Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Napad na vojnu kompaniju u Turskoj; Evropska komisija usvojila reformske agende za pet zemalja Zapadnog Balkana, bez BiH


Dim posle eksplozije u kompaniji TUSAS u predgrađu Ankare, 23. oktobar 2024.
Dim posle eksplozije u kompaniji TUSAS u predgrađu Ankare, 23. oktobar 2024.

Na početku svakog radnog dana, Dnevno@RSE vam donosi pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox.

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Pet osoba je poginulo, dok su 22 ranjene u terorističkom napadu na prostorije turske vazduhoplovne i odbrambene kompanije TUSAS u predgrađu Ankare, saopštio je turski ministar unutarnjih poslova. Ministar Ali Jerlikaja je naveo da je dvoje osumnjičenih za napad – jedan muškarac i jedna žena – "neutralisano". Turske vlasti su saopštile da je napad verojatno povezan s Kurdistanskom radničkom partijom (PKK), koju Turska, kao i SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.
  • Evropska komisija je saopštila da je usvojila reformske agende za pet država Zapadnog Balkana – Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Severnu Makedoniju i Srbiju, dok je BiH izuzeta jer je Briselu podnela nepotpunu reformsku agendu. Usvajanje reformskih agenda je bilo ključno za omogućavanje plaćanja u okviru EU fonda za reformu i rast od šest milijardi evra, koji će biti izvršen po završetku dogovorenih reformskih koraka.
  • Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u sredu u Tirani na početku turneje Zapadnim Balkanom da joj je proširenje Evropske unije prioritet i u drugom mandatu na čelu izvršnog tela EU. Fon der Lajen će ove nedelje posetiti i Srbiji, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju, Kosovo i Crnu Goru.

Balkan na RSE

Iako Evropska unija poručuje da zemlje kandidati za članstvo treba da se usklade s odlukama i stavovima Brisela ako žele da napreduju u pristupanju, Srbija je poslala četvoročlanu delegaciju na samit BRIKS-a koji se smatra Putinovim odgovorom na zapadnu izolaciju Rusije zbog agresije na Ukrajinu.

Novi sporazum potpisan na Samitu Berlinskog procesa predviđa bolju regionalnu saradnju i veću mobilnost studenata na Zapadnom Balkanu, ali građani albanske nacionalnosti u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa i dalje imaju stare probleme. Čekaju priznanje diploma stečenih na Kosovu, uprkos prethodnim dogovorima, uključujući onaj iz 2022. koji se odnosio na međusobno priznavanje univerzitetskih diploma. To predstavlja prepreku ka zapošljavanju u Srbiji, zbog čega mladi često napuštaju zemlju.

Premijer Kosova Aljbin Kurti možda svesno čeka da prođu parlamentarni izbori zakazani za 9. februar 2025, kako bi Ustavnom sudu poslao na razmatranje statut za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom, ocenjuje politički analitičar iz Prištine Artan Muhadžiri. On dodaje da Kurti neće moći beskonačno da izbegava to pitanje ako pobedi na predstojećim izborima, jer će pritisak međunarodne zajednice biti sve jači. Ipak, Muhadžiri kaže da očekuje da Kurti u narednih meseci pojača svoj diskurs protiv Zajednice "nadajući se pozitivnom populističkom izbornom efektu".

Optuženi za ratne zločine u BiH 90-ih Slobodan Peković pušten je da se brani sa slobode, nakon što crnogorski Viši sud u roku od tri godine nije doneo presudu, potvrdila je predstavnica Višeg suda Marija Raković. Po zakonu se optuženima se ukida pritvor ako se u roku od tri godine od dana podizanja optužnice ne izrekne prvostepena presuda. Činjenicu da za tri godine nije doneta presuda, poslanica vladajuće Bošnjačke stranke Kenana Strujić Harbić ocenila je skandaloznom. S druge strane, direktorka Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević navodi da 30 godina posle rata i ratnih zločina, država mora efikasnije da obezbedi pravdu za žrtve.

Balkan i Severna Makedonija gotovo nikada nisu bili na vrhu prioriteta američke spoljne politike, kaže bivši makedonski predsednik Stevo Pendarovski. I on i nekadašnji ambasador u SAD Vasko Naumovski smatraju da bi Severna Makedonija mogla da oseti samo indirektne posledice toga ko će biti novi američki predsednik.

Pročitajte priču o nekadašnjem atomskom skloništu u Novom Travniku u Srednjoj Bosni. Za vreme rata 90-ih pored tog skloništa je bilo improvizovano porodilište. Posle toga, sklonište je bilo decenijama potpuno zaboravljeno i zapušteno, sve dok grupom entuzijasta nije krenula da ga sređuje, s ciljem da napravi prostor za koncerte, druženja, izložbe i predstave. Prvi bend koji je nastupio bio je, simbolično, hrvatski rok bend Atomsko sklonište.

Koncert benda Atomsko sklonište u atomskom skloništu, Novi Travnik, 30. maj 2024.
Koncert benda Atomsko sklonište u atomskom skloništu, Novi Travnik, 30. maj 2024.

RSE intervju

Direktorka Svetskog ujgurskog kongresa Zumretaj Arkin kaže da otkad je u junu najavljeno da će skupština te organizacije biti održana u Sarajevu, stižu pretnje njenim članovima i njihovim porodicama. "Naš kolega, koji se kandidovao za predsednika organizacije, primio je pretnje izravno od kineskih vlasti", kaže Arkin u intervjuu za RSE. Ona navodi da je BiH odabrana za održavanje kongresa, jer kineska pokrajina Šinđang, u kojoj žive Ujguri, "ima sličnu istoriju zločina" s BiH.

Rat u Ukrajini

Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je da postoje dokazi da je Severna Koreja poslala vojnike u Rusiju, pošto je prethodno Pjongjang snabdevao Moskvu oružjem. Južnokorejska obaveštajna služba navodi da je Severna Koreja poslala 3.000 vojnika u Rusiju, kao i da je Pjongjang obećao da obezbediti ukupno oko 10.000 vojnika.

Grupa sedam vodećih industrijskih zemalja (G7) daće Ukrajini paket kredita od 50 milijardi dolara, a američki doprinos od 20 milijardi dolara biće podeljen između ekonomske i vojne potpore, rekao je zvaničnik Bele kuće 23. oktobra. Čelnici G7 složili su se ranije ove godine da će projektovati zajam koristeći dobit od kamata na rusku zamrznutu imovinu.

Ruske snage jurišaju na četiri grada na istoku Ukrajine dok nastoje da preuzmu kontrolu nad celim regionom Donbasa, navode proruski blogeri. Ruske snage se bore s ukrajinskim trupama u gradovima Selidove, Hirnik, Kurahove i Toreck na istoku Ukrajine.

Svet

Iako trenutni nivo nasilja na Bliskom istoku omogućava Moskvi da ostvari značajne strateške ciljeve, širenje sukoba moglo bi razotkriti ograničenja njenog uticaja u regiji. U igri su složeni odnosi sa Iranom, Izraelom i brojnim akterima, što stvara dinamično, ali i opasno okruženje za Moskvu.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan sastao se predsednikom Rusije Vladimirom Putinom na marginama samita BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju. Pročitajte koliko su bliski Erdoan i Putin.

Pristalice vladajuće partije Gruzijski san i prozapadne opozicije izašle su na ulice Tbilisija u danima uoči parlamentarnih izbora u Gruziji 26. oktobra, koje je opozicija opisala kao izbor između Zapada i Rusije. Pogledajte kako su izgledali završni predizborni mitinzi vladajuće i opozicionih partija u Tbilisiju.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG