Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Članovi Predsedništva BiH razgovarali su u Briselu s predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom posle čega su se sastali i s visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom.
- SAD su "duboko zabrinute" zbog izveštaja o ruskoj zaveri da destabilizuje Moldaviju, rekla je pomoćnica američkog državnog sekretara Karen Donfrid.
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Moldavije Maja Sandu razgovarali su 15. februara, dva dana pošto je moldavska liderka rekla da Moskva planira da destabilizuje njenu zemlju uz pomoć sabotera iz Rusije, Belorusije, Srbije i Crne Gore. Vučić i Sandu su u telefonskom razgovoru, prema saopštenju Vučićevog kabineta, "izrazili obostranu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu, kao i interes za razvoj bilateralnih odnosa Srbije i Moldavije na zajedničku korist".
- Dešavanja u Moldaviji nisu povezana s institucijama Crne Gore i njenom politikom, rekao je državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova i evropskih integracija Moldavije Vladimir Cuc koji se sastao sa savetnikom crnogorskog premijera za spoljnu politiku Đorđem Radulovićem.
- Članice NATO-a će pojačati podršku BiH, Moldaviji i Gruziji, rekao je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg na kraju dvodnevnog sastanka ministara odbrane.
- Kod obala Libije nestale 73 osobe nakon prevrtanja čamca koji je prevozio migrante, saopštila je Agencija za migracije Ujedinjenih nacija UN.
Balkan na RSE
Kosovo 17. februara obeležava 15 godina nezavisnosti, koja je proglašena uz podršku SAD i velikih evropskih zemalja. Napori za nezavisnošću počeli su makar tri decenije ranije, pošto mu je tadašnji režim u Beogradu oduzeo autonomiju. Odbijajući da se potčine srpskom režimu i njegovim zakonima, kosovski Albanci su uspeli da izgrade paralelne sisteme u mnogim oblastima, uključujući obrazovanje, zdravstvo, sport i kulturu. Kroz ispovesti učitelja, lekara i sportista, RSE donosi sećanja aktera tog vremena.
Pripadnici srpske Žandarmerije sprečili su ekstremne desničare da uđu u zgradu Predsedništva Srbije u centru Beograda tokom protesta u organizaciji pokreta koji se protive državnoj politici prema Kosovu i koji traže prekid dijaloga s Prištinom. Govornici na protestu na kojem su viđeni simboli ruske paravojne grupe Vagner, kao i simbol invazije na Ukrajinu, naveli su da za njih nije prihvatljivo formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom. Pogledajte video prilog o incidentima na protestu ekstremnih desničara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da država neće dozvoliti nasilje i da će reagovati veoma brzo i efikasno. "Država neće dozvoliti nasilnicima i ekstremistima, uz ma kakvu pomoć sa strane, Zapada ili Istoka da ugrožavaju ustavni poredak", rekao je Vučić, koji nije pružio više detalja. On je naveo da je imao hitan sastanak sa službama bezbednosti Srbije i dodao da će "svi oni koji su pretili ubistvima, batinanjem ljudi" odgovarati pred nadležnim državnim organima, osvrnuvši se i na hapšenje dve osobe kod kojih je pronađeno oružje.
Protiv formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom protestovalo se i u Prištini gde su studenti i građani marširali centrom grada. Organizatori tog protesta tvrde da bi se osnivanjem etničkih udruženja u zemljama regiona stvorila "država u državi", aludirajući na entitet Republika Srpska u BiH.
Dok se u Beogradu i Prištini protestuje, Evropska unija izražava spremnost da pomogne Kosovu i Srbiji u razgovorima o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu. Portparol EU Peter Stano je s tim u vezi naveo da je dijalog jedina platforma gde se može raspravljati o idejama i predlozima o Zajednici.
Na sve to, premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da je predlog EU o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova dobra osnova za dalje razgovore, ali da konačni sporazum treba da sadrži međusobno priznanje.
