Dostupni linkovi

COVID-19 ne jenjava u Srbiji


Glasanje u vreme pandemije. Biračko mesto u Beogradu tokom opštih izbora održanih u nedelju, 21. juna 2020.
Glasanje u vreme pandemije. Biračko mesto u Beogradu tokom opštih izbora održanih u nedelju, 21. juna 2020.

Broj novoinficiranih virusom korona u Srbiji je drugi dan zaredom trocifren. Prema podacima Ministarstva zdravlja, 24. juna su potvrđena 143 nova slučaja. Nadležni kažu da je najteža situacija u Beogradu, Vranju i Novom Pazaru, dok se u Kragujevcu razmatra uvođenje vanredne situacije zbog rasta broja obolelih.

Kliničko-bolnički centar "Bežanijska kosa", koji je odlukom Kriznog štaba za borbu protiv virusa korona pretvoren u covid bolnicu, već je primio 107 pacijenata.

Direktorka ove ustanove Marija Zdravković izjavila je 24. juna za Radio-televiziju Srbije (RTS) da je slobodno još dve trećine kapaciteta, a da je većina pacijenata sa teškom i srednje teškom kliničkom slikom. Prema njenim rečima, najteži slučajevi su upućeni iz Novog Pazara, a primljeni su i pacijenti iz Užica.

Upravo je Novi Pazar još jedno od otvorenih žarišta virusa korona u Srbiji. Prema podacima tamošnjeg Zavoda za javno zdravlje, u ovom gradu je prisustvo korona virusa u sredu potvrđeno kod još 30 osoba, a ukupno je inficirano 339 ljudi.

Miodrag Ćešić, stanovnik Novog Pazara, kaže da se pridržava zdravstvenih mera.

"Neko se pridržava manje, neko više. Što se mene tiče, ja se pridržavam. Plašim se, nije ovo za igranje", kaže Češić.

Da je situacija u Novom Pazaru ozbiljna, izjavila je predsednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV), Jasmina Curić, koja je 24. juna zatražila pomoć od turskog predsednika, Redžepa Tajipa Erdogana.

"Uvaženi predsjedniče Erdoan, imajući u vidu Vašu želju i težnju da pomognete svima kojima je pomoć potrebna, nalazim slobode da Vam se obratim još jednom i zamolim za hitnu pomoć Sandžaku koja je u ovom trenutku najpotrebnija u medicinskom osoblju", navodi se u pismu predsednice NNV.

U njemu se ocenjuje da je situacija u Novom Pazaru i Tutinu "posljednjih deset dana postala jako ozbiljna".

Kako se objašnjava, u novopazarskoj bolnici obolelo je dvadeset lekara i više od četrdeset medicinskih tehničara i pomoćnog osoblja.

Masovne proslave kao žarišta

Epidemiološka situacija u Kragujevcu je nestabilna i u poslednjih desetak dana se beleži porast broja obolelih, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Predrag Delić, epidiemiolog i pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje u tom gradu u centralnoj Srbiji. Prema njegovim rečima, do sada je na tom području registrovano 136 pozitivnih pacijenata.

"Prema našim saznanjima, žarišta su mesta masovnog okupljanja. Mi smo do sada imali te velike proslave osamnaestih rođendana, svadbi i slično. Za sad su nam to žarišta sa kojih dolaze pozitivni pacijenti", kaže Delić.

Potraga za neotkrivenim: Ispitivanje antitijela u cilju šire slike o pandemiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Prema njegovim rečima, nadležni prate situaciju iz dana u dan i sve kontakte sa pozitivnim osobama drže pod kontrolom. Delić dodaje da se na lokalnom nivou razmatra uvođenje određenih mera, a da će, kada one budu sublimisane, javnost o tome obavestiti kragujevački gradonačelnik Radomir Nikolić.

Nikolić je 24. juna izjavio da će lokalni Krizni štab narednih dana odlučiti da li će biti proglašena vanredna situacija, ukoliko se trend porasta broja obolelih nastavi.

'Predizborne aktivnosti umrtvile Krizni štab'

Podsetimo, Krizni štab za borbu protiv COVID-19 je zbog konstantnog povećanja broja obolelih u Srbiji, na sednici 23. juna propisao obavezno korišćenje zaštitnih maski u gradskom i međugradskom prevozu.

BLOG UŽIVO O KORONA VIRUSU

Takođe, građanima je preporučeno da u zatvorenim prostorima nose maske, sa posebnim akcentom na njihovo korišćenje u poštama, bankama, prodavnicama, tržnim centrima i javnim institucijama.

"Otkad je ukinuto vanredno stanje da bi se krenulo sa predizbornim aktivnostima, onda je stala i aktivnost Kriznog štaba. Odjednom su ukinute sve mere zabrane i ograničenja", kaže za RSE epidemiolog Zoran Radovanović, odgovarajući na pitanje kako je došlo do otvaranja novih žarišta u Srbiji.

Kako je krenulo popuštanje mera?

Popuštanje zdravstvenih mera u Srbiji počelo je i pre zvaničnog ukidanja vanrednog stanja 6. maja. Građani su od 27. aprila mogli da koriste usluge frizerskih i kozmetičkih salona, otvorenih pijaca i teretana.

Petog juna Krizni štab je ukunuo zabranu okupljanja na otvorenom prostoru, ali su i pre toga 11. maja održani protestni skupovi tokom štrajka glađu poslanika Dveri i vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) ispred Narodne skupštine u Beogradu.

