Zašto protestuju studenti?
Nesreća u Novom Sadu pokrenula je talas protesta širom Srbije. Protekla dva meseca, proteste predvode studenti koji u blokadi drže više od 60 fakulteta u zemlji, tražeći pre svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti vlasti za nesreću. Takođe zahtevaju i procesuiranje odgovornih za napade na njih i druge građane tokom protesta i akcija odavanja počastima stradalima u padu nadstrešnice.
Zahteve studenata u blokadi podržali su njihovi profesori, prosvetni radnici, advokati, poljoprivrednici, glumci i drugi građani.
Vlast, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.
Studenti u blokadi su poručili da Vučić nije nadležan za ispunjavanje njihovih zahteva, da oni nisu ispunjeni i da nastavljaju proteste.
Poruke učesnika blokade u Kragujevcu
Studentkinja Filozofskog fakulteta u Beogradu, rodom iz Lajkovca, koja nije želela da se predstavi, u izjavi za RSE je rekla da je u Kragujevac, sa grupom studenata došla autobusom. Prenoćili su, kako kaže, u zgradi prirodno-matematičkog fakulteta, gde su ih ugostile kolege studenti.
"Doček je bio fenomenalan", rekla je ona. Istakla je da studenti ne odustaju od svojih zahteva.
"Mi smo krenuli u ovu borbu sa jednim jasnim ciljem, a to je da se naši zahtevi ispune i da institucije počnu da rade svoj posao", poručila je studentkinja.
"Ovde se osećam kao kod kuće. Sloboda je u vazduhu, svi smo veseli, svi smo srećni", podelio je svoje utiske za RSE Konstantin iz Novog Sada.
Kragujevčanin Dragan Perišić za RSE je rekao da mu je "srce puno".
"Danas dajemo podršku našoj deci, našim studentima, našoj mladosti, našoj ljubavi i budućnosti. Ovo što delimo je malo koliko su oni nas podigli i žele da žive u mnogo boljem društvu", rekao je Perišić.
Šta je simbolika skupa u Kragujevcu na Dan državnosti Srbije?
U Srbiji se 15. februara obeležava Dan državnosti. Na taj dan 1835. usvojen je prvi Ustav tadašnje Kneževine Srbije, poznat i kao Sretenjski Ustav.
Istoričari ga smatraju jednim od modernijih tog doba, koji je u sebi sadržao neke od principa demokratske vlasti.
Prava garantovana ovim ustavom bila su neprikosnovenost ličnosti, pravo na zakonito suđenje, sloboda kretanja i nastanjivanja, nepovredivost stana i pravo na izbor zanimanja.
Jedan od ciljeva donošenja Sretenjskog Ustava bio je i da se ograniči apsolutistička vlast tadašnjeg vladara Kneževine Srbije, kneza Miloša Obrenovića.
Građani Kragujevca pripremaju hranu za učesnike blokade
Kako javlja reporterka RSE, Kragujevčani su u centru grada postavili štandove, na kojima pripremaju hranu za studente i druge učesnike protesta.
Na nekim od transparenata stoji "I mi smo studenti".