Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Nalog za privođenje vrha Republike Srpske
Tužilaštvo BiH izdalo je sudskoj policiji naredbu za privođenje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS Radovana Viškovića i predsednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića. U naredbi za privođenje na teret im se stavlja da su izvršili krivično delo "napad na ustavni poredak".
Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci s Viškovićem i Stevandićem rekao da se neće odazvati pozivu Tužilaštva BiH za saslušanje. "Ako misle da je rješenje da Dodika vide s lisicima, to je njihov domet, ali to ne znači da mogu to da urade. Obavljat ću svoje poslove i nikad neću napustiti RS", rekao je Dodik.
Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), od koje je tražena asistencija za privođenja lidera RS-a navela je da je izvršila bezbednosnu procenu, "koja je ocijenjena kao visokorizična i kao takva je dostavljena Sudskoj policiji BiH, radi daljeg informisanja nadležnih institucija, odnosno Tužilaštva BiH".
Pročitajte kakva je procedura za eventualno privođenje Dodika.
Narodna skupština RS je usvojila odluku o pristupanju donošenja novog Ustava ovog entiteta. U četvrtak bi RS trebalo da raspravlja o Nacrtu Ustava RS kojim vlasti planiraju da definišu taj entitet u BiH kao državu srpskog naroda, da mu daju pravo na samoopredeljenje, da osnuju svoju vojsku, i ukinu Veće naroda.
Nacrt novog ustava RS-a predstavlja jasno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir i Konačne arbitražne odluke za Brčko i suštinski ih dovodi u rizik, ocenila je Kancelarija visokog predstavnika u BiH. O secesionističkim pretnjama u BiH raspravljao je i Evropski parlament.
Balkan na RSE
Studenti koji skoro četiri meseca blokiraju visokoškolske ustanove u Srbiji tražeći odgovornost za pogibiju 15 ljudi u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u "pismu narodu" naveli su da građani treba da se okrenu lokalnim samoupravama i da se "po modelu neposredne demokratije samostalno organizuju u zborove", u skladu sa zakonom. Koliko je, međutim, realna ideja zborova?
Časovi su u potpunosti ili delimično prekinuti u stotinama od ukupno 1.773 osnovne i srednje škole u Srbiju, za podršku prosvetara studentskim protestima, ali i sa zahtevima poput poboljšanja materijalnog položaja nastavnika i pokretanja sistemskih promena u školstvu. Umesto oko 850 evra, kolika je prosečna plata nastavnika u srednjoj školi, neki nastavnici su dobili pedeset puta manji iznos u prvom delu zarade, dok u mnogim školama koje su u obustavi, prosvetari nisu dobili ni dinara.
U danu kada je obeleženo 22 godine od ubistva prvog demokratskog premijera u Srbiji Zorana Đinđića, "crvene beretke" kampuju u centru Beograda. Veterani rasformirane Jedinice za specijalne operacije, čiji su pripadnici osuđeni za atentat na Đinđića i druga politička ubistva u Srbiji, postavili su vojne šatore i priključili se grupi studenata koji se protive blokadama fakulteta. Kažu da su došli da "zaštite decu koja žele da uče".
Prvo prolećno zasedanje Skupštine Crne Gore počelo je u Podgorici umesto, kako zakon nalaže, na Cetinju. Odluka je usledila nakon što je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković od predsednika Skupštine Andrije Mandića tražio da sednicom predsedava neki od pet potpredsednika a ne on. Skupština Cetinja tražila je u novembru javno izvinjenje od Mandića zbog, kako je obrazloženo, dugogodišnjih napada na ugled grada i građana, što on do danas nije uradio.
Za sezonski zakup plaže Ponta dužine 39 metara, za koju je početna cena zakupa bila oko 21.000 evra, firma Neimar iz Bara ponudila je milion eura. Ovo je jedan u nizu primera astronomskih ponuda pristiglih za budvanske plaže na tenderu Morskog dobra koje gazduje obalom. Dan posle otvaranja prvih ponuda, Morsko dobro je pozvalo Specijalno tužilaštvo da reaguje zbog, kako je navedeno, sumnji u motive ovako visokih ponuda.
Rat u Ukrajini
Američki predsednik Donald Tramp pozvao je Rusiju da pristane na 30-dnevni prekid vatre u ratu s Ukrajinom, upozoravajući Moskvu da će joj uvesti dodatne sankcije ako odbije predlog SAD.
Rusija je oprezno reagovala na predloženi sporazum o prekidu vatre koji su objavili ukrajinski i američki pregovarači i odbacila mogućnost telefonskog razgovora predsednika Vladimira Putina i Trampa u narednim danima. Pogledajte kakve su reakcije u Moskvi na predloženi sporazum o prekidu vatre.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da bi 30-dnevno primirje koje je Kijev prihvatio moglo da se iskoristi kao nacrt za širi sporazum i da je sada na Rusiji odluka da li će se uključiti u mirovni proces ili ne.
Posle sporazuma SAD i Ukrajine, američka vojna pomoć Ukrajini počela je da se kreće preko granice iz Poljske, rekao je poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski.
Među evropskim državama se pojavljuje "veoma širok konsenzus" o jačanju dugoročne bezbednosti Ukrajine kroz ukrajinske oružane snage, izjavio je francuski ministar odbrane Sebastijen Lekornu posle sastanka u Parizu pet ključnih evropskih odbrambenih sila – Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Italije i Poljske.
Dok se nastavljaju diskusije kako bi mirovne snage mogle izgledati u Ukrajini, 25-godišnje iskustvo Kosova s međunarodnim mirovnim snagama moglo bi da pruži dragocene uvide, ako bi se došlo do prekida vatre u ratu koji je Rusija pokrenula 2022.
Dok ukrajinska vlada zvaničan broj žrtava u ratu s Rusijom koji je ušao u četvrtu godinu smatra poverljivim, procene pokazuju da su umrle desetine hiljada ljudi. Snimci dronom iznad groblja u Ukrajini otkrivaju razmere vojnih žrtava sukoba u toj zemlji.
Svet
Prvi hitac je ispaljen u transatlantskom trgovinskom ratu koji otvara još jedan front između EU i SAD nakon što su se između njih već povećale razlike u pogledu rata u Ukrajini i bezbednosne arhitekture kontinenta. Brisel se priprema za ovaj trenutak još otkad se Tramp vratio u Belu kuću, zbog čega su posle uvođenja carina u SAD od 25 odsto na uvoz evropskog čelika i aluminijuma, odmah najavljene protivmere.
Dok je izbijanje nasilja na zapadu Sirije pokrenulo pitanja o mogućnosti prelazne vlade da kontroliše frakcije s kojima je povezana, ono je takođe u prvi plan stavilo umešanost Rusije i Irana u prilike u Siriji. Različite organizacije za ljudska prava koje prate situaciju u Siriji dokumentovale su više od 800 žrtava, uključujući civile, od kada su 6. marta izbili sukobi između vladinih snaga i naoružanih grupa lojalnih svrgnutom predsedniku Bašaru al-Asadu. Kroz intervjue i analizu podataka iz otvorenih izvora, RSE pruža jasniju sliku o dešavanjima unutar Sirije.
Šta ima još…
- Šef Delegacije EU u BiH: EUFOR igra ključnu ulogu u osiguranju stabilnosti
- Češki vojnici iz rezervnog sastava EUFOR-a stigli u BiH
- Vučić: Srbija nikad neće podržati hapšenje Dodika, Viškovića i Stevandića
- EU pomno prati situaciju i poziva na deeskalaciju uoči protesta 15. marta u Beogradu
- Studenti prava traže od policije Srbije da do 15. marta izmesti demonstrante iz Pionirskog parka
- Memorijali Holokausta i genocida širom sveta zatvorili vrata u znak podrške Memorijalnom centru Srebrenica
- Delegat Ujedinjenih Arapskih Emirata uručio Trampovo pismo Hameneiju, saopštio Iran
- Rendgen pluća potvrdio poboljšanje zdravstvenog stanja pape, saopštio Vatikan
- Zatvoreni bivši gruzijski predsednik Sakašvili dobio dodatnih devet godina zatvora
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!