Premijer Zdravko Krivokapić i predstavnici partija parlamentarne većine u Skupštini Crne Gore nisu postigli dogovor o rekonstrukciji Vlade na sastanku održanom 6. oktobra.
O modelu izlaska iz političke i parlamentarne krize, kao i rekonstrukciji aktuelne Vlade Crne Gore, sa premijerom su razgovarali lideri partija tri vladajuće koalicije predvođene prosrpskim Demokratskim frontom (DF), Demokratama i Građanskim pokretom URA, a koje čine ukupno jedanaest političkih partija.
Tokom sastanka su se iskristalisala dva koncepta rekonstrukcije Vlade, politički i ekspertski.
URA protiv svih
Za rekonstrukciju Vlade, koju bi ubuduće činili političari, bili su svi politički subjekti osim URA-e čiji se predstavnik Miloš Konatar založio za ekspertski koncept.
“Jedan je pristup kolega i ono što je politički sporazum i drugi stav URA-e koji je jasan, da je rekonstrukcija moguća u sladu sa ekspertskim modelom. Vlada mora ostati ekspertska i nestranačka”, rekao je Konatar pojašnjavajući da bilo kakav prijedlog za rekonstrukciju mora poći od analize rada Vlade.
“Moramo da vidimo koji ministri su ostvarili rezultate a koji nisu i da se na osnovu toga izjasnimo”, dodao je Konatar.
Građanski pokret URA čine četiri poslanika od ukupno 41. u vladajućoj većini od kojih je jedan predstavnik organizacije CIVIS, koji je po ovom pitanju bio na strani parlamentarne većine.
URA se od posljednjih parlamentarnih izbora zalagala za formiranje ekspertske Vlade, koja će sprovesti neophodne reforme u crnogorskom društvu.
Aktuelna Vlada premijera Zdravka Krivokapića, formirana od eksperata, dobila podršku stranaka parlamentarne većine 4. decembra prošle godine. Evropska unija i Sjedinjene Američke Države tada su snažno podržali takav koncept Vlade.
DF za političku Vladu
Najjači politički savez parlamentarne većine, prosrpski DF, od početka je bio nezadovoljan ovim konceptom smatrajući da su njihovi politički predstavnici morali biti u Vladi. Zbog toga su inicirali i zahtjev za rekonstrukcijom.
Lideri DF-a Andrija Mandić i Milan Knežević su nakon sastanka sa premijerom saopštili da dogovor o rekonstrukciji Vlade nije postignut, odnosno da je funkcionerima URA-e nije prihvatljiv prijedlog ostalih partnera u vladajućoj većini.
“Nijesmo uspjeli da postignemo konkretan dogovor. Tri poslanika građanskog pokreta URA su zastupali drugačiji stav”, rekao je Mandić najavljujući mogućnost vanrednih izbora.
“Ako ne nađemo rješenje tu je narod koji će dati posljednji sud”, naveo je Mandić.
Knežević je rekao da se “u ovom trenutku ne vidi izlaz”.
DF je do sada iznosio najoštrije kritike na račun Krivokapićeve Vlade, izražavajući nezadovoljstvo dosadašnjim odnosom Vlade u borbi protiv korupcije, ekonomskom politikom, kao i izostankom potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom i nezadovoljstvo zbog nerealizovanog popisa stanovništva.
DF je bio saopštio da će inicirati obaranje Krivokapićeve Vlade ukoliko Zakon o popisu stanovništva ne bude usvojen u Skupštini do kraja septembra.
Branko Radulović iz Pokreta za promjene se založio da najveću odgovornost u Vladi ponese ona politička struktura koja je osvojila najviše glasova.
Kako je novinarima saopštio predsjednik proruske Prave Crne Gore Marko Milačić, dogovoreno je da do 8. oktobra političke partije daju svoja mišljenja i sugestije na prijedlog premijera, a da do 10. oktobra bude formiran zajednički stav o rekonstrukciji Vlade.
Ostale stranke se nadaju dogovoru
I Srđan Pavićević iz organizacije CIVIS, koja je nastupala na izborima zajedno sa URA-om rekao je da se bije bitka da li će buduća izvršna vlast biti Vlada eksperata ili političara.
Generalni sekretar Demokrata, koji su do skoro podržavali ekspertski koncept Vlade, Boris Bogdanović, kazao da vjeruje da će “kolege shvatiti da ovo nije borba za funkcije, nego za razrješenje krize izvršne vlasti".
U građanskom pokretu URA smatraju da i ukoliko se ne postigne dogovor aktuelna Vlada treba da nastavi da finkcioniše do momenta dok joj se ne izglasa nepovjerenje”, kazao je Miloš Konatar.
On je naglasio da je URA do sada radila sve u cilju da Vlada funkcioniše bolje.
“Mi nijesmo izašli sa prijedlogom. Mi nikog ne ucjenjujemo. Neko je nešto predložio mi smo rekli da ne prihvatamo taj prijedlog. Ne može se zvati ucjenom ako nijesmo saglasni sa nekim prijedlogom”, poručio je Konatar.
Kako su novinarima prenijeli predstavnici političkih partija vladajuće većine, premijer Krivokapić je na sastanku saopštio svoje viđenje rekonstrukcije Vlade, prema kojem bi u Vladi bilo 16 ministarstava umjesto dosadašnjih 12 i tri potpredsjednika Vlade.
Premijer je ranije rekao da je otvoren za svaki model rekonstrukcije o kojem bi se dogovorio 41 poslanik parlamentarne većine.
Opozicione partije predvođene Demokratskom partijom socijalista Mila Đukanovića smatraju da je aktuelnu političku krizu moguće riješiti jedino formiranjem prelazne Vlade, koja bi pripremila nove parlamentarne izbore.