Mostarska zima kad temperature u noći znaju pasti ispod nule i januarska bura dodatne su muke za porodicu Halilović / Sejdović iz Mostara koja nema doma.
Iz Gradske uprave grada na jugu Bosne i Hercegovine najavljuju da bi za nekoliko dana problem mogao biti riješen, ali da ovo nije jedina porodica u teškoj situaciji.
Grad Mostar, kažu iz uprave, suočen je s problemom smještaja višečlanih, socijalno ugroženih porodica, pogotovo romske populacije, zbog nedostatka odgovarajućeg smještaja.
"Živimo i spavamo na ulici", kaže Elvis, otac osmero djece.
Sa suprugom i djecom od marta prošle godine živi ispod potpornih stubova tribina stadiona u Sjevernom logoru. Dane i noći provode na kartonima i starim pokrivačima.
"Tražili smo neki kolektivni smještaj, niko nam nije pomogao, i tako smo morali uzeti neki kombi, da mogu spasiti svoju djecu, da spavaju. A hladno cijelu zimu smo proveli u kombiju. Palimo grijanje u autu, i hladno je, i tako."
Od osmero djece, jedno ima 18 godina, jedno 15, jedno 13, a ostali su mlađi.
Pokušavaju se izdržavati tako što skupljaju staro željezo koje prodaju na otpadu. To nije ni blizu dovoljno pa tako hranu dobivaju u Javnoj kuhinji Crvenog križa Mostar.
"Uzimamo hranu djeci pa im dajemo da jedu. Teško živimo", priča Elvis koji redovnog posla nema.
Kako će djeca u školu iz kombija?
Troje djece porodice Sejdović koji su u školskom uzrastu ne ide u školu. Kažu, kako da idu iz kombija.
"Nikakvu higijenu nemamo."
Elvis se nada pomoći države, kaže, da bi djeca normalno živjela i išla u školu.
Pomoć će doći, kaže Elvedin Gadara, šef Službe za stambene i socijalne poslove, zdravstvo, raseljene osobe i izbjeglice Grada Mostara.
"Mi smo našli smještaj familiji Halilović u stambenoj jedinici Paviljoni u Kavazbašinoj ulici u naselju Balinovac", rekao je Elvedin Gadara za RSE.
Radi se o stambenoj jedinici od ukupno 40 metara kvadratnih.
"Stambena jedinica je uslovna za stanovanje, samo čekamo da se riješi priključak struje, pošto već duži vremenski period struje nije bilo u objektu. Čekamo da uposlenici Elektroprivrede (Hrvatske zajednice Herceg-Bosna) izađu na teren i stave priključak struje, uključe struju", rekao je Gadara.
U Gradskoj upravi Mostara očekuju da porodica Halilović/Sejdović bude useljena u taj stambeni objekat najkasnije do subote, 13. januara.
Problem sa smještajem u Mostaru
Gadara je za RSE rekao i da je inače Grad Mostar suočen s problemom smještaja višečlanih, socijalno ugroženih porodica, pogotovo romske populacije, zbog nedostatka odgovarajućeg smještaja.
Problem je i što broj Roma varira. U ljetnoj sezoni, kada se u Mostar slije veliki broj turista, dolaze i Romi iz drugih krajeva, te u Mostaru uglavnom prosjače.
"Grad Mostar je zaista u problemu sa smještajem Roma starosjedilaca, jer imamo veliki broj Roma koji dolaze u ljetnom periodu i tu se nastanjuju, i onda nam je teško naći - pošto su te familije mnogobrojne, u svakoj familiji je između 10 i 15 članova - smještaj za njih", rekao je Gadara.
O ovom problemu dosta se govorilo na društvenim mrežama nakon što je Mostarka Ajla Kreso pokrenula akciju da se porodica Elvisa Sejdovića skloni s ulice.
Elvisova porodica je 12 godina bila podstanar, ali su završili na ulici jer je vlasnica odlučila prodati kuću u kojoj su stanovali.
Jedno vrijeme su bili u Sjevernom logoru, gdje su pravili baraku od drveta i najlona.
"Nismo mogli biti tu, pa smo mi otišli u drugu državu. Bili smo tamo u Francuskoj, 11 mjeseci, pa smo došli ovamo, tražili gdje ćemo pod kiriju, niko nam nije izdao, zato što smo imali puno djece i odlučili smo se da budemo ovdje u Sjevernom logoru, gdje je ovaj stadion", ispričao je Elvis.
Tačan broj Roma u Mostaru nije poznat.
Prema dokumentu "Lokalni akcioni plan (LAP) za poboljšanje položaja Roma u HNK" iz 2021. godine Vlade HNK-a, u tom kantonu bilo je ukupno 568 Roma, od čega je 223 maloljetnih članova romskih porodica. 37 Roma su vlasnici stambenog objekta, najviše njih u Konjicu, a čak 22 domaćinstva s područja Mostara nemaju kanalizacioni sistem.