Dostupni linkovi

Pokušaj getoiziranja Cetinja od pokreta Evropa sad


Ulaz u Cetinje, prijestonicu Crne Gore, septembar 2021.
Ulaz u Cetinje, prijestonicu Crne Gore, septembar 2021.

Iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici je potvrđeno Radiju Slobodna Evropa (RSE) da je protiv člana predsjedništva pokreta Evropa sad Andreja Milovića podneseno više krivičnih prijava građana zbog izjave da će izvršiti "dekontaminaciju Cetinja".

Milović je taj izraz upotrijebio govoreći o mogućem ometanju ceremonije inauguracije na Cetinju, lidera njegove stranke i novoizabranog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.

"Moj stav je da Milatović treba da se inauguriše na Cetinju i nema te grupe, veće ili manje, koja smije da utiče na istorijske procese, a to je da će ona prava Crna Gora da se vrati na Cetinju i da ćemo mi uskoro izvršiti dekontaminaciju Cetinja koje je za vrijeme 30-godišnje vladavine DPS-a apsolutno kontaminirano podjelama, mržnjom razdorom... ", rekao je Milović u intervjuu za dnevnik Dan.

Na Cetinju se tradicionalno inauguršu predsjednici Crne Gore.

U martu ove godine, tokom predsjedničke kampanje, Jakovu Milatoviću grupa građana Cetinja je pokušala da omete promotivni skup.

Dosadašnji predsjednici su bili iz Demokratske partije socijalista (DPS) koju je avgusta 2020. godine smijenile s vlasti tri koalicije na čelu sa proruskim Demokratskim frontom (DF), Demokratama i Urom.

Milatović je pobijedio na predsjedničkim izborima zahvaljujući, između ostalog, podršci tih partija.

Ovo je pokušaj građenja narativa da je Cetinje navodno bastion takozvanog crnogorskog nacionalizma
Analitičar Marko Savić

Predavač na Fakultetu političkih nauka Marko Savić za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je izjava Milovića nastavak pokušaja dijela političkih partija da od Cetinja naprave geto.

"Ovo je pokušaj građenja narativa da je Cetinje navodno bastion takozvanog crnogorskog nacionalizma. Izjava je neprimjerena naročito za nekoga ko obavlja javni posao, jer mora da postoji odgovornost za izrečeno", kaže Savić.

Od početka devedesetih, građani Cetinja su pružali otpor prosrpskoj nacionalističkoj ideologiji, protivili su se agresiji vojske tadašnje Jugoslavije i crnogorskih rezervista na Dubrovnik, a danas kontinuirano protestuju protiv ruske agresije na Ukrajinu.

Evropa sad u usponu

Pokret Evropa sad su osnovali Milojko Spajić i Jakov Milatović, pošto je oborena Vlada Zdravka Krivokapića u februaru prošle godine, u kojoj su oni bili ministri zaduženi za finansije i ekonomiju. Oba lidera kao i vrh stranke bliski su Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Ime pokretu dali su po ekonomskom programu vlade, koji su pokrenuli dok su bili ministri, a kojim su značajno povećali plate ukidajući doprinose za zdravstvo.

Taj potez donio im je veliku popularnost zbog čega su pobijedili na podgoričkim i predsjedničkim izborima.

Oni su vanparlamentarna stranka, a na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za 11. jun, prema svim istraživanjima osvojiće značajan broj poslaničkih mandata.

Reakcije iz vlasti, opozicije i NVO sektora

Na izjavu Milovića o dekontaminaciji Cetinja uslijedile su brojne reakcije partija, nevladinog sektora, udruženja pisaca, građana...

Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković je izjavu ocijenio neprihvatljivom.

"Da vidimo kako izgleda prijetnja dekontaminacijom ovog 'evropskog' političara iz 'Evrope sad'. Kontaminaciju vašim suzavcem su oprale cetinjske kiše, ali neke obraze zbog činjenja i izjava ne mogu oprati ni sve crnogorske rijeke", naveo je Đurašković.

Sa barikada na Belvederu, Cetinje 5. septembar 2021.
Sa barikada na Belvederu, Cetinje 5. septembar 2021.

On je aludirao na intervenciju policije od 5. septembra 2021. prema građanima Cetinja koji su protestovali zbog ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija u Cetinjskom manastiru.

Na grad su tada bačene ogromne količine suzavca.

Milatović i je tada bio ministar u Vladi koja je donijela odluku o upotrebi sile.

Iz opozicionog cetinjskog DPS-a Milovićeva izjava nazvana fašističkom, a generalni sekretar stranke Aleksandar Bogdanović je konstatovao da su prijetnje i govor mržnje postali svakodnevnica:

"Pametniji je Milović i kad se po okruženju pojavljuje kako bi dotrčao da dočeka Putina, nego kad počne da govori bilo što o Crnoj Gori", naveo je Bogdanović.

Naime, na društvenim mrežama je objavljen snimak Andreja Milovića iz Beograda prilikom vojne parade 2014. godine i posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Srbiji.

"Andreju Miloviću, njegovom šefu Jakovu Milatoviću, kao i svim onima koji misle da Cetinje mogu 'dekontaminirati' i očistiti od patriotizma i ljubavi prema Crnoj Gori poručujemo samo jedno - grdno ste se prevarili", objavile su Socijaldemokrate.

Cetinjani o inauguraciji Jakova Milatovića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Izjavu Andreja Milovića osudio je NVO Centar za monitoring iz koga je upozoreno da se ovakvim izjavama dodatno polarizuje i radikalizuje crnogorsko društvo.

Maja Raičević iz Centra za ženska prava je ocijenila da sama riječ dekontaminacija nije sporna, ali jeste što je data u kontekstu jednog i to određenog grada:

"Ne zvuči miroljubivo, zvuči kao prinuda. Da je rekao radićemo na dekontaminaciji od nacionalizma, ne samo Cetinja, nego i Berana i čitavog crnogorskog društva, to bi već bilo nešto drugo."

Od vladajuće većine reagovao je samo cetinjski ogranak pokreta URA, pozivom Miloviću da se izvini građanima Cetinja:

"Osuđujemo neprimjerenu izjavu Milovića koji je uvrijedio sve građane Cetinja i grad stavio u izuzetno negativan kontekst."

I bivša ministarka evropskih poslova Jovana Marović zatražila je da se Milović izvini:

"Da li vi uopšte znate šta znači dekontaminacija?"

'Izvučeno iz konteksta'

Svog partijskog kolegu, Milovića, upozorio je i novi predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, rekavši da je na političkim akterima dodatna odgovornost da "izbjegavaju nesmotrene izjave, koje nedobronamjerno mogu biti istrgnute iz konteksta".

Naime Milović je, pravdajući se, rekao da je njegova izjava "izvučena iz konteksta", te da mu politički protivnici "crtaju metu".

Politički analitičar Marko Savić nije siguran koliki je autoritet Milatovića da apelima utiče na funkcionere svoje partije. Uz to kaže da su naknadna pojašnjenja izrečenih izjava besmislena:

"Kad obavljate javni posao potrebna je odgovornost za sve što se kaže i za način na koji se kaže. Jer kad se uđe u pojašnjenja onoga što ste govorili i što ste mislili, sve gubi smisao."

Ideologija bez ideologije

Razlike u stavovima partijskih funkiconera Evrope sad vidljivi su u odnosu na više važnih pitanja.

Prvo uočljivije mimoilaženje bilo je, kada je predsjednik stranke Milojko Spajić pokušao da sakrije da pored crnogorskog posjeduje i srbijansko državljanstvo, uoči predsjedničkih izbora, a što je u Crnoj Gori protivzakonito.

Nakon što je to otkriveno Spajić je diskvalifkovan kao kandidat za predsjednika, a Milatović se kandidovao i pobijedio.

Tada je napisao da bi Spajić trebalo da se izvini građanima zbog toga što ni on ni Pokret "nisu pokazali dovoljnu dozu odgovornosti".

Različito i o Otvorenom Balkanu

Razlike u vrhu stranke su vidljive i oko po pitanju regionalne inicijative Otvoreni Balkan.

Dok Jakov Milatović eksplicitno podržava ulazak Crne Gore tvrdeći da je bolje "Otvoreni nego zatvoreni Balkan" Spajić je rezervisan i smatra da fokus treba da budu evropske integracije.

"Otvoreni Balkan" pokrenuli su 2019. predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Albanije Edi Rama i tadašnji premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev, u cilju unaprjeđenja slobode kretanja roba i ljudi. Kosovo, Bosna i Hercegovina i Crna Gora odbile su da joj pristupe.

Spajić i Milatović različito razmišljaju i o koalicijama Evrope sad u susret parlamentarnim izborima. Spajić se zalaže za postizborne koalicije, dok je Milatović za predizborne:

"Preferiram predizbornu koalicionu saradnju baziranu na programskim bliskostima."

Vlast u Podgorici Evropa sad je formirala sa proruskim DF, Demokratama i Pokretom Ura.

Ta partija pokušava da zauzme jedan imaginarni prostor 'ideologija bez ideologije'
Marko Savić o političkom pozicioniranju pokreta Evropa sad

I o ekonomiji, dva lidera Evropa sad imaju različita viđenja.

Spajić je nedavno rekao da će prije ljeta biti potrebno da se Crna Gora zaduži, a da u suprotnom državi prijeti bankrot. Sa druge strane Milatović ne smatra da Crnoj Gori prijeti dužnička kriza.

Komentarišući razlike u Pokretu Evropa sad, Savić kaže da je uzrok u političkom pozicioniranju koje ide u više pravaca, kako bi se osvojili glasovi svih strana na političkoj sceni Crne Gore.

"Ta partija pokušava da zauzme jedan imaginarni prostor 'ideologija bez ideologije'. U takvom načinu funkiconisanja moguće je da imate istupe funkcionera koji ne korespondiraju sa programskim načelima partije", kaže Savić.

Ocjenjuje da su razlike u stavovima fukcionera i posljedica prijema u stranku političkih prebjega sa raznih strana.

"U partiji nejake infrastrukture, imate ljude koji su došli sa različitih strana političkog spektra. Ne iz ubjeđenja, nego podstaknuti time da će kroz učešće u tom subjektu brže ostvariti svoje partikularne interese", navodi Savić dodajući da to može biti pogubno za funkcionisanje Pokreta.

On ne spori i mogućnost da se Pokret Evropa sad razlikuje od dosadašnnjih partijskih nomenklatura koje su nastupale jednoglasno. Kako kaže, moguće je da u Pokretu postoji živa dinamika demokratskog nadgornjavanja.

Glavno političko geslo tokom kampanje Jakova Milatovića bilo je, da želi da pomiri podijeljenu Crnu Goru i da bude predsjednik svih građana.

XS
SM
MD
LG