Dostupni linkovi

Beograd prajd: Kamenčić koji žulja za poslanike Skupštine Srbije


Da li će poslanike u Srbiji 'žuljati' LGBT kamenčići?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Da li će poslanike u Srbiji 'žuljati' LGBT kamenčići?

Predstavnici Beograd prajda predali su na pisarnici Skupštine Srbije "paketiće" za poslanike u kojima se nalazi kamenčić duginih boja i kartice sa razlozima zbog kojih traže usvajanje Zakona o građanskom partnerstvu. Paketići su predati u okviru kampanje Beograd prajda "Šta nas žulja".

"Cilj kampanje je da pokažemo to šta nas žulja, a to smo simbolično prebacili u mali kamenčić u duginim bojama koji te jednostavno žulja u cipeli. Očekujemo da će poslanike ovi kamenčići zajedno sa svim razlozima podstaći da Zakon o građanskim partnerstvima izvuku iz fioka ili gde god da je zaturen trenutno i da će da ga donesu", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Jovan Ilić iz Beograd prajda.

LGBT aktivisti ispred Skupštine Srbije, 23. septembar
LGBT aktivisti ispred Skupštine Srbije, 23. septembar

U okviru kampanje "Šta nas žulja", na sajtu parada.rs pokrenuta je i onlajn peticija za usvajanje ovog Zakona, koju je do sada potpisalo skoro 4.000 ljudi.

"Prvi cilj nam je da dođemo do deset hiljada potpisa, a za dalje ćemo da vidimo. Svakako smo u toku kampanje smislili još dosta interesantnih stvari kako bi privukli pažnju svih ljudi u Srbiji na to zašto je važno da se ovaj Zakon donese", naveo je Ilić.

U peticiji se navodi da pripadnice i pripadnici LGBT+ zajednice nemaju jednaka prava kao ostale građanke i građani Srbije, jer ne mogu uživati prava, obaveze i zaštitu koji proizlaze iz zakonskog uređenja odnosa između partnera.

"Na primer, da posete svog partnera ili partnerku u bolnici, da zajedno podignu kredit, da kad jedan partner ili partnerka umre drugi može da nasledi sve što su zajedno izgradili. Ništa od toga se sada ne može, a postoje i mnoge druge stvari", rekao je Ilić.

Više organizacija civilnog društva sastavilo je još 2010. godine Nacrt zakona o registrovanim istopolnim zajednicama i predalo ga nadležnim organima na razmatranje i usvajanje.

"Prošlih nekoliko godina napravljen je i Zakon o građanskim partnerstvima koji je novija verzija tog zakona, ali se i dalje jednostavno ništa ne dešava povodom njega", naveo je Jovan Ilić.

Na pitanje da li se radi na usvajanju Zakona o registrovanim partnerstvima i Zakona o rodnom identitetu, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja saopštilo je 17. septembra za RSE da će se "ova značajna pitanja sigurno naći na dnevnom redu nakon formiranja nove Vlade Republike Srbije".

Regulacija istopolnog partnerstva je obaveza Srbije od 2005. godine, kada je doneta presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Olijari i drugi protiv Italije, prema kojoj je svaka država članica Saveta Evrope dužna da pravno reguliše zajednicu života dve osobe istog pola, naveli su predstavnici Beograd prajda.

Nacrt, kako se navodi u peticiji, "ne predviđa mogućnost da osobe istog pola stupe u brak, jer je brak između pripadnika istog pola zabranjen Ustavom".

"Ovim zakonom je predviđeno da registrovani partneri uživaju sva zakonom određena prava iz penzijskog, zdravstvenog i socijalnog osiguranja kao i partneri u bračnoj i/ili vanbračnoj zajednici", piše u peticiji.

"Procenjuje se da oko 10 odsto pripadnika svake države, pa tako i Srbije pripada LGBT+ zajednici. U borbi za jednakost, za uspeh nam je neophodna solidarnost i podrška što većeg broja građanki i građana", navodi se u peticiji.

XS
SM
MD
LG