Pristalice vlasti i opoziciije ispred Skupštine Srbije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Predizborna kampanja za opšte izbore koji su održani 21. juna, krenula je početkom maja, pa su pojedine stranke organizovale i mitinge. Naprednjaci su se odlučili da fokus stave na onlajn kampanju, ali su u izbornoj noći pobedu proslavili u zatvorenom prostoru, bez mera fizičke distance i zaštitnih maski.

Muamera Baštanin, stanovnica Novog Pazara, kaže da zaštitnu masku i rukavice ne nosi samo kad je kod kuće, a da su za pogoršanje zdravstvene situacije u zemlji odgovorni i političari i građani.

"Ja sam pre svega ogorčena na sve naše političare. Da su nas toliko voleli i brinuli o nama kao što su pričali, ne bi dozvolili onolika okupljanja, nego bi sve bilo onlajn. A i ljudi su ovde mnogo nemarni. Devedeset posto njih kao ne veruje u koronu. Ja sam zgrožena", kaže Muamera.

Slavlje naprednjaka bez mera zaštite
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Prvog juna u Srbiji je registrovano 18 novih slučajeva infekcije. Nešto više od dve sedmice kasnije, 17. juna, zabeleženo je 96 slučajeva.

Zoran Radovanović smatra da su mere morale da budu uvedene mnogo ranije, ali da do toga nije došlo zbog opštih izbora 21. juna.

"E, sad im je nezgodno da odmah posle izbora krenu sa opštijim merama, jer bi bilo jasno u kojoj meri su izdali struku. Pa će sad ovako da polako pojačavaju te mere", smatra sagovornik RSE.

Kako se broje zaraženi i preminuli?

U nedelji u kojoj je deo javnosti, nakon pisanja istaživačkih medija, doveo u sumnju zvanične rezultate Ministarstva zdravlja o broju obolelih i umrlih, portal 021 objavio je da Institut za javno zdravlje Vojvodine i dalje odbija da tom novosadskom mediju dostavi podatke o zaraženima virusom korona u Novom Sadu i Vojvodini.

Novinarima portala 021 je u Institutu za javno zdravlje Vojvodine odgovoreno da treba da se obrate Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, gde su im, pak, rekli da davanje podataka o zaraženima nije njihova obaveza, već Instituta.

"Pri ponovnom obraćanju Institutu dobili smo odgovor da direktor Vladimir Petrović do sredine jula neće biti dostupan zbog obaveza i godišnjeg odmora", piše 021.

Prethodno je Balkanska istraživačka mreža (BIRN) objavila ove sedmice da su u Srbiji od 19. marta do 1. juna od virusa korona umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period.

Prema saznanju BIRN-a, na osnovu uvida u podatke koji su deo zvaničnog državnog informacionog sistema Covid19, broj zaraženih se prošle nedelje kretao između 300 i 340 dnevno, što daleko nadmašuje zvanične podatke.

BIRN takođe nije mogao da dobije komentar ni u jednoj od institucija koje su zadužene za ovo pitanje. Članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević je za magazin "Nedeljnik" rekla da "postoji medicinska dokumentacija za svakog pojedinačnog pacijenta šta je bio direktni, a šta neposredni uzrok smrti".

"Tu razlikujemo i direktni uzrok smrti, neposredni uzrok smrti i različite faktore koji su posredovali i reč je ustaljenoj metodologiji Svetske zdravstvene organizacije koju mi pratimo", objasnila je Kisić Tepavčević.

Član Kriznog štaba Branislav Tiodorović izjavio jeza N1 da ne zna da li je bilo zataškavanja broja žrtava od koronavirusa, te dodao da insistira da pisanje BIRN-a "mora da se raščisti".

Za epidemiologa Zorana Radovanovića je jasno da su nadležni pokušali da manipulišu brojevima.

"Kada je reč o klasifikaciji preminulih, Svetska zdravstvena organizacija je dala preporuke, ali tu postoji 'siva zona'. Što se tiče obolelih, tu je jasno da su krili i lagali. To prećutno priznaje i Darija Kisić Tepavavčević koja se vezala samo za broj umrlih", kaže Radovanović.

Građani bi se, naglašava Radovanović, ponašali opreznije da su znali prave informacije.

RSE je pokušao da dobije izjave od članova Kriznog štaba Branislava Tiodorovića i Predraga Kona, ali oni nisu odgovarali na poruke.

Stadioni i dalje rade

U međuvremenu, za 24. jun uveče u Nišu je zakazano finale fudbalskog kupa Srbije između Partizana i Vojvodine. Utakmicu je član Kriznog štaba Branislav Tiodorović označio kao potencijalni zdravstvei rizik, ali nema naznaka da će biti otkazana ili da će meč biti igran bez publike.

Utakmica je se igra tačno dve sedmice nakon fudbalskog derbija između Partizana i Crvene zvezde u Beogradu koju je na stadionu pratilo oko 16.000 navijača, što je bio jedini takav sportski događaj u Evropi u jeku pandemije.

U danima nakon utakmice, saopšteno je da su petorica igrača Crvene zvezde pozitivni na COVID-19, baš kao i jedan od sudija koji je sudio na derbiju, kao i nekadašnji igrač crveno-belih Vujadin Savić koji je prisustvovao meču odigranom 10. juna na stadionu Partizana.

*Na tekstu sarađivali Amela Bajrović i Branko Vučković.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG