Dostupni linkovi

Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.
Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.

Na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici ukopano još 30 žrtava

  • U Srebrenici je 11. jula obilježena 28. godišnjica genocida koji je u tom gradu, na istoku BiH, počinila Vojska Republike Srpske (VRS)
  • U Memorijalnom centru u Potočarima održana je komemoracija, nakon čega je klanjana dženaza te ukopano 30 žrtava, među kojima su četiri maloljetnika
  • Nekompletni posmrtni ostaci žrtava pronađeni su u nekoliko grobnica koje su pripadnici VRS-a više puta prekopavali i prebacivali kako bi prikrili tragove zločina
  • Prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno je oko 8.000 Bošnjaka
  • Nakon dženaze 11. jula, u Memorijalnom centru Potočari bit će ukopana ukupno 6.751 žrtva, a za oko 1.000 ubijenih se još traga
  • Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora
10:19 11.7.2023.

Za genocid do sada osuđeno oko 50 osoba

Genocid na području Srebrenice, koja je bila zaštićena zona Ujeinjenih nacija, potvrđen je pravomoćnim presudama međunarodnih sudova, kao i pravosudnih institucija u regionu. Presudama je činjenično, temeljeno na relevantnim materijalnim dokazima, svjedočenjima i vještačenjima, verificiran najteži zločin i jedini genocid počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

Za genocid i zločine u Srebenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. Zločini su pred Haškim sudom, ali i domaćim sudovima okarakterisani kao genocid, i to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Zbog genocida, na doživotnu kaznu na istom sudu je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Osim njih, osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik bezbjednosti Drinskog korpusa VRS-a.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je 2004. donio prvu pravosnažnu presudu za genocid u Evropi, u slučaju generala VRS Radislava Krstića.

10:27 11.7.2023.

'11. juli najtužniji dan u godini', izjavila sarajevska gradonačelnica

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić izjavila je da je 11. juli najtužniji dan u godini.

"To je bolna rana. Dan kada obilježavamo godišnjicu genocida nad Bošnjacima u Srebrenici", objavila je Karić na Twitteru, ističući da je u sarajevskoj Vijećnici organizirano desetosatno čitanje imena ubijenih u genocidu.

10:30 11.7.2023.

Fajon poručila da je neprihvatljivo negiranje genocida

Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon poručila je da je 11. juli dan kada se "posebno sjećamo strašnih zločina koji su se dogodili u Srebrenici".

"Poruka ovog dana nije samo u znak sjećanja na žrtve, već i u podsjećanju da je negiranje i relativiziranje ovih tragičnih događaja neprihvatljivo", objavila je Fajon na Twitteru.

10:50 11.7.2023.

Preživjeli genocida moraju imati osjećaj da su zaštićeni, poručio Schmidt

Visoki predstavnik Christian Schmidt prisustvuje 11. jula obilježavanju 28. godišnjice genocida u Srebrenici.

Schmidt je novinarima kazao da se mora raditi na tome kako bi oni koji su preživjeli genocid stekli svoja prava i osjećaj da su zaštićeni.

Također, je rekao da ima konkretne mjere za počinioce, ali i žrtve genocida.

Visoki predstavnik Christian Schmidt u Memorijalnom centru u Potočarima
Visoki predstavnik Christian Schmidt u Memorijalnom centru u Potočarima

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG