Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Najmanje 32 osobe su poginule u sudaru dva voza u Grčkoj, saopštili su vatrogasci.
- Policija u Banjaluci izvršila je pretresa objekata u okviru istrage o okolnostima smrti mladića Davida Dragičevića.
- Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar ne isključuje mogućnost da se Rusija umeša u predzibornu kampanju za predsedničke izbore u Crnoj Gori.
- U BiH se 1. marta obeležava Dan nezavisnosti. Na ovaj dan pre 31 godinu je održan referendum na kome je izlaznost bila gotovo 64 odsto, pri čemu je 99 odsto glasalih odabralo izlazak iz Jugoslavije. BiH, međutim, nema zakon o praznicima, zbog čega svaki entitet slavi različite datume kao Dan nezavisnosti.
- Američki državni sekretar Entoni Blinken najavio je da SAD neće oklevati u uvođenju sankcija kineskim kompanijama i pojedincima ako Peking pruži ključnu vojnu pomoć ruskim vojnicima koji ratuju u Ukrajini.
- Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila je da je u Iranu pronašla čestice visoko obogaćenog uranijuma, do nivoa od gotovo 84 odsto.
Balkan na RSE
Portparol Evropske unije Peter Stano potvrdio je da su lideri Srbije i Kosova odobrili evropski predlog o normalizaciji. "Ono što je dogovoreno na sastanku je da nema potrebe za daljim razgovorima o sadržaju, o tekstu predloga i da ćemo sa stranama raditi na implementaciji. Naravno, mi kao Evropska unija ćemo im pomoći. Nastavićemo da pružamo podršku. Oni su taj predlog odobrili. Složili su se da nisu potrebne dalje rasprave o dokumentu i da možemo preći na sledeću fazu", objasnio je Stano.
Američki Stejt department saopštio je da je sastanak kosovskog premijera Aljbina Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića bio korak napred. "Ali, ostaje težak posao. Dogovor o implementacionom aneksu ključan je za normalizaciju, prema predlogu Evropske unije", naveo je portparol Stejt departmenta Ned Prajs.
Pročitajte šta znači ishod sastanka u Briselu za Srbiju i Kosovo. Donosimo takođe tekst sporazuma oko kog su se usaglasili Vučić i Kurti.
Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao je da je Zajednica opština sa srpskom većinom obaveza koja se mora sprovesti. "Ovaj zahtev je predstavljen u Briselskom sporazumu. Postoji očekivanje da će se formirati. Naš stav je da se formira na način koji je pobednički za obe strane", rekao je Eskobar u virtuelnom razgovoru s novinarima 28. februara, dan nakon što su se kosovski premijer i srpski predsednik, Aljbin Kurti i Aleksandar Vučić, usaglasili oko sporazuma za buduće odnose dve strane. Upitan da li Kosovo ima rokove za formiranje Zajednice, Eskobar je rekao da je pitanje koliko će brzo ona biti formirana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija spremna da radi na implementaciji mnogih stvari iz evropskog plana za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova, ali da je izneo jednu primedbu. "Reč je o tome da ne želim i ne može da se razgovara o međusobnom priznanju, priznanju i ulasku Kosova u Ujedinjene nacije", rekao je Vučić za javni servis RTS.
Kosovo je bilo spremno da potpiše predlog Evropske unije o putu ka normalizaciji na sastanku lidera, ali za to nije bila spremna srpska strana, rekao je kosovski vicepremijer Besnik Bisljimi. "Potpisivanje bi povećalo relevantnost dokumenta kao političke obaveze", rekao je Bisljimi koji je govorio na spoljnopolitčkom komitetu Evropskog parlamenta.
Pogledajte šta kažu građani Beograda, Prištine i Severne Mitrovice o sastanku Kurtija i Vučića.
Šta se dešava nakon što je bosanskohercegovački entitet Republika Srpska odlučio da Zakon o nepokretnoj imovini stupi na snagu, uprkos suspenziji visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini? Na ovo pitanje nije bilo odgovara iz Kancelarije visokog predstavnika koji je taj zakon suspendovao do konačne odluke Ustavnog suda BiH.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori formirao je predmet povodom proslave ruskog verskog praznika Maslenice u dve osnovne škole i podgoričkoj gimnaziji. Dan ranije, na godišnjicu ruske vojne agresije na Ukrajinu, iz podgoričke Osnovne škole "Novka Ubović" su i s Fejsbuka pozvali "na proslavu Maslenice", bez konteksta čiji i kakav je praznik u pitanju.
Nakon oštrih kritika u Skupštini, Vlada Crne Gore povukla je 28. februara izmenjeni Zakon koji treba da omogući oduzimanje imovine stečene kriminalom. Predložene izmene Zakona pune su pravnih manjkavosti i politički motivisane, ocenila je većina poslanika na posebnoj sednici. Usvajanju tog predloga u postojećem obliku oštro se protivila Evropska komisija, dok su ga kritikovale i crnogorske nevladine organizacije koje se duže od deceniju zalažu za zakonsko rešenje koje bi tretiralo kriminalom stečenu imovinu.
Onkološki pacijenti u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine već osam dana nemaju citostatike, koji su potrebni za lečenje kancerogenih oboljenja. Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH je 20. februara obavestio javnost da je pet vrsta citostatika nedostupno na tržištu Bosne i Hercegovine, kako su naveli, zbog "poremećaja na tržištu". Nije obrazloženo o kakvom se poremećaju radi.
Priča sa – po jednima zabranjenim, a po drugima otkazanim – koncertom srpskih folk pevača u Puli, koji je trebalo da se održi 25. marta u gradskoj sportskoj dvorani "Mate Parlov" dobiće i svoj pravni epilog. Trgovački sud u Pazinu 10. marta odlučiće o zahtevu agencije Hiljadarka da se koncert srpskih pevača ipak održi 25. marta. Iz pulskog preduzeća u čijem je vlasništvu dvorana tvrde da je ugovor raskinut zbog kašnjenja s plaćanjem, a u agenciji tvrde da im je pulski gradonačelnik Filip Zoričić telefonom poručio da "ne želi srpska smeća u svom gradu", što ovaj demantuje. Na koncertu je uz hrvatskog pevača Duška Kuliša trebalo da nastupe i, kako piše u ugovoru, "prijatelji" – Dragan Kojić, Ana Bekuta i Zorana Mićanović.
Pogledajte i video prilog o knjizi "Prvi nacrt historije" posvećenoj novinarima koji su svedočili na Haškom tribunalu.
Rat u Ukrajini
Rusija povećava ofanzivu na Bahmut, grad u Donjecku, saopštila je ukrajinska vojska 28. februara, dok je predsednik Volodimir Zelenski upozorio da situacija postaje "izuzetno teška" za odbranu grada.
Video snimak napravljen na međunarodnom aerodromu u gradu Novosibirsku na kojem se, kako izgleda, vide naslagani mrtvački sanduci, proširio se društvenim mrežama, dok brojni izveštaji ukazuju da su ruski gubici u Ukrajini dramatično povećani poslednjih nedelja.
Svet
Nova procena američkog Ministarstva energetike koja povezuje kineske laboratorije s pandemijom COVID-19, obnovila je pitanja i podele po pitanju porekla korona virusa od kojeg je umrlo skoro sedam miliona ljudi širom sveta, pišu svetski mediji.
Tražimo odgovore
Evropska unija i Velika Britanija postigli su novi sporazum o Bregzitu za Severnu Irsku.
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte zašto je bio uopšte potreban sporazum o Severnoj Irskoj, šta su Vindzorski okvir i Stormont kočnica.
Šta ima?
Za kraj u podcastu Šta ima? poslušajte u čemu je problem s Danom nezavisnosti BiH.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!