Rusija u Ukrajini deluje defanzivno, ne zabranjuje Bosni i Hercegovini ulazak u NATO i Evropsku uniju, niti podriva državnost BiH pozivima na ukidanje Kancelarije visokog predstavnika. Sve ovo su tvrdnje koje je prethodnih dana na Fejsbuku objavljivala ruska ambasada u Sarajevu s potpisom "mladi diplomati Ambasade Rusije u BiH". Ti postovi odgovaraju na ono što ruska ambasada naziva mitovima koji se mogu čuti u javnosti i medijima u BiH, posle čega slede tvrdnje da je u pitanju neistina. RSE je proveravao istinitost nekih od tvrdnji u tim "mitovima".
Na lokalnim izborima 5. marta u Tuzima, opštini nadomak Podgorice sa većinskim albanskim stanovništvom, učestvovaće četiri koalicije koje okupljaju 11 partija i tri samostalne liste. Iako lokalni, izbori na području Malesije, oblasti uz crnogorsko-albansku granicu čiji je centar Tuzi, biće borba ne samo za političke, već za nacionalne, verske i lične interese, kaže građanski aktivista iz tog mesta Dževdet Pepić.
Pročitajte prilog o borbi za opstanak ptica koje su simboli srpske državnosti. Orlovi krstaši, koji se nalaze na srpskim nacionalnim obeležjima, već godinama unazad su na ivici opstanka i na teritoriji Srbije postoji svega pet parova.
Sajber napad na Fond zdravstvenog osiguranja Severne Makedonije je među poslednjim koji je ciljao na državne institucije. Zbog napada je već deset dana onemogućen normalan rad sistema Fonda, pa su u funkciju vraćeni papirni obrasci, što je izazvalo strah i uznemirenost građana i medicinskog osoblja.
Najnoviji izveštaj udruženja Zagreb Pride o stanju ljudskih prava LGBTIQ zajednice u Hrvatskoj upozorava na stagnaciju i nerad institucija na zaštiti i promovisanju prava te zajednice, kao i na povećani broj slučajeva govora i zločina iz mržnje. Pozitivni pomaci zabeleženi su u pravosuđu i činjenici da je ova zajednica u Hrvatskoj sve emancipovanija i aktivnija. "Naziv izveštaja 'Dva koraka napred, jedan korak natrag' nije slučajno izabran", kaže za RSE aktivista Zagreb Pride Franko Dota.
Rat u Ukrajini
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je situacija na istoku Ukrajine ekstremno teška, pošto ruske trupe poslednjih nedelja polako napreduju, posebno blizu Bahmuta, gde se mesecima vode borbe.
Kako se ruska invazija na Ukrajinu približava godišnjici 24. februara, Kremlj i njegovi saveznici u lokalnim vlastima, kao i političkim i društvenim organizacijama naklonjenim vladi pojačali su napore da proratni simboli, latinična slova Z i V budu sveprisutna i uvučena u svaki aspekt života običnih ljudi.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je deseti paket sankcija Rusiji zbog invazije na Ukrajinu, vredan 11 milijardi evra. "Već skoro godinu dana, ruski agresivni rat seje smrt i uništenje. Počinilac mora da plati za ovo", rekla je fon der Lajen.
Američki istraživači kažu da je Moskva smestila hiljade ukrajinske dece u mrežu lokacija u delovima Ukrajine pod okupacijom Rusije, čiji je glavni cilj "prevaspitavanje" dece kako bi postala proruski orijentirana. Istraživači navode da su identifikovali 43 kampa i drugih objekata u kojima je najmanje 6.000 ukrajinske dece
Svet
Posle katastrofalnog zemljotresa, godinama politički izolovan sirijski predsednik Bašar al-Asad primio je značajan broj poziva i pomoći najpre iz arapskog sveta, i pristao da otvori više graničnih prelaza kako bi omogućio veći dotok humanitarne pomoći. Analitičari smatraju da bi Asad mogao da iskoristi katastrofu posle zemljotresa za jačanje regionalne podrške i ublažavanje izolacije zemlje, pišu svetski mediji.
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!