Dostupni linkovi

Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.
Molitva na mezaru žrtava u Memorijalnom centru Potočari, 11. jula 2023.

Na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici ukopano još 30 žrtava

  • U Srebrenici je 11. jula obilježena 28. godišnjica genocida koji je u tom gradu, na istoku BiH, počinila Vojska Republike Srpske (VRS)
  • U Memorijalnom centru u Potočarima održana je komemoracija, nakon čega je klanjana dženaza te ukopano 30 žrtava, među kojima su četiri maloljetnika
  • Nekompletni posmrtni ostaci žrtava pronađeni su u nekoliko grobnica koje su pripadnici VRS-a više puta prekopavali i prebacivali kako bi prikrili tragove zločina
  • Prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine ubijeno je oko 8.000 Bošnjaka
  • Nakon dženaze 11. jula, u Memorijalnom centru Potočari bit će ukopana ukupno 6.751 žrtva, a za oko 1.000 ubijenih se još traga
  • Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora
14:59 11.7.2023.

Schmidt obišao mjesta stradanja Bošnjaka u Kravici i Novoj Kasabi

Nakon komemoracije u Potočarima, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obišao je 11.jula mjesta masovnih ubistava Bošnjaka u Kravici i Novoj Kasabi u julu 1995. godine.

Odajući počast žrtvama, visoki predstavnik je ponovo pozvao na zajedničke napore kako bi nove generacije mogle živjeti bez straha od nasilja, objavio je Ured visokog predstavnika na Twitteru.

14:33 11.7.2023.

U Dubrovniku mimohod sjećanja na srebrenički genocid

U povodu 28. godišnjice srebreničkog genocida, na dubrovačkom Stradunu u utorak je održan mimohod sjećanja, nakon čega su uz molitvu u spomen žrtvama bačeni ljiljani u more u starom gradskom portu.

Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Dubrovačko-neretvanske županije Orhan Zubčević podsjetio je kako je u presudama Haškog suda jasno naznačeno da se u Srebrenici dogodio genocid, što je potvrđeno i dugotrajnim zatvorskim kaznama ratnim zločincima

"Međunarodna zajednica je 1995. godine mogla spriječiti genocid, s obzirom da je Srebrenica bila zaštićena zona pod upravom međunarodne zajednice. Posebno ističem Yasushija Akashija, tadašnjeg tajnika UN-a koji ništa nije poduzeo, a mogao je spriječiti genocid", rekao je Zubčević.

Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Dubrovnika Esad Čustović izjavio je kako se mimohodom šalje poruka svjetskoj javnosti da se genocid ne smije zaboraviti ni ponoviti.

"Imamo brutalnu agresiju Rusije nad Ukrajinom s elementima genocida, a svjetski moćnici nisu izvukli nikakve pouke iz genocida u Srebrenici i istočnoj Bosni. Imamo negiranje i divljačko psovanje genocida, što međunarodna zajednica tek verbalno osuđuje, a ništa ne poduzima. Ako ne budu reagirali, možemo u BiH očekivati probleme slične onima od 1992. do 1995. godine", kaže Čustović.

14:30 11.7.2023.

Povratak u Srebrenicu nakon dženaze žrtvama genocida

Učesnici obilježavanja 28. godišnjice genocida vraćaju se 11. jula u Srebrenicu, nakon što su u Memorijalnom centru Potočari prisustvovali dženazi i ukopu 30 žrtava genocida.

Učesnici obilježavanja vraćaju se u Srebrenicu iz Memorijalnog centra u Potočarima
Učesnici obilježavanja vraćaju se u Srebrenicu iz Memorijalnog centra u Potočarima

14:02 11.7.2023.

Ukopane žrtve genocida

U Srebrenici je u utorak, 11. jula, ukopano još 30 žrtava genocida koji je Vojska Republike Srpske počinila u ovom mjestu u julu 1995. godine. Među žrtvama koje su ukopane su četiri maloljetnika.

U Potočarima su 11. jula ukopani: Esad Džanić, Bekir Musić, Sakib Garaljević, Himzo Mujić, Hasib Ibrahimović, Ređo Jahić, Rifet Tabaković, Idriz Mehinović, Mujo Esmić, Šaban Ibrić, Senid Hodžić, Semir Đozić, Sabid Ibrahimović, Mehmed Gerović, Nisad Selimović, Halil Avdić, Hasan Smajlović, Esed Klempić, Sabahudin Selimović, Husein Zukić, Elvir Salčinović, Džemail Alić, Mustafa Mekanić, Ahmedin Halilović, Zuhdija Lemeš, Hasib Mujanović, Vejsil Mujanović, Ekber Riđić, Mevlid Aljić, Nezir Muminović.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG