi infrastrukture u Ulcinju, u koji je Muhamet Alabar zainteresovan da investira i do 35 milijardi eura, koštali oko 20 milijardi.
Ovogodišnji budžet Crne Gore projektovan je na pet puta manji iznos - četiri milijarde eura.
Alabar: Volim Crnu Goru
Premijer Milojko Spajić je sa biznis foruma ESG Adria Samit u Tivtu 10. aprila poručio da se svijet brzo kreće.
Rekao je da zakup od 90 godina - na koliko arapski investitori žele da zakupe Ulcinjsku plažu - "nije previše".
Namjeri investitora da na 20 hiljada kvadrata ulcinjske plaže i njenog zaleđa gradi turistički mega projekat protivi se lokalna vlast, dio stanovništva i dio opozicije.
"Mi smo otvoreni za sve koji žele da sarađuju sa Crnom Gorom", rekao je Spajić.
Samitu je prisustvovao i potencijalni investitor Mohamed Alabar, vlasnik Eagle Hills-a, koji je govorio o projektima u regionu:
"U Hrvatskoj trenutno posjedujemo 23 hotela koje adaptiramo, dok u Draču (Albanija) razvijamo projekat marine".
Njegova firma učestvovala je i u gradnji 'Beograda na vodi' u glavnom gradu Srbije.
Alabar je rekao da na svaka dva-tri stana izgrade jedan socijalni i daju ga lokalnim vlastima da ga podijele.
"Zarađujemo, ali i dijelimo", rekao je.
Nije eksplicitno pomenuo veliku Veliku plažu u Ulcinju ali je rekao da "plaže tretiraju kao niko drugi u svijetu".
"Volim Crnu Goru. Ako jednog dana budemo imali projekte ovdje, to će mi biti velika čast", poručio je Alabar.
Mada su se Emirati obavezali da će garantovati za investitore, sporazumom ova bliskoistočna zemlja ne snosi bilo kakvu odgovornost u slučaju nastalih problema.
"UAE neće biti predmet bilo kakvih mehanizama za rješavanje sporova predviđenih ugovorima, programima i sporazumima zakijučenim između entiteta (investitora) i Vlade Crne Gore", navodi se u sporazumu.
Zbog nedoumica se traži i mišljenje EU
Sporazum u formi zakona treba da se verifikuje u Skupštini Crne Gore po hitnom postupku.
Sjednica nije zakazana, ali se očekuje da bude krajem sljedeće sedmice.
Osim iz Pokret Evropa sad premijera Spajića, sporazum će podržati i Bošnjačka stranka šefa diplomatije Ervina Ibrahimovića i prosrpska Socijalistička narodna partija ministra poljoprivrede Vladimira Jokovića.
Druge partije - vlasti i opozicije - poručile su da će se naknadno odrediti prema sporazumu.
Poslanik proruskog Demokratskog fronta Milan Knežević zatražio je od komesarke za proširenje Marte Kos zvanično mišljenje Evropske komisije o sporazumu sa UAE, rekavši da imaju nedoumice da li je u koliziji sa evrpskim putem Crne Gore.
Iz Delegacije EU su ranije za Radio Slobodna Evropa kazali da je prirodno da Crna Gora razvija odnose sa zemljama izvan EU, naglasivši da treba da se pridržava domaćih i evropskih propisa, uključujući i zakon o javnim nabavkama.
Nevladina organizacija MANS, koja se bavi borbom proiv korupcije, zatražila je od Skupštine da odbije Vladinu inicijativu da se sporazum usvoji po hitnom postupku.
Ukazali su i na potrebu transparentne javne rasprave o sporazumu.
"On omogućava dodjelu državne imovine i infrastrukture bez primjene zakona o javnim nabavkama i tenderima. Investitori iz UAE izuzimaju se iz nadležnosti domaćih sudova, a primjena ključnih zakona Crne Gore se suspenduje", upozorio je MANS.
Ukazali su i na visok rizik koji ovakav sporazum nosi za pranje novca, jer podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registrovanih u Emiratima nisu javno dostupni.
Na taj način, dodaju iz MANS-a, Vlada ne bi imala mehanizme da provjeri ko su stvarni vlasnici firmi iz Emirata a koje bi u Crnoj Gori mogle da kupuju državno zemljište bez tendera.
Slična su upozorenja i predsjednika države Milatovića, koji je ocijenio da je sporazum u suprotnosti sa crnogorskim Ustavom u dijelu koji se tiče nediskrimincije i ekološke održivosti.
On je saglasan i sa zahtjevom da se EU prije crnogorskih poslanika izjasni o sporazumu.
Smatra ga problematičnim u dijelu usaglašenost sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, što su iz Ministratsva evropskih poslova negirali.
Crna Gora je najozbiljniji kandidat za članstvo u EU.
I Đukanović podržava saradnju sa Emiratima
"Nemam zamjerku na namjeru premijera Spajića da učvršćuje i razvija odnose Crne Gore i UAE, koji su odavno uspostavljeni na prijateljskoj osnovi", naveo je bivši predsjednik i premijer Milo Đukanović.
On je to naveo u prepisci sa Spajićem koja se ticala crnogorskog prisustva na sahrani sina osnivača Emirata 2022.
Vlada njegove Demokratske partije socijalista je 2011. godine potpisala prvi sporazum o saradnji sa Emiratima, čiju vladarsku porodicu Al Nahyan Đukanović naziva svojim prijateljima.
DPS, na čijem je čelu decenijama bio Đukanović, danas je najjača opoziciona partija u crnogorskom parlamentu.