Autobusi iz čitave Srbije na putu ka Sremskoj Mitrovici
Satima uoči početka skupa u Sremskoj Mitrovici, na koji je građane pozvao predsednik Srbije, na autoputu Beograd – Zagreb reporteri Radija Slobodna Evropa uočili su na desetine autobusa registarskih oznaka iz čitave Srbije koji su išli u pravcu Sremske Mitrovice, na severozapadu zemlje.
Među njima su bili i autobusi Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd.
Počeo skup u Sremskoj Mitrovici
Povodom Dana državnosti Srbije 15. februara se održava i skup u Sremskoj Mitrovici "Srećemo se na Sretenje" na koji je građane pozvao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Skup je zvanično počeo u 17 časova na platou ispred Sportsko-poslovnog centra "Pinki". Skupu prisustvuju predstavnici Vlade Srbije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik bh, entiteta Republike Srpske Milorad Dodik.
Najavljeno je da se očekuje da na skupu aklamacijom bude doneta "Narodna deklaracija o Vojvodini u Srbiji" čiji tekst je objavljen 14. februara.
Vučić proteste nazvao 'najprljavijom obojenom revolucijom'
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 15. februara da će aktuelni protesti studenata koji skoro tri meseca traže odgovornost za tragediju na novosadskoj Železničkoj stanici, "ući u istoriju beščašća" kao "najprljavija obojena revolucija u istoriji čovečanstva" zbog, kako je ocenio, manipulacije decom, prenela je Beta.
"Logično je da deca kažu 'neću da idem u školu'", rekao je Vučić u izjavi novinarima tokom putovanja vozom za Sremsku Mitrovicu, na skup u organizaciji vladajuće Srpske napredne stranke, čiji je član.
Najavljeno je da će na tom skupu biti doneta "Narodna deklaracija o Vojvodini u Srbiji".
Kako su počele studentske blokade?
Prvi je u blokadu 26. novembra stupio Fakultet dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu. Do blokade je došlo zbog napada na studente i profesore FDU tokom akcije 15-minutne tišine, održane četiri dana ranije kojom su studenti tog fakulteta odavali poštu poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Njima su se ubrzo priključili studenti Filozofskog i Filološkog fakulteta u Beogradu. Danas je u blokadi više od 60 fakulteta u Srbiji.
Od kada traju studentske blokade, studenti i njihovi profesori su više puta ukazivali na ugroženu bezbednost studenata. Zabeleženo je više incidenata u više gradova Srbije kada su vozači automobilima uletali u kolone okupljenih studenata i građana tokom protesta i blokada.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos je pozvala 5. februara vlasti Srbije da istraže incidente protiv učesnika protesta.