Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Obeležavanje Dana pobede nad fašizmom; Regulisanje veštačke inteligencije


Mural haškom osuđeniku Ratku Maldiću u centru Beograda prefarban je belim sprejom, 9. maj 2023.
Mural haškom osuđeniku Ratku Maldiću u centru Beograda prefarban je belim sprejom, 9. maj 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!nn

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

Zbog masovnog ubistva koje je počinio trinaestogodišnjak, vlasti u Srbiji predlažu izmene zakona kojima bi se spustila starosna granica za krivičnu odgovornost maloletnika. Učenik, koji je ubio osmoro dece i radnika obezbeđenja i ranio šestoro đaka i nastavnicu, ne može krivično da odgovara za zločin, jer zakoni Srbije propisuju da za to mora da ima navršenih 14 godina. To je i najčešća starosna granica na međunarodnom nivou i preporuka Ujedinjenih nacija. Ipak, predsednik Aleksandar Vučić u prvoj reakciji na masovno ubistvo u beogradskoj osnovnoj školi najavio je moguće spuštanje te granice. Sanja Ćopić sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu ukazuje da su takvi predlozi "veoma opasni" i kaže da se zahtevi da se pooštri kaznena politika uklapaju u "savremeni kazneni populizam".

Više od polovine oružja predatog prvog dana kampanje koja je u Srbiji pokrenuta nakon dva masovna zločina prošle nedelje u školi u Beogradu i u okolini Mladenovca je oružje koje je u legalnom posedu, izjavila je za RSE Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ona je rekla je da su građani tokom prvog dana akcije legalizacije, 8. maja od 7 do 19 časova, predali oko 1.500 komada oružja, 50.000 komada municije i oko 100 minsko-eksplozivnih naprava.

Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore trenutno radi na četiri slučaja u kojima ispituje životni stil bivših javnih funkcionera odnosno, nesklad između njihovih zarada, imovine i luksuznog života, potvrđeno je Radiju Slobodna Evropa. "U svim slučajevima su formirani krivični predmeti koji su u fazi izviđaja", navodi Specijalno državno tužilaštvo i precizira da je tome prethodilo obaveštenje iz Agencije za sprečavanje korupcije.

Iako je Hrvatska po broju nerešenih sudskih predmeta i trajanju postupaka među najgorima u Evropskoj uniji, većina hrvatskih sudaca ocenila je da nije dovoljno plaćena i krenula je u "beli štrajk" ili "mere upozorenja", kako ih nazivaju. Već drugi dan ne održavaju se rasprave na prvostepenim građanskim, trgovačkim, prekršajnim i krivičnim sudovima – nema razvoda, rešenja o nasleđivanju, registrovanja preduzeća.

Na protestu u Sarajevu osobe s invaliditetom su ukazale na diskriminaciju prilikom zapošljavanja, kao i na niske invalidnine u vrednosti od oko 200 evra. Pročitajte s kakvim se izazovima suočavaju osobe s invaliditetom u BiH.

Na Dan pobede nad fašizmom, 9. maja, u Banjaluci je održan marš "Besmrtnog puka" na kojem su viđene poruke podrške Rusiji, ruske zastave i Noćni vukovi. Bajkeri, bliski ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, nosili su zastavu na kojoj je pisalo "Mi smo pobijedili - Srbi i Rusi".

Povodom Dana pobede nad fašizmom donosimo i priču o stanju simbola antifašizma u Srbiji (hint: nije sjajno).

Pogledajte video prilog o hroničnom problemu crnogorskog turizma – nedostatku radne snage, zbog čega ugostitelji posežu i za radnicima iz Azije i Afrike.

RSE intervju

Jedan od najpoznatijih američkih politikologa Fransis Fukujama kaže da će Putin, u slučaju da Ukrajina oslobodi Krim, biti u veoma teškoj situaciji, s obzirom na to koliko je Rusija uložila u osvajanje ukrajinskog poluostrva. "Ali stvar je u tome da Ukrajinci ni ne moraju da povrate Krim. Oni ga mogu preseći. I svakog trenutka mogu izvršiti veliki pritisak koji će Rusi da oseti. I zato bi za njih bila velika, strateška prednost da to ostvare", rekao je autor "Kraja istorije".

Rat u Ukrajini

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da su on i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen razgovarali o napretku Ukrajine ka integraciji u Evropsku uniju, evropskim isporukama municije za ukrajinsku vojsku i novim sankcijama Rusiji. Ukrajinski lider je odredio da se 9. maj u njegovoj zemlji slavi kao Dan Evrope, kao što je to u Briselu, odbacujući tradiciju Dana pobede u Drugom svetskom ratu u bivšem Sovjetskom Savezu. "Moje prisustvo u Kijevu danas 9. maja je simbolično, ali je i znak ključne i veoma praktične realnosti: EU radi ruku pod ruku sa Ukrajinom po mnogim pitanjima", rekla je Fon der Lajen.

S druge strane u Moskvi, Putin je poručio okupljenima na paradi povodom proslave Dana pobede u Drugom svetskom ratu da je svet na ključnoj prekretnici i da su "uključeni u patriotsku borbu za budućnost svoje zemlje", referirajući na invaziju koju je Rusija pokrenula na Ukrajinu 24. februara prošle godine. U desetominutnom govoru na Crvenom trgu, Putin je ponovio poruke koje je izneo mnogo puta tokom skoro 15 meseci ruskog rata u Ukrajini. "Protiv naše otadžbine je pokrenut pravi rat", kazao je on. Nekoliko sati pre početka parade u Moskvi, koja se ove godine održava uz stroge bezbednosne mere, Rusija je ispalila baraž krstarećih raketa na Ukrajinu.

Sjedinjene Američke Države su najavile slanje novog paketa vojne pomoći Ukrajini u vrednosti od 1,2 milijarde dolara. Ova nova pomoć svedoči o "odlučnosti SAD da nastave da podupiru Ukrajinu osiguravajući joj kratkoročno glavne resurse poput sistema protivvazdušne odbrane i municije" i jačajući njene odbrambene kapacitete "na duže vreme", saopštio je Pentagon.

Svet

Dok se četbotovi, generatori slika i pretraživači koje pokreće veštačka inteligencija brzo šire, kao i upozorenja nekih od njenih kreatora o neobuzdanom razvoju tehnologije i mogućim zloupotrebama, mnoge vlade širom sveta, uključujući SAD, Kinu i Evropsku uniju krenule su u trku postavljanja sveobuhvatnih propisa ove oblasti, pišu svetski mediji.

Čečenski lider Ramzan Kadirov 2022. naručio je 43 medalje s dijamantima "Za službu Republici Čečeniji" za oko 160.000 evra. Stručnjaci kažu da Kadirov, koji uživa podršku Kremlja, koristi počasti da nagradi svoje rođake i saveznike u Čečeniji, ali i da osnaži svoju reputaciju u celoj Rusiji.

Šta ima?

Poslušajte u potcastu najavu rasprave o BiH u Savetu bezbednosti UN kojem će se obratiti visoki predstavnik Kristijan Šmit, ali i Predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG