Satelitske antene i klima-uređaji, PVC-stolarija na objektima starim stotinama godina, "šarenilo" reklama, neadekvatno održavanje čistoće, nelegalna gradnja. To je slika stare gradske jezgre Mostara.
Radi se o području koje se nalazi na listi svjetske baštine UN-ove organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) već 20 godina.
U oktobru prošle godine je upućena i inicijativa Vladi Federacije BiH, ministarstvu prostornog uređenja i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, u kojoj se traži povećanje stepena zaštite, održavanja i sigurnosti u gradskoj jezgri Mostara.
No, od tada do danas ništa se nije promijenilo.
Obavi se nadzor, donese rješenje
Inicijativu je podnio poslanik u Federalnom parlamentu Sanel Kajan, koji živi u Mostaru.
On za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže kako mu je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove odgovoreno da u toj službi nemaju dovoljno novca u budžetu da bi riješili problem.
"Kako su mi naznačili u svom zvaničnom dopisu, a koji mi je dostavljen u službi Parlamenta, kazali su da imaju svega deset hiljada maraka (oko 5.000 eura) namijenjeno za te svrhe, te da to nije dovoljno", rekao je Kajan.
U dokumentu Federalne uprave za inspekcijske poslove, u koji je RSE imao uvid, stoji da su problemi oko uklanjanja nelegalnih objekata aktuelni duže od deset godina.
Dodaje se i da su u više navrata pokretani postupci javne nabavke za izvođenje radova na uklanjanju nelegalnih objekata, ali da nisu okončani zaključivanjem ugovora, jer ni u jednom slučaju nije zaprimljena ponuda bilo kojeg od potencijalnih ponuđača radova.
"lznos obezbijeđenih sredstava za ovu namjenu je izuzetno nizak 10.000 maraka bez PDV-a, što objektivno nije iznos dovoljan ni za uklanjanje malo većeg objekta. Treba posebno imati u vidu činjenicu da se radi o radovima koji bi se, uglavnom, trebali vršiti u obuhvatu nacionalnih spomenika Bosne Hercegovine", navodi se u odgovoru Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Iz Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara za RSE navode da sve zahtjeve, koji dođu u gradsku Službu za inspekcijske poslove, a odnose se na aspekt bespravne izgradnje u staroj gradskoj jezgri, upućuju na postupanje Federalnoj upravi za inspekcijske poslove.
Podsjećaju da je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine 8. jula 2004. godine proglasila Historijsko gradsko područje Mostara nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Prema toj Odluci, izvođenje bilo kakvih građevinskih i zanatskih radova, kao i zahvata u prostoru u zoni nacionalnog spomenika, nije moguće bez odobrenja Federalnog ministarstva za prostorno uređenje i stručnog nadzora nadležne službe zaštite nasljeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine.
Također, prema Zakonu o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine, propisano je da federalni građevinski inspektor vrši nadzor nad gradnjom za koje Ministarstvo izdaje odobrenje za građenje.
U skladu s tim, postupanja u predmetima bespravne izgradnje u zoni nacionalnog spomenika je u nadležnosti Federalne uprave za inspekcijske poslove, navode iz Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara.
"Oni dođu, obave nadzor, utvrde činjenice i donesu neki upravni akt - Rješenje. Ovu informaciju, bez ulaženja u detalje, povratno dobijemo od postupajućeg urbanističkog ili građevinskog inspektora iz Federalne uprave za inspekcijske poslove", ističu.
Na pitanje RSE zbog čega ne izvršavaju Rješenja, iz Odjela za privredu, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara, kažu "da nemaju treću osobu putem koje bi proveli izvršenje, kao ni planirana sredstva u Budžetu za te namjene".
U toku izrada Regulacionog plana
Dio nadležnosti nad zonom Starog grada u Mostaru ima i posebna, gradska Agencija Stari grad.
Na zvaničnoj internet-stranici te Agencije se navodi da obavlja poslove u oblasti prostornog uređenja, odnosno zaštite kulturne baštine.
Iz agencije su za RSE odgovorili da su u prošloj godini podnijeli šest zahtjeva za inspekcijski nadzor Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, a Službi za inspekcijske poslove Grada Mostara dva.
"Agencija Stari grad je izvela intervencije održavanja fasada u Historijskom urbanom krajoliku Mostar na 27 objekata", navodi se u odgovoru.
Ističe se i da je u toku izrada Regulacionog plana Historijskog urbanog krajolika Mostara, čiji je nosilac Federalno ministarstvo prostornog uređenja, u okviru kojeg se očekuje i rješenje za jednoobrazne reklame.
To je za RSE potvrdio i Siniša Šešum, šef UNESCO-ovog ureda u Bosni i Hercegovini.
UNESCO, inače, može pokrenuti postupak skidanja Starog grada u Mostaru sa liste svjetske baštine.
Šešum je rekao da je već predviđena izrada novog Plana upravljanja za područje svjetske baštine UNESCO-a u Mostaru, te da uporedo Federacija BiH radi novi Regulacioni plan za Mostar.
"To su sve elementi i alati koji će osigurati bolje upravljanje starom gradskom jezgrom", rekao je Šešum, dodajući i da postoji problem nadležnosti između različitih institucija i agencija.
"Svi se moraju uvezati: od gradskih vlasti, od gradskih službi, uključujući inspekcijske, do federalne inspekcije, kroz Federalni zavod za zaštitu spomenika, Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, Agencije Stari grad i zajedno sa Gradom Mostarom. Sve se to mora uvezati u jednu efektivnu koordinaciju", istakao je Šešum.
Prema njegovim riječima, novi Plan upravljanja imat će više elemenata – od pravne zaštite lokaliteta, konzervacije spomenika, smjernica šta se i na koji način može raditi u Starom gradu.
Inače, postignut je i dogovor sa ministarstvom finansija, kako se navodi u odgovoru Federalne uprave za inspekcijske poslove zastupniku Sanelu Kajanu, da se kod pripreme budžeta za 2025. godinu upravi povećaju sredstva na 50.000 maraka, "s ciljem provođenja i uspješne realizacije postupka javnih nabavki koji se tiče uklanjanja nelegalnih objekata".
Stari most u Mostaru je sagrađen 1566. godine, u vrijeme Osmanske uprave u Bosni i Hercegovini i smatra se jednim od najpoznatijih spomenika osmanske arhitekture na Balkanu.
Srušile su ga hrvatske snage artiljerijskim projektilima 9. novembra 1993. godine.
Od 1999. do 2004. godine trajao je međunarodni projekat obnove Starog mosta, vrijedan oko 15 miliona dolara. Obnovljeni Stari most je otvoren 23. jula 2004. godine